8 užitočných no nenápadných funkcií, ktoré prinesie Android 8.0

ZDROJ | Droid Life

Android 8.0 by mal oficiálne zavítať do zariadení už na prelome augusta a septembra tohto roka. Na aké funkcie sa môžeme tešiť a ktoré sú tie najlepšie?

https://youtu.be/1N9KveJ-FU8

Android nám každoročne predstavuje svoju víziu operačného systému. Tento rok ide o Android 8.0 s písmenom O, čo by mohlo predstavovať Oreo.

Android Lollipop bol posledným veľkým updatom po vizuálnej stránke, kedy Google priniesol Material Design. Odvtedy sa v systéme udiali hlavne zmeny, ktoré si na prvý pohľad nevšimneme. Osmička nebude žiadnou výnimkou, preto si poďme ukázať nenápadné vylepšenia, ktoré prispejú ku ešte lepšiemu používateľskému zážitku.

Inteligentný výber textu

Práve jedna z tých vecí, ktorú si na prvý pohľad možno nevšimnete, no veľakrát vám uľahčí a urýchli robotu. Po podržaní textu s adresou vám systém automaticky ponúkne možnosť zobraziť ju v aplikácii máp. Podobne to funguje aj s číslom, kedy sa objaví ikonka telefónu.

Picture-in-picture mód

Ak používate i zariadenia s iOS, pravdepodobne viete, o čom je reč. Android 8.0 bude podporovať sledovanie videa, zatiaľ čo budete pracovať na niečom inom. Popri pozeraní videa na YouTube si tak používateľ môže písať poznámky.

Notifikácie, notifikácie a notifikácie

Nie je nič horšie ako otravné notifikácie. Google chce s týmto problémom bojovať a po novom bude omnoho ľahšie filtrovať upozornenia pre každú jednu aplikáciu. Nastaviť dokonca bude možné aj to, čoho sa notifikácia týka. Lepšie ozrejmená je funkcia na obrázku nižšie. Za zmienku tiež stojí podpora pre stíšenie upozornenia na neskôr.

ZDROJ | Mashable

Ďalšia zmena, ktorá sa dotkne upozornení je farba, akú budú mať. V praxi to môže znamenať inú farbu pre zmeškaný hovor a inú zas pre prijatý mail. Táto vlastnosť pomôže používateľovi k rýchlejšej orientácii medzi dôležitými informáciami. Pri ťahaní hornej lišty sa budú ikonky z aplikácií, ktoré disponujú oznámením taktiež pomaly zobrazovať.

https://youtu.be/lrqm485uFQk

S týmto vylepšením je úzko spätý aj fakt, že ikonky budú mať pri sebe malú bodku v prípade, že by ste si ich mali všimnúť. Po podržaní sa dokonca objaví aj to, čo predtým bodku reprezentovalo.

Znova lepšia výdrž batérie

Ako to už býva zvykom, každá nová aktualizácia by mala priniesť i vylepšenú výdrž batérie. Okrem toho pribudne Režim spánku, ktorý bude vedieť uviesť aplikáciu do hibernácie. Chýbať nebude ani podrobnejšia správa spotreby.

Zjednotený dizajn ikoniek

Tí, čo používate Android ste si už zvykli na to, že nie vždy sú všetky ikonky dizajnovo zosúladené. Android 8.0 preto príde s funkciou s názvom Adaptívne ikony, ktoré dovolia vývojárom vytvoriť niekoľko návrhov pre svoju aplikáciu a tá následne použije taký vzhľad, aby bola rovnaká, ako ostatné.

ZDROJ | Android

Lepší zvuk (pre Bluetooth slúchadlá)

Vyzerá to tak, že s narastajúcim trendom smartfónov bez 3,5 mm portu sa budeme musieť zmieriť. Google chce v tomto prechode pomôcť aspoň čiastočne, a to implementovaním vysokokvalitných audio kodekov pre majiteľov Bluetooth slúchadiel. Na vývoji sa z veľkej časti podieľala i spoločnosť Sony.

Pozrite siFORE – prvé riešenie pre iPhone bez 3,5 mm jacka

Automatické vypĺňanie textu

Automatické doplňovanie prihlasovacích údajov je medzi nami už nejaký čas, no nová API od Google posunie túto funkciu na novú úroveň. Podľa slov samotnej spoločnosti bude môcť používateľ zvoliť Autofill aplikáciu podobným spôsobom, ako je tomu pri výbere klávesnice.

Zmenený vzhľad nastavení

Jednou z najväčších vizuálnych zmien bude i vzhľad nastavení. Tie budú po aktualizácii uhladené, a to i napriek odstráneniu niektorých hlavných kategórií, ktoré sa budú nachádzať skryté inde.

Android 8.0 si tak ďalší rok neprejde veľkou dizajnovou zmenou. Dôležité zmeny sa ale udiali pod povrchom a nám ostáva len veriť, že písmeno O bude pre Google minimálne tak úspešným, ako nugát. Otázne samozrejme je, kedy sa ho reálne dočkáme, nakoľko Android N beží ledva na siedmich percentách zariadení. Tento problém by však mala vyriešiť i ďalšia novinka.

Komentáre k článku