9 technologických darčekov do 20 € pre vašich blízkych

ZDROJ | Joshua Lam

Mohlo by sa zdať, že tie najlepšie technologické darčeky vás budú stáť prinajlepšom niekoľko stoviek eur. Nemusí to tak však byť, potešiť môžete seba alebo fanúšikov technológií aj darčekmi, na ktoré neminiete viac ako 20 €. Vybrali sme pre vás 9 tipov v tejto cenovej hladine, ktoré by ste nemali prehliadnuť.

Ďalšie rady a tipy na produkty aj z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček 2020.

ZDROJ | kaboompics

Svet technológií skutočne nemusí byť drahý, jeho súčasťou je totiž aj množstvo drobností, ktorými môžete potešiť aj členov rodiny a blízkych, ktorí technológiám až tak nefandia. Vyberať tak môžete zo skutočne veľkého zástupu produktov, ktoré potešia aj vašich rodičov a starých rodičov alebo naopak tých najmladších, ktorí napríklad práve dostali svoj prvý smartfón či tablet.

Takéto darčeky môžu pôsobiť v kontraste s inými pomerne chladne a neosobne, aj pri nich však môžete myslieť na záľuby, dizajnové preferencie či potreby vašich blízkych, ktorým sa môžete trafiť do vkusu pekným obalom, štýlovou nabíjačkou či nejakou drobnosťou, ktorá im spríjemní ich obľúbené hobby.

ZDROJ | Chris Spielg

Na čo myslieť pred kúpou technologického darčeka do 20 €?

  • nekupujte nič nasilu, ak vám nič z nášho zoznamu „nepadlo do oka“, vymyslite radšej netechnologický, ale nejaký osobnejší darček,
  • v tejto cenovej kategórii nájdete aj zaujímavé technologické vychytávky, no počítať často musíte s nižšou kvalitou či horšími parametrami oproti drahším alternatívam,
  • pri výbere tech-darčeka by ste si mali byť pri väčšine tipov istí, či obdarovaná osoba daný darček využije, či mu zapadne do jeho domácnosti a či bude kompatibilný s jeho zariadeniami,
  • tieto tipy môžete využiť aj ako doplnky k drahším darčekom, ktoré už máte vybavené. Často totiž ide o príslušenstvo či doplnok k iným produktom.

9 technologických darčekov do 20 €

Namiesto väčšiny našich výberov v špeciálnej vianočnej sekcii sme sa tentokrát rozhodli zamerať namiesto konkrétnych produktov skôr na kategórie, v rámci ktorých si môžete vyberať z množstva modelov, ktoré už budú konkrétne vyhovovať vašim potrebám.

V rámci technologických darčekov sa od stanoveného limitu môžete zmestiť aj s mnohými ďalšími darčekmi, ktoré môžu súvisieť s konkrétnymi záľubami obdarovanej osoby či jeho zostavou zariadení, ku ktorým môžete dokúpiť napríklad príslušenstvo.

Bezdrôtová nabíjačka

od cca 10 €

ZDROJ | Moshi

Prečo kúpiť?

Smartfóny s podporou bezdrôtového nabíjania Qi sú čoraz bežnejšie a je celkom možné, že túto technológiu podporuje aj smartfón osoby, pre ktorú vymýšľate technologický darček. Domáca bezdrôtová nabíjačka či držiak do auta s touto technológiou môže byť zaujímavým darčekom aj pre tých, ktorí technológiám až tak neholdujú.

Prečo nekúpiť?

Jedným protiargumentom tohto darčeka je možnosť, že smartfón obdarovanej osoby skrátka bezdrôtové nabíjanie nepodporuje. Ak si tým vopred nie ste istí, radšej sa tomuto darčeku vyhnite.

Ergonomická myš

od cca 8 €

ZDROJ | Logitech

Prečo kúpiť?

Ak máte v okolí niekoho, kto každodenne pracuje na počítači, potešiť ho môžete ergonomickou myškou, ktorá ho ušetrí od prípadných bolestí zápästia, ktoré môžu vznikať pri používaní bežných počítačových myší. Ergonomická myš drží ruku pri ovládaní kurzora v polohe, ktorá je pre celú ruku prirodzenejšia.

Prečo nekúpiť?

Používanie ergonomickej či tzv. vertikálnej myšky je od používania tej bežnej trochu odlišné. Chce to teda trochu zvyku a trpezlivosti, kým sa obdarovanému dostane nové ovládanie pod kožu a dovtedy ho váš darček môže skôr frustrovať. Je to však len dočasný problém, ktorý sa oplatí prekonať.

Pozrite siČítačky kníh môžu byť trendy darčekom aj s cenou do 100 €

Lokalizačný prívesok

od 18,90 €

ZDROJ | Tile Mate

Prečo kúpiť?

Ak máte v rodine niekoho, kto neustále stráca kľúče od auta, peňaženku či iné cennosti, lokalizačný čip v podobe kľúčenky môže byť v takom prípade skvelým darčekom, ktorý si nájde využitie po celý rok. V dosahu Bluetooth technológie dokáže smartfón čip vyhľadať, približne lokalizovať a v prípade niektorých modelov aj „prezvoniť“.

Prečo nekúpiť?

Prívesok bez dátového modulu môže lokalizačné dáta získavať a odosielať iba cez neďaleký smartfón, lokalizačné dáta tak nemusia byť vždy presné a ani celkom aktuálne. V tejto cenovej kategórii navyše nemusia byť takéto lokalizačné prívesky úplne spoľahlivé a v oznamovaní strát po strate Bluetooth spojenia dostatočne rýchle a teda efektívne.

Kábel na smartfón/tablet

od cca 5 €

ZDROJ | haloback.com

Prečo kúpiť?

Bez nabíjačky na smartfón sa už v dnešnom svete v podstate nedá žiť, no tie menej kvalitné vydržia pri pravidelnom používaní či prenášaní nanajvýš pár mesiacov. S cenovým limitom do 20 € však už môžete siahnuť aj po kvalitných, spevnených kábloch s textilným či kovovým krytím kábla, ktoré by mali vydržať o niečo dlhšie, prípadne aj s podporou vyšších prenosových rýchlostí a napätia.

Prečo nekúpiť?

Toto samozrejme nie je ten najosobnejší darček, aký môžete pre vašich blízkych vymyslieť. Ak je však obdarovanou osobou notorický ničiteľ káblov, takýto darček môžete so správnym opisom či sprievodným listom „od Ježiška“ otočiť na celkom vtipnú situáciu.

Pozrite si12 najlepších smartfónov do 250 € pre tohtoročné Vianoce

Obal na smartfón/tablet/notebook

od cca 2 €

ZDROJ | Incipio

Prečo kúpiť?

Obal na smartfón, tablet či notebook môže byť ideálnym doplnkovým darčekom k novému zariadeniu, ktoré už možno máte pripravené na darovanie pod stromček. V tejto cenovej kategórii už navyše môžete vyberať aj z kvalitnejších, štýlovejších či personalizovaných obalov, na ktoré si môžete nechať vytlačiť aj ľubovoľný obrázok či fotografiu.

Prečo nekúpiť?

Obal je jedným zo spôsobov, akým si človek prispôsobí svoj nový smartfón podľa svojich predstáv. Nie je preto zlým nápadom nechať výber obalu na základe dizajnu, farby či ceny priamo na nového majiteľa daného zariadenia. Stať sa tiež môže to, že v prípade menej známych modelov zariadení narazíte na nesprávny obal, ktorý naň nebude správne pasovať.

Pamäťová karta (64 – 128 GB)

od 15,90 €

Prečo kúpiť?

Úložiska nikdy nie je dosť, najmä pre tých, ktorí nevyužívajú cloudové úložiská. Fotky, videá, aplikácie či hudba a filmy môžete dnes už „za pár eur“ ukladať aj na pomerne veľké microSD karty, ktoré môžete podarovať k novému aj staršiemu smartfónu či tabletu. V tejto cenovej kategórii môžete pokojne nájsť aj karty s kapacitou 64 GB či 128 GB.

Prečo nekúpiť?

V tomto prípade sa určite v prvom rade vyhnite neznámym lacným značkám. Mínusom tohto darčeka je tiež fakt, že microSD port dnes už na mnohých smartfónoch chýba no a napokon taktiež nejde o celkom osobný darček. Ak však viete, že daná osoba bojuje s úložiskom, potešiť ho takýto darček určite môže.

Poukážka pre herné platformy

od 5 €

ZDROJ | Valve

Prečo kúpiť?

Ak máte v okolí hráča, no nie ste si úplne istí jeho preferenciami či obsahom jeho hernej knižnice, darčekovou poukážkou určite nič nepokazíte. Vyberať môžete podľa platformy, pre hry na PC môžete v obchodoch naraziť na darčekové poukážky pre platformu Steam, pre konzoly PlayStation zas kartičky pre PlayStation Store a konzoly Xbox pre obchod Microsoft Store, resp. Xbox Store.

Prečo nekúpiť?

Ak si nie ste istí platformou, lepšou voľbou bude vlastnoručná poukážka. Ak naopak obdarovaného poznáte dobre a okrem platformy poznáte aj jeho hernú knižnicu, vyberať namiesto poukážok môžete priamo z hier, ktoré dnes taktiež bez problémov nakúpite aj za menej ako 20 €.

Pozrite siTop 10 hier, ktoré potešia na Vianoce každého z rodiny

Powerbanka

od cca 10 €

ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Najmä k starším smartfónom a tabletom môže byť ideálnym darčekom externá prenosná nabíjačka, či powerbanka. V tejto cenovej kategórii si môžete vybrať z veľkokapacitných nabíjačiek, ktoré vystačia aj na niekoľko opätovných nabití, ultraľahkých a tenkých nabíjačiek či nabíjačiek odolných voči vode a prachu aj so zabudovaným svetlom, ktoré sa hodia najmä pre dobrodruhov.

Prečo nekúpiť?

Ak sa obdarovaná osoba denno-denne pohybuje iba v dosahu elektrických zásuviek, powerbanku skrátka nevyužije. V takom prípade je lepšou voľbou kvalitná nabíjačka s dostatočne dlhým káblom.

Smart výbava do domácnosti

od 9 €

ZDROJ | Philips

Prečo kúpiť?

Vybudovať si vlastnú smart domácnosti či kanceláriu je z roka na rok čoraz lacnejšie a jednoduchšie. Začať dnes môžete so smart žiarovkami, senzormi pohybu či smart zásuvkami, ktoré vám umožnia ovládať tieto aspekty cez smartfón alebo smart reproduktor pohodlne už aj do 10 či 20 €.

Prečo nekúpiť?

Smart zariadenia v tejto cenovej kategórii sú ideálne pre tých, ktorí si chcú túto oblasť technológií vyskúšať ešte skôr, ako do nej investujú desiatky až stovky eur. Takéto zariadenia však nemusia byť v porovnaní s tými drahšími úplne spoľahlivé, parametrami rovnako kvalitné či dostatočne integrované do rôznych smart platforiem. V tejto cenovej hladine zariadeniam typicky chýba kompatibilita s platformou Apple HomeKit, ktorá bude „Applistom“ chýbať.

Komentáre k článku