7 tipov, ako sa ochrániť proti podvodníkom počas MS v hokeji

Športové udalosti s celosvetovým významom, medzi ktoré patria aj aktuálne prebiehajúce majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, sú magnetom pre zlodejov a podvodníkov. Ako sa proti ním ochrániť, čomu sa vyvarovať a na čo si dať pozor?

S vývojom technológií sa prirodzene musia vyvíjať aj spôsoby, akými chránime naše súkromie a financie. Dnes si už bohužiaľ nestačí dávať pozor na vreckárov a podvodníkov, ktorých stretneme na ulici. Okradnutí totiž môžeme byť aj virtuálne bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili. Na tento problém najmä v súvislosti s hokejovými majstrovstvami upozorňuje aj slovenská bezpečnostná spoločnosť ESET.

Verejné Wi-Fi siete nemusia byť bezpečné

Verejné priestranstvá plné ľudí, ktorí sa snažia pripojiť na internet, sú rajom pre šikovných podvodníkov. Tí totiž môžu vytvoriť otvorenú Wi-Fi sieť, ktorú následne jednoducho využijú na odchytávanie všetkých prenesených dát, vrátane vašich osobných a platobných údajov. Vždy preto využívajte iba oficiálnu Wi-Fi sieť, ktorej názov uvádza aj organizátor alebo prevádzkovateľ podniku.

ZDROJ | Sony

Radšej využite mobilné dáta

Ak vám to povoľuje váš paušál a dátový balík, na verejnosti radšej využite sieť vášho operátora. Oficiálne Wi-Fi siete sú totiž vhodné na bežné prehliadanie internetu, no ani pri nich si nemôžete byť istí ich zabezpečením. Pri prenose citlivejších dát preto radšej Wi-Fi vypnite a využite mobilnú sieť operátora, ktorú útočník len tak ľahko nenapadne.

Pozrite siSledujte MS v hokeji cez oficiálnu aplikáciu 2019 IIHF powered by ŠKODA

„Na masových akciách je veľmi často problémom padajúca sieť, ktorá nezvláda nápor desiatok tisícov pripojených mobilných zariadení,“ hovorí Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. „Ľudia sa chcú o svoje zážitky z podujatia podeliť s rodinou a priateľmi a následkom toho často pripájajú svoj mobil k akejkoľvek bezplatnej Wi-Fi sieti na ktorú natrafia. To však predstavuje riziko pre všetky údaje, ktoré ľudia cez takéto zariadenia odosielajú alebo prijímajú,“ vysvetľuje Kubovič.

Využite VPN pripojenie

V prípade, že si nie ste istí bezpečnosťou Wi-Fi siete, na ktorú sa pripájate, potrebujete sa pripojiť k internet bankingu alebo sa k Wi-Fi sieti pripájate s notebookom, radšej pri pripojení použite technológiu VPN. Technológiu VPN sme si podrobne rozobrali v našom tématickom článku zo série Čo je to.

ZDROJ | Stefan Coders

Platobné karty radšej nechajte doma

Isté bezpečnostné riziko predstavujú aj fyzické platobné karty, ktoré vám môžu byť ukradnuté, alebo ich môžu útočníci nenápadne skopírovať. Platobné karty preto radšej nechajte doma, väčšina predajných miest a podnikov totiž aj tak väčšinou prijíma iba platby v hotovosti.

ZDROJ | TheDigitalWay

Ochrana platobných kariet

Ak sa bez platobnej karty počas šampionátu nezaobídete, využite aspoň ochranné nástroje, ktoré vám ku karte ponúka vaša banka. V bankových aplikáciách môžete nájsť nastavenia, ktoré vám napríklad umožnia vypnúť bezkontaktné platby, nastaviť limity pre platby alebo v prípade straty a krádeže kartu okamžite zablokovať.

Nájsť môj Android/iPhone

Keď už hovoríme o strate a krádeži, na tieto nepríjemné situácie treba myslieť aj v súvislosti so smartfómi. Ako teda nájsť stratený Android alebo iPhone?

ZDROJ | Apple

Bezpečnosť pri on-line nákupoch

Či už počas hokejových majstrovstiev alebo aj mimo nich, pri on-line nákupoch by ste sa mali držať niekoľkých zásad. Pripravili sme pre vás 14 tipov na bezpečné on-line nakupovanie, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť nepríjemným situáciám a podvodom aj pri nákupe lístkov alebo hokejových suvenírov.

ZdrojESET (Tlačová správa)

Komentáre k článku