Ako budú vyzerať mesta budúcnosti podľa spoločnosti ABB?

Inteligentné mestá a domácnosti, ktoré budú poprepájané najnovšími smart technológiami. To je vízia švajčiarskej spoločnosti ABB, ktorá má v rukáve niekoľko odvážnych konceptov.

Počas podujatia Formula E v Ríme sa okrem elektrických pretekov riešila aj budúcnosť miest a ich vplyv na životné prostredie. Švajčiarska firma ABB pozvala na prezentáciu riešení zaujímavých hostí vrátane starostu Bruselu, Philippa Closea či starostku Ríma, Virginiu Raggiovú.

ZDROJ | ABB

Pozrite siFormula E – ekologicky-čisté preteky hodné 21. storočia

Keďže populácie miest sa neustále zvyšujú a tento trend sa pravdepodobne najbližších 15 rokov nezastaví, je nutné sa rozprávať o životnom prostredí. Práve v mestách dochádza k najväčším znečisteniam a aj keď na tom v Európe nie sme tak zle, ako v Číne či v USA, varovná kontrolka už nezadržateľné bliká.

Jedným z kľúčových problémov je doprava. Napriek masívnej propagácii elektromobility a alternatívnych spôsobov dopravy, tvoria väčšinu dopravných prostriedkov naftové a benzínové motorové vozidlá. Tie okrem znečistenia tvoria dopravné kolóny.

Stačí sa iba zamyslieť nad tým, koľko miesta zaberá jedno auto na ceste a keď sa pri rannom čakaní v kolóne pozriete okolo seba, všimnete si, že vo väčšine áut sedí jeden človek. Keby ľudia jazdili po štyroch v každom aute, značne by sa tým ušetril priestor. Riešením tohto problému by mohla byť jednoduchá aplikácia, ktorá by spájala ľudí, ktorí jazdia jedným spoločným smerom a ktorí by tak mohli chodiť napríklad spolu do práce jedným autom.

Na Slovensku je problém nielen cena elektrického vozidla, ale tiež slabá podpora zo strany štátu, malý počet nabíjacích staníc a tiež dĺžka nabíjania samotného vozidla.

Stačilo by tiež, keby presadli do MHD alebo na menšie dopravné prostriedky ako napríklad bicykle. Aj z tohto dôvodu sa pracuje na riešeniach autonómnych vozidiel, ktoré by prevážali viacero pasažierov súčasne. To je však iba jedno z riešení smart city.

Pri MHD spoločnosť ABB testuje zaujímavý projekt rýchlo-nabíjacích staníc pre autobusy TOSA. Systém dokáže dobiť autobus iba za 20 sekúnd. Takýto ekologický a efektívny autobus jazdí napríklad po Ženeve a vo francúzskom meste Nantes. Ďalším ekologickým riešením je napríklad nabíjanie lodí cez kábel z pobrežia.

https://www.youtube.com/watch?v=bvWslLGpNDU&feature=youtu.be

Pozrite siToyota predstavila novú ponuku ekologických vozidiel

ABB pracuje aj na tzv. Smart Grid riešení. Ide o elektrickú sieť, ktorá by zvládla veľký nápor energie z rôznych alternatívnych zdrojov vrátane vetra a vody. Takáto elektrická sieť by bola dostatočne stabilná a dokázala by čistú elektrickú energiu efektívne ďalej distribuovať.

Spoločnosť tiež chce, aby jednotlivé budovy v meste medzi sebou komunikovali a aby aj budovy boli smart a ekologické. To sa dá dosiahnuť automatizovaným osvetlením, klimatizáciou či kúrením. Nechýbalo by prepojenie s domácnosťami, ktoré by boli samozrejme taktiež vybavené smart technológiami.

Iniciatíva ABB Smart Cities sa z jednej strany zdá utopická, no už teraz môžeme sledovať mestské trendy prepájania sa s technológiami. Mestá sú riadené na základe zberu dát ich spracovaniu v reálnom čase. Práve dáta sú kľúčovým prvkom, pomocou ktorých sa dá zlepšiť hromadná doprava či miera znečistenia.

Podobné iniciatívy a projekty, ktoré majú v prvom rade pomôcť životnému prostrediu, vznikajú po celom svete. Ďalej je už iba na nás, aby sme aj svojou maličkosťou prispeli k ochrane nášho okolitého životného prostredia a aby sme sa snažili technológie využiť čo najlepšie pri tejto ochrane.

Pozrite siFormula E – elektrický prírastok do sveta Formule s rýchlosťou 280 km/h

Keď som sa vracal z tlačovky o ekologických a inteligentných mestách budúcnosti a prechádzal som uličkami Ríma, nedalo sa nevšimnúť si šialenú dopravnú situáciu, ktorá je preplnená motorkami a vozidlami na každom kroku.

Práve v mestách je situácia skutočne neudržateľná a je potrebné urobiť radikálnu zmenu, ktorá by prinútila ľudí presadnúť z bežných vozidiel na alternatívnej, priestorovo-efektívnejšej a ekologickejšej formy dopravy. Na to nebude stačiť žiadne politické riešenie, ale v prvom rade naša snaha zmeniť svoje pohodlné návyky.

https://www.youtube.com/watch?v=wHksVbGjYVw&feature=youtu.be

Za možnosť priniesť vám reportáž priamo z podujatia Formula E a ABB Smart Cities ďakujeme spoločnosti ABB, ktorá hradila cestu a pobyt redaktora TECHBOX v Ríme.

Komentáre k článku