Ako jednoducho konvertovať hudbu v macOS?

Každý fanúšik hudby potrebuje aspoň z času na čas skonvertovať hudbu z jedného formátu na druhý. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, aká aplikácia je na tento účel ako stvorená.

Mám stovky CD-čiek, ktoré som postupom času ripol do digitálnej formy. Ako správny priaznivec verného zvuku, skonvertoval som ich nielen do klasického formátu MP3, ale aj bezstratového FLAC.

MP3 sú bezproblémové všade a preto mám svoju digitálnu zbierku rozdelenú v dvoch adresároch: MP3 a FLAC. Každú platňu mám v oboch formátoch. Na nejakú party, či počúvanie v automobile bohato stačí MP3.

Ak si však chce človek naozaj užiť kvalitnú hudbu, MP3 mu nedá potrebné detaily a dynamiku. Tu prichádza na scénu FLAC, ktorý vracia hudbe dušu, pretože je v rozlíšení, ako mal originálny zvukový nosič. Jeho nevýhodou je, že je zaberá niekoľkonásobne viac miesta, ako MP3.

Pokrok však ide stále dopredu a tak sa čoraz viac prediera do popredia formát AAC (M4A). Často tak potrebujem skonvertovať pesničky z FLAC do AAC, do môjho tretieho adresára s hudbou. Na to mi slúži šikovná aplikácia MediaHuman Audio Converter.

MediaHuman Audio Converter je jednoduchá free aplikácia. Splní presne to, čo od nej človek očakáva. Jej dizajn je skutočne minimalistický, vďaka čomu je s ňou práca jednoduchá. Jej nesporným plusom je, že rozozná azda každý audio a video formát. Ja som narátal päťdesiatjeden rôznych vstupných formátov.

Vpravo hore je tlačidlo +, ktoré slúži na pridanie súboru s hudbou. Vedľa je tlačidlo, pomocou ktorého si vyberieme rovno celý adresár – napríklad platňu s interpretom. Namiesto týchto dvoch tlačidiel môžeme technikou drag & drop (ťahaj a pusť) ľahko presunúť súbory určené na prekonvertovanie.

Ďalšie tlačidlo so symbolom metly slúži na vymazanie zoznamu a tlačidlo je na odstránenie súboru/súborov zo zoznamu.

Najväčšie tlačidlo slúži (na obrázku je označené ako AAC(M4A) podľa aktuálne zvoleného nastavenia) na výber výstupného formátu. Je ich naozaj veľa – všetky bežné i menej bežné formáty (AAC, AIFF, OGG, FLAC, MP3, WMA a tak ďalej).

Posledným tlačidlom spustíme samotné konvertovanie. Po jeho skončení sa objaví na pravej strane každej skonvertovanej položky lupa – cez ktorú sa ľahko dostanete do adresára, kde nám aplikácia uložila výsledok konverzie.

Pozrite siTIDAL – prvý audio streaming v FLAC formáte je už aj na Slovensku!

Vynikajúcim bonusom MediaHuman Audio Convertera je, že dokáže extrahovať zvukovú stopu z videa. Určite každý aspoň raz potreboval dostať z YouTube namiesto videa len audiostopu.

Čo poviete na túto aplikáciu? Nájdete pre ňu využitie aj vy?

Komentáre k článku