8 aplikácií, ktoré vám pomôžu prekonať jarnú únavu

ZDROJ | Wes Hicks

Zmeny počasia, posun času či karanténny spôsob života doprevádzaný zlou stravou. Tento rok prispieva k jarnej únave viacero faktorov, no vďaka týmto ôsmim mobilným aplikáciám môžete jej príznaky potlačiť na minimum.

Striedanie ročných období zvláda každý trochu inak. Niekto si zmeny ani poriadne nevšimne a niekto práve v týchto dňoch prekonáva nezvyčajnú únavu, psychickú aj fyzickú nepohodu či nervozitu. Tieto príznaky najčastejšie pripisujeme všeobecnej jarnej únave, ktorú môže prispôsobovať viacero faktorov. Pre niekoho je to nesprávna strava, rozhodený spánkový režim alebo aj nedostatok pohybu.

ZDROJ | Kinga Cichewicz

MyFitnessPal

Zrejme najznámejšia aplikácia na rátanie kalórií nie je určená iba pre tých, ktorí chcú schudnúť (alebo pribrať). Zápisom jedla do tejto aplikácie si môžete sledovať nielen skonzumované kalórie, ale aj príjem jednotlivých živín od tukov, cez proteíny až po jednotlivé vitamíny. Práve nedostatok jednotlivých živín po vyčerpaní zásob počas zimy môže spôsobovať jarnú únavu o to viac, ak ste v domácej karanténe riadne nenahradili pravidelnú stravu, na ktorú ste boli zvyknutí v práci alebo v škole.

ZDROJ | Under Armour

MyFitnessPal

Veľkosť:
203.2 MB
Platforma:
iOS 12.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Kalorické tabuľky

Na rovnakom princípe ako MyFitnessPal, funguje aj česká aplikácia Kalorické tabuľky. Jej sila však spočíva najmä v početnej českej a slovenskej komunite, vďaka ktorej vám aplikácia ponúkne bohatšiu databázu pre jedlá typické pre náš región. Platí to samozrejme aj pre produkty, z ktorých väčšinu si môžete do aplikácie pohodlne zapísať aj nasnímaním jeho čiarového kódu.

Kalorické tabuľky

Veľkosť:
82,5 MB
Platforma:
iOS 13 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00

Sleep Cycle – Sleep Better

Jedným z ďalších faktorov spôsobujúcich jarnú únavu môže byť aj rozhodený spánkový režim, či už z dôvodu posunu času alebo aktuálne aj z dôvodu zmeneného režimu kvôli domácej karanténe. Do poriadku vás spánok môžete dať aj pomocou aplikácie Sleep Cycle, ktorá dokáže monitorovať vaše spánkový rytmus, dĺžku a kvalitu pomocou vášho smartfónu alebo smart hodiniek. Aplikácia vás okrem toho dokáže zobudiť v najideálnejšom čase, kedy ste v tom najľahšom stave spánku a vďaka monitorovaniu mikrofónu vás dokonca ráno upozorní aj na to, že v noci chrápete, čo taktiež prispieva k zníženej kvalite spánku.

ZDROJ | Northcube AB

Sleep Cycle85%

Veľkosť:
84,4 MB
Platforma:
iOS 9.0 a vyšší, Android 4.1 a vyšší
Cena:
0,00 €

Sleep Cycle je aplikácia, ktorá sleduje striedanie fáz počas vášho spánku, na základe čoho vás môže zobudiť v ten správny čas. Nechýbajú ani pokročilé grafy, štatistiky či dokonca synchronizácia s osvetlením Philips Hue.

Sleep as Android

Možno ešte prepracovanejšou alternatívou pre používateľov operačného systému Android je už známa aplikácia Sleep as Android. Aplikácia ponúka sledovanie spánkového syklu s inteligentným budeník rovnako, ako Sleep Cycle. Túto tradičnú zostavu spánkových aplikácií však dopĺňa o zaujímavé budenie, ktoré vás donúti vstať z postele napríklad potrebou oskenovania konkrétneho QR kódu alebo NFC tagu v domácnosti, prípadne aj vyriešením matematického príkladu.

https://youtu.be/Ven-_kI2GIk
ZDROJ | Urbandroid (Petr Nálevka)

Sleep as Android: Sledovaní spánkového cyklusu

Veľkosť:
20 MB
Platforma:
Android 4.1 alebo novší
Cena:
0,00 €

UVLens

Spomínané vitamíny stojace za jarnou únavou si v prípade nedostatku môžete doplniť stravou, no v prípade vitamínu D aj adekvátnym pobytom na slnku. O aplikácii UVLens sme nedávno písali v súvislosti s podporou imunitného systému, no rovnako dobre vám môže poslúžiť aj v tomto prípade. Opäť platí zásada, že by ste pre správne čerpanie vitamínu D mali tráviť čas na slnku práve v čase najvyššieho stupňa UV žiarenia, čo býva práve v čase obeda a tesne po ňom.

ZDROJ | Spark 64
ZDROJ | Spark 64 Ltd

UVLens90%

Veľkosť:
52,5 MB
Platforma:
iOS 9.3 a vyšší, Android 4.1 a vyšší
Cena:
0,00 €

Aplikácia UVLens vás dokáže na základe vašej aktuálnej polohy a kožného typu ochrániť pred spálením pomocou užitočných upozornení.

adidas Training by Runtastic

Okrem stravy, spánku a slnka vám s jarnou únavou pomôže nepochybne zatočiť aj pohyb, ktorý nám väčšinou po zime chýba a o to viac v čase domácej karantény. Desiatky rôznych cvičení aj s videonávodmi, ako by ste ich mali správne vykonávať, vám ponúkne aplikácia vytvorená v rámci spolupráce spoločností adidas a Runtastic.

adidas Training by Runtastic

Veľkosť:
258.5 MB
Platforma:
iOS 12.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Strava: Run & Ride Training

Ak máte možnosť v rámci karanténnych opatrení s dostatočnou izoláciou od ľudí športovať aj vonku, hodiť sa vám k tomu bude aplikácia Strava. Beh, cyklistika či plávanie, čo je len časť športov, ktoré dokáže Strava monitorovať, vám pomôžu sa po zime trochu rozhýbať. Keďže Strava funguje aj ako sociálna sieť, v rámci zdieľania vašich aktivít s priateľmi a ostatnými používateľmi sa môžete takýmto spôsobom k pohybu vzájomne motivovať. Nezabudnite však na rúško, rukavice a adekvátny odstup od ľudí.

https://youtu.be/b63tLbiTiko

Strava: Run & Ride Training93%

Veľkosť:
173.9 MB
Platforma:
iOS 13.0 alebo vyšší, Android - Líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Yoga Studio: Mind and Body

Ak silové tréningy alebo pohyb vonku nie je vašou šálkou kávy, skúsiť môžete aj čoraz populárnejšiu jogu. Aplikácia Yoga Studio vás prevedie od základných cvičení až k najnáročnejším tréningom pomocou komentovaných videí zaradených do rôznych kolekcií. Vybrať si tak môžete tréningy pre začiatočníkov, pre relaxáciu alebo pre rýchly pohyb a chudnutie. Obsah aplikácie budete mať po stiahnutí počas prvého týždňa k dispozícii zadarmo.

ZDROJ | Fit For Life LLC

Yoga Studio: Mind and Body

Veľkosť:
455.2 MB
Platforma:
iOS 10.0 alebo novší, Android 4.1 alebo novší
Cena:
0,00 €

Komentáre k článku