8 najväčších mýtov o batériách v mobilných zariadeniach

ZDROJ | ADL

Zaručené tipy a poznatky o batériách v mobilných zariadeniach sú často také nezmysly, až by sa jeden chytil za hlavu. Vybrali sme 8 tých najčastejších, ktoré trápia mnohých z vás. Niektorým mýtom a nezmyslom sa naozaj nedá veriť.

1. Občasné vypnutie zariadenia prospieva životnosti batérie

Tento mýtus vznikol pravdepodobne v časoch, kedy sa používali nikelmetalhydridové (NiMH) akumulátory, ktoré nepoznali stav svojho nabitia. Vedeli len, že sú úplne nabité, alebo vybité. Nič medzi tým. Ak ste teda nesledovali ako dlho zariadenie používate, netušili ste v akom stave sa batéria nachádza.

Lítium-iónové batérie, ktoré sú dnes všade, presne vedia koľko energie im zostáva. Preto nemá zmysel vypínať zariadenie. Skôr by ste mali začať hľadať zdroj elektriny. Naviac, spotreba je takmer rovnaká, keď je zariadenie neaktívne, ako keď je vypnuté.

ZDROJ | Better Humans

2. Chlad batériu zabíja, teplo je prospešné

V skutočnosti je opak pravdou. Chlad je pre životnosť batérie oveľa prospešnejší. Pri vysokých teplotách sa rozpadajú elektrolyty, čo urýchľuje ničenie batérie na úrovni stovky nabíjacích cyklov.

Pri vysokom chlade sa len spomaľujú ióny lítia, ktoré v takomto stave nie sú schopné poskytnúť toľko energie. Po zohriatí batéria začne fungovať normálne s minimálnym poškodením a trvalé poškodenie, tak ako pri vysokých teplotách, nehrozí.

Pozrite siMetán ako úložisko – namiesto batérií biológia

3. Batériu pred nabíjaním treba úplne vybiť

V skutočnosti sú batérie vystavené najväčšej záťaži, keď sú úplne nabité, alebo naopak vybité. Ideálny stav pre batériu je okolo 50% nabitia. V tomto stave sú ióny lítia približne pol na pol v  jednotlivých vrstvách akumulátora, čo je niečo ako ideálny stav. Pre čo najväčšiu životnosť batérie je teda ideálne ju udržovať v rozmedzí 20 – 80% nabitia.

4. Vypínaním aplikácií bežiacich na pozadí šetríte batériu

Akýsi pozostatok z poriadne dávnych čias je i toto presvedčenie. Áno, onoho času aplikácie bežiace na pozadí operačného systému míňali batériu, no tento problém je dávno vyriešený. Dnes už v skutočnosti nemá priveľmi zmysel vypínať aplikácie úplne. Vypínaním a zapínaním aplikácií zožeriete výrazne viac energie, než keď ich necháte na pozadí spokojne oddychovať.

ZDROJ | Bluetooth

5. Vypnite Bluetooth, Wi-Fi a lokalizačné služby a batéria dlhšie vydrží

Mýtus, pre ktorý sa zbytočne obmedzujete, je výsledkom slabého informovania sa. Tak, ako v predošlom prípade, aj tu platí, že niekedy vám tieto služby žrali batériu, no vývoj spravil zopár krokov vpred.

Dokonca aj lokalizačné služby držia energetickú diétu. Pravdou je, že vypnutím týchto služieb trochu energie ušetríte, no v skutočnosti je možno na 30 minút na deň. Aj samotné zariadenia už regulujú spotrebu energie Bluetooth, Wi-Fi, či lokalizačných služieb.

6. Ak nekúpite nabíjačku od nás, zničíte si zariadenie

Každý jeden výrobca elektronických zariadení vás ubezpečí, že ak chcete bezpečne a s garantovanou životnosťou používať jeho výrobok, musíte používať nabíjačku výhradne od neho. Pravdu? Nejde o nič viac ako o marketing a ďalšie zisky pre výrobcu.

Pokojne si kúpte nabíjačku od tretej strany. Môže sa stať, že bude nabíjať o niečo pomalšie, no nebude ohrozovať vaše zariadenie. Nechoďte však do extrémov. Šmejdy z čínskych e-shopov a superlacné nabíjačky vaše zariadenie ohrozujú. Dôvodom sú hlavne nekvalitné súčiastky a minimálne, alebo žiadne bezpečnostné a ochranné prvky.

Pozrite siSÚBOJ | Dyson V8 Absolute a Electrolux Pure F9 – batéria proti batérii

7. Celonočným nabíjaním skracujete životnosť batérie

Prebíjanie batérie znižovalo jej životnosť v minulosti. Dnes sú už batérie proti prebíjaniu chránené. Je to tiež prevencia proti vznieteniu a vypaľovaniu cyklov nabíjania. Ochrana je, ako spôsobom konštrukcie batérie, tak softvérová. Akonáhle smartfón, tableť, či laptop zistia, že je batéria nabitá na 100%, jednoducho zablokujú príjem energie.

ZDROJ | CNBC

8. Životnosť batérie sa počíta v rokoch

Kde vznikol mýtus, že životnosť batérie sa meria v rokoch sa už zrejme nedopátrame. Faktom však je, že je to hlúposť. Životnosť batérie a meria na nabíjacie cykly. Jeden cyklus je nabitie a úplné vybitie batérie. Cyklus sa však nepočíta len v rozmedzí 100% až 0% batérie. Je to toľko minutej energie, koľko ste do batérie vpustili.

ZdrojWired,Androidauthority,Chargetech

Komentáre k článku