8 top albumov, ktoré sa oplatí počúvať v januári 2021

ZDROJ | Sony

Viete aká hudba letí? Prichádzame s novým seriálom, ktorým vám budeme raz mesačne robiť sprievodcu a ukážeme, čo je nové vo svete hudby. Keďže moderná hudba je mimoriadne pestrá a každý z nás má iný vkus, budeme sa riadiť Official Charts, ktorý spája viacero hudobných rebríčkov. Venuje sa síce dianiu vo Veľkej Británii, ale anglosaská hudba je veľmi blízka aj nám.

Napriek minuloročnému útlmu vo svete umenia je stále čo počúvať. Pozrime sa na prvých 8 najobľúbenejších albumov (počet stiahnutí, streamov, predaje CD a vinylov) z rebríčka albumov z Official Charts Company.

1. Barry Gibb – Greenfields: Gibb Brothers Songbook

Jediný žijúci člen legendárnych Bee Gees vydal pred pár dňami album, na ktorého nahrávanie si pozval ďalších špičkových hudobníkov (okrem iných Dolly Parton a Oliviu Newton-John). Výsledok sa dostavil okamžite, za týždeň vystrelila jeho platňa na prvé miesto.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

2. Passenger – Songs fot the Drunk And Brokend Hearted

Najnovší album od Passenger mal pôvodne vyjsť v máji 2020, vyšiel však až 8. januára 2021. Odklad sa zrejme oplatil, druhé miesto za pár dní je veľmi pekný výsledok. Ako naznačuje názov platne (Pieseň pre opitých a zlomené srdce), nájdete tu rockové piesne a príjemné balady o osamelosti a stratenej láske. Frontman Mike Rosenberg reaguje na pandémiu hneď v prvej piesni Sword from the Stone. Text rezonuje so skúsenosťami z izolácie s ľuďmi na celom svete.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

3. Taylor Swift – Evermore

Tretie miesto patri minuloročnému albumu Taylor Swift. Jedna z najznámejších súčasných umelkýň na svete prináša v spolupráci s Aaronom Dessnerom náladovú atmosféru s pekným popom, baladami a country piesňami. Zaujímavosťou je, že Taylor nahrala minulý rok dve platne, Evermore je plynulým pokračovaním albumu Folklore.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

4. Pop Smoke – Shoot fot the Stars Aim for the Moon

Štvrté miesto patrí milovníkom hip-hopu. Pop Smoke nahral debutový album, ktorý naznačil, že ho čaká silná kariéra. Osud to však zariadil inak, ako dvadsaťročný bol minulý rok zastrelený v brooklynskej štvrti Canarsie. Pop Smoke bol často označovaný za vodcu scény známej ako Brooklyn drill.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

5. Harry Styles – Fine Line

Fine Line je vydarený druhý album anglického pop-rockového speváka, ktorý sa zviditeľnil v chlapčenskej skupine One Direction. Jeho sólová dráha sa vybrala rockovejším smerom, kde kombinuje soft rock s esenciou psychedélie s kvapkou funku.

Pozrite siGramofóny a LP: Hipsterský trend, alebo naozaj verný zvuk?

Harry Styles v rozhovore pre Rolling Stone povedal, že ho inšpiroval rozhovor s Davidom Bowiem. Ten na margo kreativity povedal: „Choďte vždy trochu ďalej do vody, ako cítite, že dokážate. Vyjdite zo svojej hĺbky. Ak máte pocit, že vaše nohy nedosiahnu na dno, ste na správnom mieste a urobte niečo vzrušujúce.“

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

6. Little Mix – Confetti

Šieste miesto v rebríčku najlepších albumov patrí dievčenskej kapele Little Mix. Ide o prvú platňu, ktorú nahrali vo vydavateľstve RCA po tom, ako odišli od Simona Cowella a jeho Syco Music. Confetti je chytľavý tanečný pop, ktorý je po tom, ako sa im podarilo oslobodiť od tvorcu pop idolov, dospelejší a rozhodne ide o ich doteraz najlepší album. Ten mimochodom vyšiel 6. novembra 2020.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

7. Lewis Capaldi – Divinely Uninspirated to A Hellish Extent

Debutový album Lewisa Capaldiho, 22-ročného škótskeho speváka a skladateľa vyšiel ešte 17. mája 2019 v Universal Music. Jeho zaujímavý hlas sa postaral o tom, aby sa platňa držala 10 týždňov za sebou na prvom mieste v hitparáde oficiálnych albumov. Tri piesne (Grace, Bruises a Hold Me While You Wait) sa zároveň umiestnili v top 10 v rebríčku sólistov.

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

8. Queen – Greatest Hits

Na ôsmom mieste sa umiestnil nesmrteľný Queen. Jeho album Greatest Hits z roku 1981 sa stal prvým albumom vo Veľkej Británii, z ktorého sa do roku 2014 predalo viac ako 6 miliónov kópií, titul platinová platňa získal 22-krát. Celosvetovo sa ho predalo 25 miliónov kópií a patrí medzi najpredávanejšie albumy všetkých čias. Do novembra 2020 sa vo Veľkej Británii umiestnil v rebríčku Album Charts celkovo 900 týždňov!

Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal

ZdrojOfficial Charts

Komentáre k článku