Aká bude výstava IFA 2017?

Na konci leta už tradične otvorí svoje brány v poradí 57. ročník výstavy IFA v Berlíne. Ak chcete spoznať a vyskúšať si hity tohtoročných Vianoc skôr ako väčšina Slovákov, mali by ste si nájsť od 1. do 6. septembra 2017 čas. Na ochutnávku noviniek sme sa boli pozrieť aj v Lisabone na konferenciu IFA Global Press Conference 2017.

Organizátori najväčšej svetovej výstavy spotrebnej elektroniky a domácich spotrebičov – IFA opäť zorganizovali konferenciu, na ktorej odhalili novinky pre rok 2017.

Tentokrát sa prestížna IFA Global Press Conference 2017, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 300 novinárov z viac ako 50 krajín sveta, konala v Lisabone, hlavnom meste Portugalska.

ZDROJ | gpc.ifa-berlin.com

Počas apríla si tak každý rok pripomenieme význam septembrovej výstavy a zoznámime sa najmä s trendmi, ktoré môžeme v Berlíne očakávať. Aj tentokrát na konferencii vystúpil Jürgen Boyny, Global Director Consumer Electronics GfK Retail and Technology, ktorý nás ohuroval zaujímavými číslami.

Jürgen Boyny, Global Director Consumer Electronics GfK Retail and Technology hovorí o najnovších trendoch v spotrebnej elektronike

Podľa GfK totiž priemerne v Európe každá domácnosť vlastní 1,8 televízora. Najviac televízorov na domácnosť má pritom Nórsko, a to až 3,1, za ním je tesne Anglicko s priemerným počtom 2,7 televízora na domácnosť.

Síce presný priemer pre Slovensko sme sa nedozvedeli, ale celkovo sa dá vo východnej Európe očakávať trend rastu predaja televízorov, keďže priemerná domácnosť má 1,5 TV, zatiaľ čo v západnej Európe je to 1,9 TV na domácnosť. Najviac si kupujeme televízory s uhlopriečkami 30 – 34 palcov a 45 – 49 palcov.

Výraznejší nárast v predaji zaznamenávajú aj televízory s uhlopriečkou väčšou ako 70-palcov. V tomto roku sa pritom očakáva predaj takmer 3 miliónov zakrivených televízorov a pol milióna OLED modelov.

A práve z uvedených prognóz je zrejmé, že televízory budú na výstave IFA 2017 opäť hrať, hneď po smartfónoch, dôležitú úlohu a môžeme očakávať množstvo noviniek.

A to aj napriek tomu, že rastie sledovanie video obsahu cez internet či rôzne streamovacie služby, jednoducho televízor bude neustále centrom našich domácností.

Dôležitosť televízorov si uvedomuje aj Samsung. Práve na konferencii IFA GPC 2017 sme si mohli naživo pozrieť posledné inovatívne riešenia výrobcu. Nové televízory sa budú predávať najmä s UHD rozlíšením, totiž UHD televízory by mali v tomto roku tvoriť približne 70% predaja všetkých TV na trhu.

Zaujímavé však je, že i keď moderné tenké televízory vyzerajú veľmi dobre na stene, množstvo používateľov ich nikdy na stenu nezavesí. Robí tak iba približne 30% všetkých kupujúcich, pritom by ich mohlo byť viac ako dvojnásobok.

Samsung preto vyvinul „neviditeľný“ káblik, ktorým spojíte televízor s dockom so všetkými portami. Má až 15 metrov a pripomína tenučký silón, takže ho na stene nie je vidieť, vďaka čomu odpadá problém s estetickým uschovaním káblov pri zavesení televízora na stenu.

Navyše Samsung vyvinul nové televízory The Frame. Ide o televízor ukrytý v ráme obrazu, pričom tieto rámy si môžete dokonca vymieňať alebo nafarbiť podľa vášho vkusu. V čase nečinnosti sa televízor tvári ako obrovský obraz, pričom využíva inteligentný senzor.

Vďaka tomu sa vypne, ak nikto nie je v miestnosti, alebo automaticky upravuje jas podľa osvetlenia v miestnosti pri zobrazení statického obrazu. Model s 55-palcovou uhlopriečkou sa začne predávať už počas mája tohto roka za cenu 2 199 €.

Budúcnosť je však aj vo virtuálnej realite, ktorej však podľa Sennheiseru chýba 360˚ zvuk. A práve zachytenie okolitého 3D zvuku je doménou nových produktov AMBEO, kde nám výrobca ukázal najmä AMBEO VR Mic – mikrofón s viacerými mikrofónmi pre zachytenie skutočného zvuku okolo nás.

Vyvinul dokonca aj špeciálny AMBEO Smart Headset s nahrávaním 360˚ zvuku, ktorý dokonca v redakcii už aktuálne aj testujeme.

Na IFA GPC 2017 sme si vyskúšali aj najnovší počin od Porsche Design, a to konvertibilný 2v1 notebook BOOK ONE, ktorý sa bude predávať aj na Slovensku za cenu 2 795 €. Jeho výhodou má byť okrem dizajnu aj špičkové kovové spracovanie tela s osadeným 13,3-palcovým QHD+ displejom, najnovší Intel procesor Core i7 siedmej generácie Kaby Lake či pribalené dotykové pero Wacom.

Na výstave IFA 2017 môžeme očakávať i nové smartfóny. Tie sú jednoducho zariadením, cez ktoré môžeme ovládať množstvo ďalších gadgetov a IoT produktov. V roku 2017 sa pritom predpokladá predaj až 1,48 miliardy kusov smartfónov, no o rok neskôr to má byť už 1,55 miliardy kusov.

Okrem smartfónov tak v Berlíne uvidíme aj množstvo zariadení zo sveta VR, AR, inteligentnej domácnosti, Wearables, skrátka všetkého, čo je inovatívne a pripojiteľné. Nebudú chýbať ani startupy, ktorým bude na výstave IFA 2017 venovaná celá nová hala 26. Jej otvorenie sa plánuje práve v tomto roku.

Aj v Lisabone sme si mohli vyskúšať napríklad zrkadlo s integrovaným počítačom od nemeckej firmy DIRROR. Jeho tvorcovia nám prezradili, že do Berlína donesú ešte väčší model až so 65-palcovou uhlopriečkou, na ktorom už intenzívne pracujú.

Dr. Christian Göke, CEO Messe Berlin očakáva, že ročník 2017 bude opäť lámať rekordy návštevnosti. Pripomeňme si, že minulý rok sa tu ukázalo viac ako 1 800 vystavovateľov, na novinky sa prišlo pozrieť viac ako 240 000 ľudí a 5 700 novinárov z celého sveta. Keďže je IFA prístupná aj verejnosti, môžete najväčšie novinky tohto roka vidieť aj vy naživo od 1. do 6. septembra 2017.

Do Berlína môžete vycestovať autom, vlakom, alebo opäť aj špeciálnymi leteckými spojmi. Nebudú chýbať ani transfery z letiska či čoraz obľúbenejší online predaj vstupeniek. S nákupom vstupeniek sa môžete obrátiť aj na Slovensko-nemeckú obchodnú a priemyselnú komoru ako oficiálne zastúpenie Berlínskych veľtrhov na Slovensku.

Tá ponúka slovenským vystavovateľom a návštevníkom informačný servis a podporu, ako aj predaj vstupeniek v predpredaji za zvýhodnené ceny. Poradia vám tiež pri organizácii cesty, resp. rezervácii ubytovania. Podrobnejšie informácie o IFA nájdete na www.dsihk.sk v sekcii Veľtrhy, alebo navštívte priamo stránku veľtrhu www.ifa-berlin.de. Dovidenia na výstavisku.

ZdrojIFA GPC 2017

Komentáre k článku