8 aplikácií, ktoré sa vám môžu hodiť pri výletoch do prírody

ZDROJ | Joel & Jasmin Førestbird (Unsplash)

Na dovolenku v zahraničí to v dohľadnej dobe zatiaľ nevyzerá, no počasie vonku už začína prijať aspoň kratším výletom do okolia. Či už sa vyberiete na rodinný piknik, pešiu turistiku alebo cyklotúru, máme pre vás 8 aplikácií, ktoré sa vám budú pri tomto oddychu od domácej karantény určite hodiť.

Mapy.cz

Synonymom pre mobilné mapy sú je mnohých mobilná aplikácia Mapy Google, no ak sa neplánujete pohybovať primárne po cestách, mimo nich vám vďaka detailným turistickým mapám poslúži aplikácia Mapy.cz. Vďaka funkcii Moje Mapy, ktorá sa postará o plánovanie a synchronizáciu výletov medzi zariadeniami, sa môžete pripraviť na akúkoľvek cestu do prírody bok po boku možnosti stiahnuť si vopred všetky mapové podklady priamo do zariadenia, aby ste ich mali v plných detailoch po ruke aj bez pripojenia k internetu.

Mapy.cz90%

Veľkosť:
127.8 MB
Platforma:
iOS 10.3 a vyšší, Android 4.1 a vyšší
Cena:
0,00 €

Ventusky

Súčasťou plánovania výletu do prírody samozrejme musí byť aj sledovanie predpovedí počasia. Ak sa však chystáte na miesta mimo väčších miest a obcí, bežná predpoveď vám nemusí dať presný obraz o tom, aké počasie vás na výlete skutočne zastihne. Lepšou voľbou je preto pohľad na satelitné snímky a grafické modely s mapovými podkladmi, na ktorých môžete presnejšie vidieť, či vás náhodou na lúke či v lese nezastihne dážď. V takýchto zobrazeniach predpovede počasia patrí medzi špičku nepochybne aplikácia Ventusky.

Ventusky98%

Veľkosť:
139 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo vyšší
Cena:
3,49 €

Ventusky je meteorologická aplikácia nabitá obrovským množstvom dát o počasí po celom svete. Pekná grafika a animácie zaručia, že sa v množstve informácií bude vedieť vyznať aj úplný amatér.

Strava: Run, Ride, Swim

Pravidlo moderného človeka hovorí, že čo si neodfotíš, to akoby sa nestalo. To isté môžeme povedať aj o výletoch a športových výkonoch, s ktorých zaznamenaním vám pomôže populárna aplikácia Strava. Táto aplikácia slúži najmä na zaznamenávanie prejdenej trasy, či už sa idete prechádzať, behať, bicyklovať alebo dokonca aj plávať. Rozumie si aj s fitness náramkami a smart hodinkami a ak jej to dovolíte, o vaše športové a turistické úspechy sa podelí s vašimi priateľmi, ak samozrejme aplikáciu Strava používajú tiež.

Strava: Run & Ride Training93%

Veľkosť:
173.9 MB
Platforma:
iOS 12.0 alebo vyšší, Android - Líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Relive: Run, Ride, Hike & more

Pokiaľ vám viac ako o konkrétne štatistiky o vašom tempe, etapách alebo tepe počas výletov a cyklovýletov ide skôr o vytváranie spomienok, do prírody so sebou určite vezmite aj appku Relive. Spojením záznamu o prejdenej trase s fotografiami, ktoré si počas výletu vytvoríte, vám v aplikácii Relive vznikne perfektný zostrih celého vášho výletu, ktorý môžete okamžite zdieľať s vašou rodinou a priateľmi na sociálnych sieťach.

https://youtu.be/LvPdvFz9SwE

Relive: Run, Ride, Hike & more89%

Veľkosť:
211,5 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo novší, Android 5.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Relive je bezplatná aplikácia, ktorá pre vás automaticky vytvorí zaujímavé videá z vašich športových aktivít bez toho, aby ste museli vedieť strihať alebo upravovať videá.

Bikemap – Cycling Map & GPS

Ak sa chystáte na cyklovýlet, hodiť sa vám môže aplikácia Bikemap. Primárne ide o aplikáciu s mapami cyklistických trás, no použiť ju môžete aj ako plánovač trás, navigáciu a nástroj na zaznamenávanie prejdenej trasy. Ak si zakúpite prémiové predplatné, aplikácia vám k tomu ponúkne aj pokročilé cyklistické mapy, ukážky 3D trás a funkciu detekcie pádu, čím vás ochráni aj v prípade, že sa na cyklovýlet vyberiete sami.

Bikemap – Cycling Map & GPS90%

Veľkosť:
170 MB
Platforma:
iOS 11.4 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Šikovná aplikácia s krásnym dizajnom stvorená pre cyklistov, ktorí sa chcú nechať pomocou svojho smartfónu navigovať v mestách aj v prírode, alebo si pomocou neho chcú o svojich cestách na dvoch kolesách zaznamenávať podrobné dáta pomocou GPS.

Geocaching

Komunitný projekt Geocaching je starší ako samotné smartfóny, no vďaka jednoduchšej prístupnosti pomocou mobilných aplikácií získava aj v tomto období stále nových fanúšikov. Hľadanie skrytých objektov pomocou GPS súradníc a následné víťazoslávne zapísanie sa do tzv. logbooku, dokáže ozvláštniť aj tú najobyčajnejšiu prechádzku v prírode. Zároveň ide o skvelý spôsob, akým môžete aj vo vašom okolí spoznať nové miesta, na ktoré ste doteraz nikdy nezablúdili.

https://youtu.be/vuFiLhhCNww

Geocaching86%

Veľkosť:
136.8 MB
Platforma:
iOS 11.2 alebo novší, Android 4.4 alebo novší
Cena:
0,00 €

Geocaching a jeho hľadanie skrytých objektov po celom svete je aj napriek svojej 20-ročnej existencii stále v kurze a pokiaľ hľadáte motiváciu vyraziť na nové miesta, táto aplikácia vám s tým hravo pomôže. Pokročilí používatelia si však budú musieť zaplatiť pomerne drahé mesačné predpladné.

PeakVisor – 3D Maps & Peaks Identification

Aplikácia PeakVisor vám pomocou rozšírenej reality umožní zorientovať sa v akýchkoľvek kopcoch a horách, ktoré vás na výlete do prírody obklopujú. Smartfón stačí namieriť na horizont a na jeho obrazovke uvidíte názvy a výšku všetkých pohorí, ktoré máte práve v hľadáčiku. Okolie môžete taktiež detailne preskúmať pomocou 3D máp, ktoré si budete vedieť zobraziť aj bez pripojenia k internetu.

https://youtu.be/f1s6jl5Tfqg

PeakVisor91%

Veľkosť:
209.4 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

PeakVisor vám odhalí názvy a výšku pohorí, ktoré vás aktuálne obklopujú pomocou rozšírenej reality. Pohľady z hory alebo rozhľadne tak získavajú vďaka tejto aplikácii celkom nový rozmer.

Mapy Google

Vo výbere aplikácií už samozrejme viacero aplikácií s mapami máme, no aplikácia Mapy Google je v tomto výbere z iného dôvodu. Pri výletoch do prírody, ale aj mimo nej, vám ju odporúčame použiť ako nástroj na zdieľanie vašej aktuálnej polohy s vašimi blízkymi. Mapy Google má totiž v telefóne takmer každý bez ohľadu na to, či ide o Android alebo iOS. Ak nechcete, zdieľať ju samozrejme nemusíte natrvalo, pred výletom si stačí v aplikácii nastaviť približný časový limit a vybrať ľudí, ktorí by mali o vašej aktuálnej polohe do uplynutia nastaveného limitu vedieť. Neustále sledovanie vašej polohy sa samozrejme môže podpísať pod výdrž batérie, preto si na výlet so sebou nezabudnite pribaliť aj powerbanku.

Google Maps – Transit & Food97%

Veľkosť:
186.3 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Mapy Google sú už dnes vďaka celosvetovému pokrytiu kvalitnými mapami a používateľskými dátami neodlúčiteľnou súčasťou každého smartfónu. Zobrazenie máp navyše obohacujú o možnosť zdieľania polohy a ďalšie šikovné funkcie, ktorých ponuka sa neustále rozširuje.

Komentáre k článku