8 aplikácií prospešných pre duševné zdravie

ZDROJ | DISRUPTIVO

Jesenné počasie skĺbené s neistou pandemickou situáciou si môže celkom ľahko vybrať svoju daň nielen na vašom fyzickom, ale aj duševnom zdraví. Vo výbere top aplikácií sme sa preto tento mesiac zamerali na aplikácie, ktoré vám môžu v tomto smere pomôcť.

Viac tipov na užitočné aplikácie nájdete v našej špeciálnej rubrike TOP Appky.

Daylio Journal

Jediným z účinných nástrojov, ktoré vám môžu získať späť kontrolu nad vašimi pocitmi, je vedenie denníka. Ak písanie ručné písanie denníka nie je nič pre vás, nemusíte mať strach. Mobilná aplikácia Daylio pristupuje k tejto činnosti trochu inak. V aplikácii si stačí pomocou smajlíkov vybrať, ako sa cítite a k tomuto zápisu pripojiť pomocou ďalších ikon aktivity, ktoré ste v daný deň absolvovali. Spätným pohľadom na štatistiky a tieto grafické zápisy (ktoré môžete dobrovoľne doplniť o poznámky) získate prehľad o tom, ktoré aktivity na vás vplývajú pozitívne a ktoré by ste mali naopak v budúcnosti vynechať.

Daylio Journal

Veľkosť:
82.3 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší, iOS 11.2 alebo novší
Cena:
0,00 €

stoic. mental health journal

Stoic je aplikácia, ktorá vás naučí zvládať stres a prekonávať každodenné prekážky. Začína to už pri rannej rutine, kedy vás pripraví na vaše povinnosti v daný deň a končí večer, kedy si môžete spätne zrekapitulovať vaše pocity a tak podobne, ako pri aplikácii Daylio, časom získať prehľad o vašom duševnom zdraví pomocou zápisov do denníka. Aplikácia tiež obsahuje cvičenia, ktoré vás naučia čeliť negatívnym myšlienkam, meditačné a dychové cvičenia, ktoré vás upokoja v napätých situáciách a ďalšie funkcie, vďaka ktorým sa z aplikácie Stoic môže stať centrála pre vašu emočnú rovnováhu.

ZDROJ | Maciej Lobodzinski

stoic. mental health journal

Veľkosť:
146.8 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Cove: music for mental health

Ak písanie denníkov či zapisovanie nálady nie je nič pre vás, no hudba je vám naopak srdcu blízka, v tom prípade určite skúste aplikáciu Cove. Tá vám umožní pretaviť vaše aktuálne pocity do hudby v intuitívnom prostredí digitálnej pláže, ktorá zároveň pôsobí upokojujúco. Hotové skladby si môžete uložiť do denníka aj s popisom, poznámkami, lokalitou a fotkami a tieto skladby dokonca zdieľať s osobami, ktorým dôverujete.

ZDROJ | Humane Engineering

Cove: music for mental health

Veľkosť:
131.9 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Headspace: Meditation & Sleep

Ak ste niekedy skúšali meditáciu pomocou mobilnej aplikácie, pravdepodobne vás neobišla aplikácia Headspace. Málokto však vie, že jej súčasťou sú okrem štandardných meditácií aj desiatky meditačných cvičení na potlačenie úzkosti, stresu a pozitívne začatie dňa pomocou ranných cvičení. Ponuka meditačných programov v aplikácii Headspace je skutočne bohatá, pričom sa nemusíte báť, ak vám meditácia nie je vôbec blízka. Aplikácia vás prevedie celým procesom od základov ešte v rámci bezplatnej skúšobnej doby.

Headspace: Meditation & Sleep

Veľkosť:
105 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší, iOS 12 alebo novší
Cena:
0,00 €

Fabulous

Ak vás v období jesene spolu s teplým počasím postupne opúšťa aj energia a motivácia pracovať na sebe, štúdiu a vašich projektoch, skúste to zmeniť pomocou aplikácie Fabulous. Túto aplikáciu môžete považovať za akéhosi osobného kouča, ktorý dohliadne na to, aby ste sa naučili dodržiavať nové, každodenné návyky, uvoľnili stres a zbavili sa ťažkostí, ktoré vám spôsobujú úzkostné stavy. Nevýhodou aplikácie je jedine pomerne drahé predplatné.

Fabulous – Daily Self Care

Veľkosť:
308.5 MB
Platforma:
Android 4.1 alebo novší, iOS 11.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Aloe Bud

Aplikácia Aloe Bud je podobná aplikácii Fabulous, k nábehu na nové návyky však pristupuje trochu inak. Celá aplikácia je vytvorená tak, akoby ste sa v nej starali o digitálnu rastlinu, ktorú treba pravidelne polievať. Tou rastlinou ste však vy a vodou sú každodenné aktivity, ktoré vám prospejú po duševnej i fyzickej stránke. Aplikácia vám tak môže pripomínať, aby ste nezabudli na meditáciu, pohyb, hydratáciu alebo akúkoľvek inú činnosť, ktorú si v aplikácii nastavíte. Ak ste kedysi hrali Tamagoči, Aloe Bud vás bude určite baviť.

Aloe Bud

Veľkosť:
16.3 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Nepanikař

Všetky doterajšie typy na aplikácie až na aplikáciu Daylio vyžadujú znalosť anglického jazyka. Nepanikař je aplikácia, ktorá vám pomôže vyviaznuť zo stavu depresie, úzkosti, paniky a ďalších problémov v nami blízkom českom jazyku. V podstate ide o digitálnu psychologickú prvú pomoc do vrecka, v ktorej nájdete množstvo užitočných cvičení a materiálov, ktoré vám pomôžu prísť na iné myšlienky, prípadne priamo kontaktovať odbornú pomoc.

Nepanikár – Pomoc pri depresii či panike

Veľkosť:
48.4 MB
Platforma:
Android - líši sa v závislosti od zariadenia, iOS 12.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Houseparty

Aplikácia Houseparty zdanlivo do tohto zoznamu nezapadá. V prvom rade ide totiž o komunikačnú aplikáciu, ktorá vám umožní stretnúť sa s vašimi priateľmi a rodinou vo virtuálnych miestnostiach, v ktorých si s nimi zároveň môžete zahrať zábavné mini-hry… a o to práve ide. Tohtoročná jeseň sa totiž bude niesť v znamení izolácie a teda obmedzeného kontaktu s okolím, čo si viac či menej vyberá daň na duševnom zdraví každého z nás. Práve aplikácia Houseparty vám umožní stretávať sa s vašimi priateľmi a rodinou vďaka netradičným hovorom, v rámci ktorých nemusí nikto nikoho volať.

Stačí otvoriť aplikáciu a tá už dá vašim kontaktom vedieť, že ste online. Do vašej digitálnej miestnosti sa môže pridať ktokoľvek z vašich kontaktov, alebo miestnosť môžete uzamknúť a využiť ju na dôverné rozhovory, ale aj zábavu vďaka zabudovaným hrám Uno, Quick Draw, Heads Up či Trivia.

Houseparty

Veľkosť:
186.6 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší, iOS 10.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Komentáre k článku