7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o Pokémon GO na Slovensku

ZDROJ | Pokemongo

Vonku prší, teda svieti slnko, teda opäť prší, no ľuďom to absolútne neprekáža a pokračujú v chytaní Pokémonov. Ošiaľ neprestáva, práve naopak, naberá na obrátkach. Ktorých sedem vecí by vás malo o Pokémonoch zaujímať?

pokémon go birth
ZDROJ | mashable

Spoločnosť sa asi ako pri každej novej veľkej veci rozdelila na dva tábory. Na Slovensku to platí o to viac, keďže sme národ nesmierne prajných a dobrosrdečných ľudí – verím, že mi dáte za pravdu.

Prvý tábor predstavujú tí, čo Pokémonov zbožňujú, chodievajú so smartfónom každý deň von chytať tieto tvory a už majú zaplnenú minimálne štvrťku Pokédexu.

Pokémon Go5
ZDROJ | Pokemon GO

Druhý tábor v sebe zahŕňa tých, čo už nemôžu o tejto prehajpovanej, trápnej hlúposti, ktorá je len pre ovečky a nedospelých tínedžerov ani počuť. Tak to však je so všetkými novinkami, ktoré spôsobujú ošiaľ a rýchly rast, či už Facebook, alebo dnes populárny Snapchat.

Pravdou však ostáva, že Pokémon sa stal skutočne hrou, ktorá minimálne toto leto pobláznila hlavy niekoľkým miliónom ľudí a zmenila ich vzťah k chodeniu po vonku. To, či je to dobre, nechám na vás. Dosť bolo polemizovania, poďme si povedať, ako napovedá názov článku, sedem vecí, ktoré by ste mali o Pokémonoch vedieť.

1. Batéria telefónu vám hranie spočíta

Žiaľ, hneď prvý bod je kameňom úrazu väčšiny chytľavých hier, aj keď také Plants vs Zombies sa dali hrať oveľa dlhšie. Zapnuté dáta, zapnuté lokalizačné služby dávajú batérii riadne zabrať a aj pri tých s vyššou kapacitou bude mať smartfón čo robiť aby Pokémon GO utiahol.

Ozajstní tréneri, ktorí chodia na dlhé vychádzky už asi zistili, že externá power banka je povinnou výbavou pri chytaní. Máloktorý telefón vám dovolí hrať viac ako 2-3 hodiny. Malá rada – odporúčame zapnúť šetrenie batérie, ktoré niekedy výrazne pomôže.

Pokemon GO
ZDROJ | Engadget

2. Nejde o prvú AR hru

AR (Augumented Reality), čiže hry s rozšírenou realitou nie sú žiadnou novinkou, ktorú využíva iba Pokémon GO. Popularitu si získal aj ich predchodca Ingress od rovnakej spoločnosti, ktorý je na trhu už niekoľko rokov.

ingress
ZDROJ | phonearena

Veľmi populárnou AR hrou sa stala aj bežecká aplikácia Zombie, Run!, ktorá vám na interaktívnej mape ukazovala zombíkov, pred ktorými ste museli utekať.

zombie-run2
ZDROJ | zombierun

3. Stále nebolo chytených šesť Pokémonov

Napriek tomu, že hráči po celom svete hrávajú túto hru aj štyri hodiny denne, niektorí dokonca sekli s prácou, existuje šesť vzácnych Pokémonov, ktorých sa ešte nepodarilo chytiť. Samozrejme nejde o náhodu, ale o zámer autorov, ktorí si pravdepodobne na chytanie vzácnych druhov pripravia nejaké hromadné akcie.

articuno-moltres-zapdos-
ZDROJ | nowloading

Ide o troch vzdušných Pokémonov, ktorí predstavujú jednotlivé tri tímy – Articuno, Zapdos a Moltres. Trojicu dopĺňajú legendy Mew a Mewtwo a uzatvára ich veľmi zaujímavý druh vtipného Pokémona Ditta.

Ditto
ZDROJ | reddit

4. Pokémon GO zmení budúcnosť reklamy

Máloktorá firma si myslela, že niečo ako Pokémoni bude slúžiť ako skvelý marketingový pomocník. Ako iste viete, v hre sa nachádzajú tzv. PokéStopy – miesta záujmu za ktorých aktiváciu dostanete bonusy a doplnky do hry.

Pokémon Go
ZDROJ | svetandroida

Tieto PokéStopy sa dajú skvele využiť na pritiahnutie zákazníkov, obzvlášť do občerstvovacích zariadení a reštaurácií. Niektorí Američania napríklad umiestňujú k PokéStopom reklamné pútače, kde si ich zaručene všimne vyššie percento ľudí.

Iní lákajú aktivovaním vonných esencií, ktoré sú vzácne a ktoré viac lákajú Pokémonov a spôsobujú ich častejší výskyt. Možnej reklamnej spolupráce sa chytá aj fast-foodový reťazec McDonald, ktorý chce aby sa na Pokémon GO mape zobrazovali ich zariadenia. Ako sa hovorí, železo treba kuť, kým je horúce.

Pozrite siFenomén Pokémon GO – všetko čo potrebujete vedieť

5. Na Slovensku sa konajú hromadné chytania

Masové akcie a psychózy spôsobené nejakým fenoménom už nie sú typické len pre Američanov. V Bratislave sa napríklad minulú sobotu konalo prvé spoločné chytanie v centre mesta. Na Facebookovej stránke dokonca vznikla skupina, kde si hráči navzájom radia, kde chytať vzácnejšie druhy v Bratislave.

https://www.youtube.com/watch?v=myDeVug1XVk

6. Pokémon GO možno zakážu

Nárast ľudí pri kostoloch, cintorínoch, pamätníkoch a iných miestach nie je spôsobený zvýšeným záujmom mladých ľudí o históriu, ale Pokémonmi.

Okolie kostolov ako arény sa ešte dajú akceptovať (každý ich vidí a každý ich vo svojom okolí pozná) na nejaké zhromažďovanie, no miesta ako koncentračný tábor Osvienčim, či Arlingtonský národný cintorín v USA už je trochu cez čiaru.

Niektoré krajiny už aj zavádzajú opatrenia. Izrael napríklad zakázal hranie Pokémon GO na vojenských základniach z dôvodu bezpečnosti.

Pokémon GO
ZDROJ | Mashable

Rusko na tom tiež nebude pravdepodobne ružovo. Hovorca prezidenta Putina, Dmitrij Peskov sa vyjadril, že Pokémoni nie sú dôvodom k návšteve Kremľu ako miesta svetového kultúrneho dedičstva.

Za veľkou mlákou v USA naopak hlásia prípady, kedy ľudia začínajú chytať Pokémonov na policajných staniciach. Je len otázkou času, kedy prídu viaceré obmedzenia. To nehovorím o možných bezpečnostných rizikách spôsobených nepozornosťou.

Pozrite siKomentár 28. týždeň: Pokémon Go + Internet 5G

7. Pokémon GO zabíja sex

Áno, podľa štatistík zameraných na USA sa až 21% opýtaných vyjadrilo, že by radšej hrali Pokémon GO, než aby mali sex.

Toto alarmujúce číslo len ukazuje, aká je táto hra populárna. Nuž, ešte že sme na Slovensku, kde by to číslo nemalo dosahovať také škaredé čísla.

Pokemon GO
ZDROJ | qualtrics

Na začiatku som začal menšou úvahou, kde som spomenul, že Pokémoni spôsobili minimálne toto leto poriadny ošiaľ medzi ľuďmi a to dokonca aj na Slovensku, takže si nemôžeme povedať stereotypne, že „ach zasa tí Američania pobláznení.“

O rok príde možno opäť niečo nové, čo budú ľudia po celom svete „žrať“ ešte viac a na nejakých Pokémonov si ani nespomenú, tak prečo sa zbytočne rozčuľovať 😉.

Zdrojqualtrics

Komentáre k článku