8 najčítanejších článkov o vesmíre za rok 2020 na TECHBOX.sk

ZDROJ | SpaxeX

Na rok 2020 len tak ľahko nezabudne zrejme nikto z nás. Pôvodne to mal byť rok portálu TECHBOX.sk, ktorý mal začiatkom roka svoje 10. výročie. No ako sa hovorí, ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch. Už len pár hodín a môžeme sa s týmto rokom (našťastie) definitívne rozlúčiť.

Pozrime si, aké boli najčítanejšie články s vesmírnou tématikou. Zrejme nikoho neprekvapí, že tie najčítanejšie boli o SpaceX.

1.

Starlink Tracker – zistite, kedy ponad vás prelietajú satelity SpaceX

ZDROJ | SpaceX

Globálna sieť satelitného internetu Starlink pomaly, ale isto naberá svoje kontúry a spoločnosť SpaceX pri jej budovaní rozhodne neplánuje zmierniť tempo. Vďaka mobilnej aplikácii Starlink Tracker budete vedieť presné časy, kedy ich budete môcť pozorovať pokojne aj z vašej záhrady.

2.

Nukleárny pohon skráti cestu na Mars na tri mesiace

ZDROJ | USNC-Tech

Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) z amerického Seattlu vyvinula pre NASA koncepciu nového motora s nukleárno-termálnym pohonom (Nuclear Thermal Propulsion /NTP). Tvrdí, že nový pohon je bezpečnejší a spoľahlivejší ako predchádzajúce riešenia NTP pohonov a dosahuje oveľa vyššiu účinnosť ako chemické rakety. Nový pohon mohol priniesť revolúciu pri letoch do vzdialenejšieho vesmíru. Čas prepravy na dráhe Zem-Mars by sa mohol takto skrátiť iba na tri mesiace.

3.

Starlink ide naplno, SpaceX nestíha satelity vynášať do vesmíru

ZDROJ | Ars Technica

Už samotná myšlienka umiestniť na nízkych obežných dráhach 12 000 telekomunikačných družíc vyzerá šialene, ale fakt, že SpaceX dokáže pri jednom štarte rakety Falcon 9 vyniesť do vesmíru až 60 satelitov Starlink, berie skeptikom časť argumentov.

4.

Vesmírne sily USA majú logo, ktoré nápadne pripomína logo zo Star Treku

ZDROJ | collectors.com

V marci roku 2018 prezident USA Donald Trump verejne vyhlásil, že chce založiť novú vetvu ozbrojených síl USA. Ako sám prezident povedal, pôvodne bol nápad vtipom, neskôr si však uvedomil, ako veľmi nápad dobrý je. A tak začal realizovať Vesmírne sily Spojených štátov Amerických.

Pozrite si20 najčítanejších článkov roku 2020 na TECHBOX.sk

5.

Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky

ZDROJ | NPR

Od ukončenia éry raketoplánov, ktorú 135. štartom zavŕšil 8. júla 2011 raketoplán Atlantis, boli USA odkázané na dopravu kozmonautov k ISS na palube ruských lodí Sojuz. Hoci NASA pôvodne dúfala, že už v roku 2015 bude mať k dispozícii novú kozmickú loď, nemá ju dodnes. Vývoj kozmickej lode Orion stále nie je ukončený, no závislosť na Sojuzoch napriek tomu končí. Postará sa o to súkromná spoločnosť SpaceX so svojou sedemmiestnou loďou Crew Dragon.

6.

SpaceX chce námorné kozmodrómy pre lety k Marsu, na Mesiac, aj na Zem

ZDROJ | SpaceX

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX dnes ako jediná disponuje viacnásobne použiteľnými raketami orbitálnej úrovne, ktorých prvé stupne dokážu vertikálne motoricky pristávať. Viacero z nich už letelo do vesmíru niekoľkokrát, čo značne prispieva k znižovaniu nákladov na vesmírne lety.

7.

Starlink už tento rok poskytne globálne pokrytie internetom. Koľko bude stáť?

ZDROJ | Teslarati

Globálne pokrytie internetom už tento rok sľubuje SpaceX. Na stretnutí pre investorov, ktoré organizoval JPMorgan Chase v Miami, to oznámila prevádzková riaditeľka spoločnosti Gwynne Shotwellová. Investori doteraz nemali takmer žiadnu šancu podieľať sa na biznise so SpaceX, jednou z najbohatších spoločností s rizikovým kapitálom v USA. Elon Musk sa bránil vstupu na burzu, pretože by jeho spoločnosť bola oveľa viac kontrolovaná, vrátane detailov o financovaní.

8.

SpaceX má na konte rekordný štart rakety Falcon 9

ZDROJ | SpaceX

Ôsmy štart s várkou šesťdesiatich družíc Starlink (ide o siedmu sadu „definitívnych“ satelitov siete vesmírneho internetu, keďže prvá šesťdesiatka má testovací status) posúva megaprojekt SpaceX opäť bližšie k realite. Výnimočný je však aj z iných dôvodov.

Komentáre k článku