8 najlepších aplikácií pre milovníkov kníh

ZDROJ | Mohamed QWERTY

Našu ponuku pravidelných seriálových článkov rozširujeme o novú rubriku, v ktorej sa každý mesiac pozrieme na tie najlepšie aplikácie, ktoré by sa vám v danom mesiaci mohli práve hodiť. Keďže máme marec – mesiac knihy, pozrieme sa na tie najlepšie mobilné aplikácie spojené práve s touto skvelou záľubou.

Rok 2019 spolu s rokom 2020 patrí vo veľkej miere streamingovým službám, vďaka čomu sa veľkej popularite teší aj náš pravidelný seriál o najlepších seriáloch, ktoré by ste si nemali v danom mesiaci nechať ujsť. Ak si však aj v tejto dobe večer nezapínate Netflix, ale radšej si do ruky vezmete knihu, čítačku alebo slúchadlá s obľúbenou audioknihou, máme pre vás niekoľko aplikácií, ktoré by sa vám mohli pri príležitosti mesiaca kníh hodiť bez ohľadu na to, či knihy čítate na papieri, na displeji alebo si ich radšej vypočujete.

ZDROJ | Sincerely Media

Goodreads

Niečo ako ČSFD, akurát na knihy. Aj takto nejak by sa dala popísať stránka a mobilná aplikácia Goodreads, ktorá slúži ako knižná databáza a zároveň aj sociálna sieť, na ktorej môžete hodnotiť knihy, vytvárať si z nich virtuálne poličky a rozprávať sa o nich s ďalšími čitateľmi. Čím viac kníh navyše v Goodreads ohodnotíte, tým presnejšie odporúčania na ďalšie knihy vám bude vedieť aplikácia ponúknuť.

Mobilná aplikácia Goodreads slúži skvele aj ako nákupný poradca. Stlačením tlačidla Scan vám totiž umožní zosnímať čiarový kód knihy, na čo vám následne zobrazí jej hodnotenie od ostatných používateľov. V kníhkupectve tak zistíte, či daná kniha stojí za prečítanie aj bez toho, aby ste ju vôbec otvorili.

ZDROJ | Goodreads

Goodreads85%

Veľkosť:
133 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo vyšší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Goodreads je databáza kníh, ktorú môžete bezplatne využívať na ukladanie kníh, ktoré vlastníte, čítate alebo chcete čítať. Výborne poslúži aj na hľadanie nových kníh pre seba alebo blízkych.

Amazon Kindle

Priamo na predchádzajúcu aplikáciu Goodreads sa môžete napojiť s vašim Amazon účtom. Vďaka tomu sa do zoznamu Goodreads pridajú všetky knihy, ktoré práve čítate v aplikácii Amazon Kindle, pričom s ňou bude synchronizovať aj váš postup a poznámky v nich.

Samotná aplikácia Amazon Kindle samozrejme slúži ako čítačka elektronických kníh, časopisov a komiksov zakúpených cez Amazon, z ktorých si vyberiete väčšinou iba ak ovládate niektorý svetový jazyk, v ktorých sú knihy na Amazone ponúkané. Ak vám nedostupnosť slovenských a českých kníh v ponuke Amazonu až tak neprekáža, kvalitu a ponuku funkcií aplikácie Amazon Kindle určite oceníte.

ZDROJ | Amazon

Amazon Kindle94%

Veľkosť:
146.3 MB
Platforma:
iOS 12.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Amazon Kindle patrí medzi najlepšie aplikácie na čítanie elektronických kníh zakúpených v tomto internetovom obchode. Aplikácia vás prekvapí množstvom funkcií, medzi ktoré patrí napríklad aj možnosť synchronizácie čítania s platformou Goodreads.

Google Play Books

Ak si budujete knižnicu elektronických médií v ekosystéme služieb od Google, v takom prípade oceníte aplikáciu Google Play Books, ktorá vám sprístupní elektronické knihy zakúpené v tomto digitálnom obchode na smartfónoch a tabletoch nielen s operačným systémom Android, ale aj iOS.

V prípade Google Play Books už s ponukou elektronických kníh v slovenskom alebo českom jazyku mať určite nebudete. V prípade operačného systému iOS si ich však budete musieť zakúpiť cez prehliadač, priamo cez aplikáciu sa totiž k nákupu kníh bohužiaľ nedostanete. Zakúpené knihy (aj tie mimo obchodu Google Play) sa vám však už následne automaticky stiahnu do knižnice každého zariadenia, na ktorom ste s vašim Google účtom prihlásení.

ZDROJ | Google

Google Play Books92%

Veľkosť:
62.2 MB
Platforma:
iOS 12.2 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Google Play Books je ideálnou aplikáciou na čítanie elektronických kníh najmä v prípade, že na čítanie využívate rôzne zariadenia s rôznymi operačnými systémami. Používať ju totiž môžete ako na Androide, tak aj na iOS, pričom v nej vyslovene nemusíte čítať ani knihy zakúpené v obchode Google Play.

Wattpad

Z trochu iného súdka je aplikácia Wattpad, ktorá je určená pre amatérskych spisovateľov a tých, ktorí radi dávajú takýmto autorom šancu. Svoju vlastnú knihu alebo poviedku môže na platforme Wattpad publikovať ktokoľvek, výsledkom čoho sú občas menej kvalitné, inokedy zas prekvapivo odvážne a prepracované príbehy, ktoré si v aplikácii môžete prečítať úplne bezplatne.

Napokon, z platformy Wattpad už vzišlo niekoľko príbehov, z ktorých sa stali celosvetovo úspešné knihy neskôr aj filmové a seriálové trháky. Ak ste si teda okrem čítania kníh našli záľubu aj v ich písaní, Wattpad vám môže poskytnúť ideálne miesto na ich publikovanie a nájdenie prvotného publika.

ZDROJ | Wattpad

Wattpad93%

Veľkosť:
174.8 MB
Platforma:
iOS 10.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Martinus.sk Audioknihy

Ak chcete osláviť mesiac knihy, no viac ako na čítanie máte čas skôr na počúvanie, ideálnou voľbou pre vás môžu byť okrem podcastov aj audioknihy. Bohatú knižnicu audiokníh v slovenskom a českom jazyku má napríklad aj Martinus.sk, ktorý vám ich umožní po zakúpení cez prehliadač počúvať v mobilnej aplikácii Martinus.sk Audioknihy z dielne spoločnosti Audiolibrix.

Silnou stránkou tejto aplikácie je možnosť vypočuť si ukážku z audioknihy ešte pred jej kúpou, vďaka čomu bez výdavkov zistíte, či vám vyhovuje nielen dej, ale aj hlas a prednej interpreta. Ak si už audioknihu zakúpite, cez Wi-Fi si ju samozrejme môžete do zariadenia priamo stiahnuť, aby ste už na cestách nemuseli míňať vaše drahocenné mobilné dáta.

ZDROJ | Martinus.sk

Martinus.sk Audioknihy90%

Veľkosť:
14,4 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo novší, Android 4.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Bound – Cloud Audiobooks

Pre fanúšikov audiokníh, ktorí si ich zakúpili mimo obchod s vlastným prehrávačom (alebo dokonca ešte na CD nosiči), si ich môžu rovnako pohodlne vypočuť cez aplikáciu Bound pre iOS. Táto aplikácia si rozumie s viacerými cloudovými úložiskami, no stiahnuť do nej môžete audioknihu aj priamo cez počítač.

Následne sa aplikácia chová ako klasický prehrávač audiokníh, teda rozoznáva ich kapitoly, pamätá si posledné zastavenie prehrávania a dokonca podporuje aj ukladanie časových záložiek. Nevýhodou aplikácie je síce vyššia cena, no ak už máte väčšiu knižnicu audiokníh vo formátoch .mp3, .m4a, .m4b alebo .aac, kúpa tejto aplikácie sa vám určite oplatí.

ZDROJ | Tim Bueno

Bound – Cloud Audiobooks90%

Veľkosť:
39,9 MB
Platforma:
iOS 11.0 a vyšší
Cena:
4,49 €

Bound je prehrávač audiokníh, ktoré do aplikácie môžete importovať z ktorejkoľvek populárnej cloudovej služby, prípadne skrz webový prehliadač na počítači.

Endel

Či už sa najbližšie pustíte do papierovej alebo elektronickej knihy, jej čítanie si môžete spríjemniť príjemnou hudbou špeciálne vytvorenou na sústredenie alebo relaxovanie. Aplikácia Endel ponúka ideálny podmaz na každú príležitosť, pričom dokáže komunikovať aj so snímačom tepu vo vašich hodinkách, vďaka čomu dokáže upravovať plynutie hudby aj podľa vášho fyzického nastavenia.

ZDROJ | Endel

Endel: Focus, Sleep, Relax91%

Veľkosť:
204 MB
Platforma:
iOS 11.2 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Pocket Casts

Ak poznáte aplikáciu Pocket Casts, možno sa čudujete čo robí práve v tomto zozname. Slúži totiž na počúvanie podcastov a práve podcastov venovaných knihám je vďaka súčasnému podcastovému boomu v éteri prekvapivo veľa, niekoľko ich majú vydavatelia kníh, ale aj ich predajcovia.

Samotná aplikácia Pocket Casts je veľmi intuitívna a v základe je dostupná bezplatne. Ak by ste sa však na podcasty namotali natoľko, že by ste si boli ochotní „za nich“ aj zaplatiť, siahnuť môžete po predplatnom Plus, ktoré vám napríklad zabezpečí prístup k desktopovým verziám tejto aplikácie, ale aj ku vlastnému cloudovému úložisku, na ktoré si môžete uložiť napríklad aj audioknihy.

Pocket Casts90%

Veľkosť:
85,4 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android 5.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Komentáre k článku