8 najlepších mobilných aplikácií pre hráčov

ZDROJ | Teddy Guerrier

Tohtoročný november sa vo svete technológií okrem iného nesie v duchu hier. Spoločnosti Microsoft aj Sony totiž tento mesiac uvádzajú na trh nové konzoly a na svoje si prídu aj hráči na ostatných platformách, ktorých čaká až do Vianoc slušná nálož nových titulov. Tento mesiac sme sa preto zamerali na appky, ktoré oceníte bez ohľadu na to, či hrávate na počítači, konzole alebo aj mobile či tablete.

PlayStation App

(Android, iOS)

Vydanie hernej konzoly PlayStation 5 je za rohom, no ak aj nepatríte medzi tú hŕstku šťastlivcom, ktorým sa podarilo novú generáciu predobjednať, mobilnú appku PlayStation App by ste mali vyskúšať aj po boku konzoly PlayStation 4. Sony totiž nedávno svoju aplikáciu prekopalo od základov a okrem prípravy na PS5 do nej integrovalo množstvo nových funkcií vrátane možnosti vytvárania party skupín, četovania s priateľmi či priamych nákupov v PlayStation Store.

Xbox

(Android, iOS)

Tesne pred vydaním novej generácie konzol svoju mobilnú aplikáciu vylepšil aj Microsoft. Dizajn a funkcie aplikácie teraz odpovedajú novému Dashboardu a tam sa po kúpe nových konzol Series X a Series S budete v novej appke cítiť ako doma. Tešiť sa okrem sociálnych funkcií môžete aj na priamu integráciu funkcie Xbox remote play, ktorá vám umožní hrať sa na vašej konzole aj vzdialene, cez smartfón a prenos obrazu a ovládania cez internet.

ZDROJ | Microsoft

Xbox Game Pass

(Android)

Opäť Xbox? Ale áno, no tentokrát pre tých, ktorí Xbox nemajú a ani si ho kupovať neplánujú. Táto šikovná appka totiž urobí Xbox z vášho smartfónu alebo tabletu. Podmienkou je jedine dostatočne rýchly internet, operačný systém Android a členstvo v službe Game Pass Ultimate, ktoré vás určite nezruinuje.

Po splnení týchto podmienok sa môžete tešiť na prístup k viac ako stovke kvalitných titulov nielen z dielne partnerských štúdií Microsoftu. ARK: Survival Evolved, Batman Arkham Knight, DOOM Eternal, Forza Horizon 4 či Gears 5? To je len zopár titulov, ktoré si môžete pohodlne zahrať vďaka Game Passu aj na vašom smartfóne. Podobnú službu by časom mohlo na Slovensku ponúknuť aj Sony, ktoré už po celom svete vrátane susedného Rakúska prevádzkuje službu PlayStation Now.

GeForce Now

(Android)

ZDROJ | NVIDIA

Kým cloudová herná služba od Microsoftu je v tejto chvíli obmedzená iba na platformu Android, so službou GeForce Now si zahráte tie najnovšie herné pecky s podporou ray-tracingu aj na PC, Macu, ChromeOS a okrem Androidu aj na multimediálnom zariadení NVIDIA Shield. Služba nemá vlastnú knižnicu hier, tie budete musieť súbežne vlastniť v niektorej z trojice podporovaných služieb – Epic, Uplay alebo Steam. Ak už však knižnicu hier v rámci týchto služieb vybudovanú máte, cloudové hranie si môžete v službe vyskúšať s časovým obmedzením aj bez platenia. Kompletný zoznam podporovaných hier nájdete na oficiálnom webe.

Steam

(Android, iOS)

ZDROJ | Valve

Keď už sme pri budovaní hernej knižnice na PC, popri predvianočnej nádielke nových hier sa v tomto čase vždy môžeme tešiť aj na masívne výpredaje a zľavy. Ak si ich nechcete nechať ujsť, v smartfóne by vám nemala chýbať mobilná aplikácia Steam, ktorá vám okrem kontaktu s ostatnými hráčmi umožní prehliadať aj priamo nakupovať nové tituly aj bez zapnutia počítača. V spojení s predchádzajúcim tipom si tak v jednej aplikácii môžete novú hru zakúpiť a v tej druhej si ju ísť rovno zahrať.

Twitch

(Android, iOS)

ZDROJ | Twitch

Keď práve nemôžete hrať, do herného sveta môžete vstúpiť aj cez platformu Twitch. Sledovanie herných streamov a účasť v ich sprievodných živých diskusiách je navyše ideálnym spôsobom, ako sa môžete aj v čase domácej izolácie počas pandémie aspoň čiastočne socializovať. V „knižnici“ živých vysielaní na Twitchi dnes už nájdete desiatky, ak nie stovky českých aj slovenských streamerov hrajúcich rôzne tituly, ku ktorým sa navyše môžete ľahko na prakticky akejkoľvek platforme pridať aj vy.

Discord

(Android, iOS)

V kontakte s okolitým svetom v rámci sveta hier môžete aj vďaka primárne hernej komunikačnej platforme Discord. Zjednodušene ju môžme prirovnať k četovacej aplikácii, ktorá vám však umožní skontaktovať sa nielen s vašimi priateľmi, ale tiež sa stať súčasťou lokálnych, celoslovenských i celosvetových komunít. Vlastný server si v aplikácii môžete vytvoriť aj vy, alebo sa jednoducho k nejakému pridať a s ostatnými sa dať do reči cez čet, ale aj videohovor.

Reddit

(Android, iOS)

Zásek v hre? Diskusia o príbehu a hrateľnosti? Organizácia turnajov? Na akúkoľvek tému spojenú s hrami si len spomeniete, diskusiu k nej zaručene nájdete na sociálnej sieti Reddit. Ak aj nie, v príslušnom hernom „subreddite“ ju môžete pokojne založiť aj vy. Reddit je obrovská sociálna sieť, ktorá neslúži len hráčom. Ak sa v rámci nej však pridáte do komunít (teda subredditov) venovaným hrám, nudiť sa ani mimo dosah hier určite nebudete. Svoj subreddit tu má PlayStation, Xbox, PC, Nintendo, ale aj tí, ktorí sa považujú za skutočných hráčov, ktorí naháňajú všetky zľavové akcie, ako aj tí, ktorí sa jednoducho vyžívajú vo vtipnom obsahu spojenom s herným svetom.

Komentáre k článku