7 počítačov k telke pre šetrenie priestoru

ZDROJ | Larisa Koshkina/Pixabay

Správny technologický nadšenec nepremešká ani jeden dôvod na kúpu nového zariadenia. Blížia sa Vianoce? Čo nám doma ešte chýba? No predsa počítač k televízoru! Teraz žarty nabok, mini počítač sa naozaj dá veľmi dobre využiť ako multimediálne centrum. Ak chcete vedieť aké modely si pozrieť, čítajte ďalej.

Hľadáte tipy na iné technologické darčeky pod stromček? Všetky články z našej predvianočnej série nájdete v špeciálnej kategórii Čo pod stromček (ČPS).

Čo vedieť pred kúpou?

Mini PC je typ malého osobného počítača, ktorý sa vyznačuje kompaktnými rozmermi, nízkou hmotnosťou a napriek malej spotrebe postačujúcim výkonom, ktorý vyhovuje pre bežnú domácu agendu, surfovanie na internete a v neposlednom rade aj na sledovanie multimédií. Stačí ho pripojiť televízoru, alebo projektoru.

Okrem štandardných Mini PC, ktoré sme pre vás vybrali, sa môžete stretnúť s ďalšími. Zaujímavým riešením je napríklad Google Chromecast, ktorý patrí do kategórie PC Stick. Slúži na spoľahlivý prenos obrazu a zvuku z mobilných zariadení do televízora pomocou Wi-Fi.

Barebone PC sú zariadenia dodávané ako stavebnica. Zvyčajne majú len základnú dosku a procesor. Ostatné komponenty si musíte zadovážiť sami. V našom zozname nájdete aj jeden takýto model (Intel NUC 8i3BEH).

Ak patríte medzi prívržencov ekosystému Apple, môže byť pre vás tou správnou voľbou Mac mini 2018. Treba sa však pripraviť väčšie náklady. Na druhej strane, takýto počítač vám vydrží dlhé roky a je zrejme oveľa lepším riešením ako Apple TV.

Ďalšou kategóriou je Chremobebok, ktorý beží na OS Chrome. Ten sa však špecializuje na online aplikácie a prácu s cloudom, čo nemusí vyhovovať každému používateľovi. Predsa len, Mini PC si môžete vziať napríklad na chatu (kde nie je Wi-Fi sieť) a dokážate si prehrávať multimédia z vlastnej knižnice na harddisku.

V neposlednej rade sú tu micro počítače typu Raspberry Pi, tie sú však určené skôr odborníkom (programátorom a IT technikom) alebo domácim kutilom.

Pozrite siAko zavesiť TV na stenu so skrytím všetkých káblov

Mnohé z týchto Mini PC podporujú štandard VESA, čo znamená, že sa dá jednoducho pripevniť zozadu na televízor, čo je dizajnovo mimoriadne efektné. Ak práve niečo také požadujete, nezabudnete si pozrieť v parametroch, či vybraný model podporuje VESA.

ZDROJ | OnePlus

Zhrnutie

  • Každý počítač má svoje limity. Treba si uvedomiť, že nami vybrané modely nie sú špičkovými strojmi určenými na renderovanie 3D videí či hranie náročných hier v plnom rozlíšení.
  • Okrem samotného výkonu si pozorne pozrite, ako sa bude počítač pripájať k televízoru. Môže sa stať, že počítač má len HDMI výstup, ale váš starší televízor nie. Chcete počúvať audio na externom zvukovom systéme? Budete potrebovať minimálne 3,5 mm audio konektor (Jack).
  • Zamyslite sa, aké multimédia chcete na Mini PC využívať. Iné nároky na rozlíšenie a výkon majú domáce videá prekonvertované z VHS videokaziet a iné so 4K UDH rozlíšením.
  • Nezabúdajte, že aj tento počítač potrebuje rozhranie na ovládanie, to znamená myš, klávesnicu alebo trackpad.
  • Všetky zariadenia v nasledujúcom zozname sa dajú kúpiť na Slovensku, zoradené sú abecedne podľa výrobcu.

Apple Mac mini 2018

od 799,00 €

ZDROJ | Apple

Prečo kúpiť?

Pre fanúšika Apple, ktorý nemá hlboko o vrecka môže byť práve toto zaujímavé riešenie, v prípade poruchy Macu poslúži ako plnohodnotný počítač. Mac Mini sa predáva v slušných konfiguráciách, ale pre potreby mulitmediálneho počítača sme vybrali starší model, s nižšou cenou. V tomto prípade dostaneme štvorjadrový procesor Intel Core i3 3,6 GHz Coffee Lake, grafiku Intel UHD 630, 8 GB RAM DDR4, 128 GB SSD a bezpečnostný čip Apple T2.

Konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, jeden HDMI 2.0 port, 4x USB-C s podporou Thunderbolt 3, 2x USB 3.2, a gigabitový Ethernet. Operačným systémom je macOS 10.15 Catalina.

Prečo nekúpiť?

Vysoká cena, uzavretý ekosystém Apple a hlavne slabá natívna podpora bežných multimediálnych formátov.

ASUS VivoMini PB40-BC063MC

249,00 €

ZDROJ | ASUS

Prečo kúpiť?

V počítači beží dvojjadrový Intel Celeron N4000 Gemini Lake 2,6 GHz, osadený je grafikou Intel UHD Graphics 600, má 4GB RAM DDR4 a 64 GB SSD. Poteší podpora 4K UHD rozlíšenia a možnosť prehrávania na dvoch displejov. Konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0. DisplayPort, 5× USB 3.2, 1× USB 2.0 a 3,5 mm audio konektor.

Prečo nekúpiť?

Nemá operačný systém, len 64 GB pamäť.

HP 260 G3

269,00 €

ZDROJ | HP

Prečo kúpiť?

Mini PC HP 260 G3 je vybavený dvojjadrovým procesorom Intel Core i3 7130U Kaby Lake a grafickou kartou Intel HD Graphics 620. RAM DDR4 je s kapacitou 4GB, HDD (7 200 ot./min) má 500 GB. V počítači sa nachádza aj staručký VGA D-SUB konektor, ďalej je tu HDMI, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0,1x RJ45 a 3,5 mm audio konektor. Používateľa poteší, že v cene zariadenia je USB set klávesnica + myš, operačný systém však treba dokúpiť zvlášť.

Prečo nekúpiť?

Chýba operačný systém, nemá Wi-Fi a Bluetooth. Počítač je vybavený HDD diskom, ktorý je hlučnejší (no aj lacnejší) ako SSD.

Intel NUC 8i3BEH

289,00 €

ZDROJ | Intel

Prečo kúpiť?

Mini PC od renomovaného výrobcu mnôže byť práve tým pravým, čo hľadáte. Výkon má na starosti Intel Core i3 8109U 3,0 GHz Coffee Lake, s grafikou Intel Iris Plus Graphic 655. RAM môže byť do 32 GB.

Spojenie so svetom a multimédiami má na starosti Wi-Fi 5, 1x HDMI, 1x USB-C, 5× USB 3.2, slot na SD kartu a 3,5 mm audio konektor. Majiteľov poteší možnosť uchytenia zariadenia pomocou VESA držiakov na zadnú časť televízora, vďaka tomu ostane dokonale ukryté pre očami používateľov.

Prečo nekúpiť?

Nemá RAM, interné úložisko ani operačný systém, musíte teda počítať s ďalšími nákladmi. Môžete však využiť komponenty, ktoré vám ostali pri upgrade iného počítača.

Rikomagic Quad Core Win10 mini PC MK36T

129,00 €

ZDROJ | Rikomagic

Prečo kúpiť?

Rikomagic MK36T má napriek nízkej cene operačný systém Windows 10. O výkon sa stará štvorjadrový procesor Intel Atom x5-Z8350 Cherry Trail 1,92 GHz s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 400 a 2 GB RAM DDR3L 1 600 MHz. Vzhľadom na nízku cenu neprekvapí naozaj len nevyhnutný úložný priestor 32GB eMMC flash. Ten sa dá rozšíriť pomocou microSD karty o ďalších 64 GB.

Konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 5, Bluetooth 4.0, Ethernet 100M/10M, 3x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x HDMI a 1x RJ45. Napája sa pomocou adaptéru 12V/2A.

Prečo nekúpiť?

Od procesora nečakajte veľké výkony, na filmy v bežnom rozlíšení by to malo postačovať. Zariadenie nemá audio výstup – zvuk dostanete do hudobného systému buď cez HDMI, z ktorého pôjde ďalej do TV, alebo bezdrôtovo cez Bluetooth.

Umax U-Box J50 Pro

290,00 €

ZDROJ | UMAX

Prečo kúpiť?

Minipočítač Umax U-Box J50 Pro je vybavený procesorom Intel Pentium Quad Core J5005 Gemini Lake 2,8 GHz, grafikou Intel UHD Graphics 605, 4 GB RAM LPDDR4 a 64 GB flash pamäťou. Dodáva sa s Windows 10 Pro. Zariadenie nemá ventilátor, filmy alebo hudbu si tak môžete vychutnať bez rušivého pozadia. Zadná čast skrinky je pripravená na uchytenie otvorom spĺňajúcim štandard VESA. Konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 5, Bluetooth 4.0, 2x HDMI, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, LAN 10/100/1000 a 3,5 mm audio konektor.

Prečo nekúpiť?

Staršia verzia Bluetooth, len 64 GB pamäť.

Zotac ZBOX BI325 Windows 10

240,00 €

Prečo kúpiť?

Minipočítač ZBOX BI325 má procesor Intel Braswell a môže byť dobrou náhradou za stolný počítač. Beží v ňom štvorjadrový 1,6 GHz Intel Celeron N3160 so 4 GB RAM DDR3L-1600, integrovanou grafikou Intel HD 400. Vďaka pasívnemu chladeniu je mimoriadne tichý. V počítači je SSD disk s kapacitou 32 GB, predinštalovaný Windows 10 umožní nielen prehrávanie multimediálnych súborov, ale aj na kancelársku prácu.

Konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, integrovaná čítačka pamäťových kariet SD/SDHC/SDXC no hlavne sedem USB portov (3× USB 3.0, 2× USB 2.0 a 2× USB-C 3.1) a gigabitova sieťova karta.

Prečo nekúpiť?

Malá interná pamäť, nemá audio výstup.

Komentáre k článku