7 herných konzol, ktoré na Vianoce vyčaria úsmev každému hráčovi

ZDROJ | Microsoft

Chceli by ste si od Ježiška nájsť pod vianočným stromčekom hernú konzolu, alebo chcete niekomu takú podarovať a neviete, akú kúpiť? Vybrali sme pre vás 7 najzaujímavejších v najrôznejších cenových kategóriách.

Do Vianoc ešte ostáva mesiac a pol, no sami dobre viete, že to utečie ako voda a vy nebudete mať kúpenú vysnívanú konzolu pre svojho manžela, manželku, či dieťa.

Viac tipov na darčeky z najrôznejších kategórií nájdete v špeciálnej sekcii Vianoce, kde budeme postupne pridávať ďalšie tipy na darčeky.

RECENZIAMicrosoft Xbox One S: herná konzola a 4K UHD prehrávač

Nad čím sa zamyslieť pred kúpou?

  • Koľko chcete investovať – nové konzoly sa pohybujú od 300 € vyššie, handheldy okolo 100 € a viac a staršie konzoly viete kúpiť za 200-250 € a to väčšinou aj s nejakou hrou
  • Trh s konzolami nie je obrovský, no treba vedieť, ktoré konzoly sú ešte podporované a ktoré už nie
  • Podpora multiplayeru a network funkcií – na väčšine nových konzol sú multiplayer aj internetové funkcie spoplatnené mesačným/ročným poplatkom
  • Čo uprednostňujete – Chcete klasickú konzolu na príležitostné hranie s kamarátmi? Ste hard-core hráč? Chcete konzolu využívať pri cestovaní? Bude konzola určená deťom? To sú otázky, na ktoré by ste si mali vedieť odpovedať ešte pred výberom a to hlavne keď kupujete konzolu pre niekoho.

Hlavné miesto na trhu s konzolami držia dvaja velikáni od Sony a Microsoftu. Do nášho zoznamu sme však pridali aj iné konzoly, ktoré nám prišli zaujímavé, alebo staršie, ktoré však stále majú čo ponúknuť.

Xbox 360

Od 199,00 €

Náš rebríček otvorí najstaršia konzola zo zoznamu. Legendárny Xbox 360 má stále čo ponúknuť a hlavne si ho môžete kúpiť za veľmi sympatickú cenu, ktorá nepresahuje 200 €.

xbox_360_12

Konzola od Microsoftu je síce na trhu už vyše 10 rokov, no prešla niekoľkými úpravami a dnes ponúka obrovskú zásobu hier a je výbornou konzolou na oslavy, či chatové párty. Konzola napriek svojmu veku ponúka takmer všetky funkcie moderných konzol. Jedinou nevýhodou je platený multiplayer a končiaca sa podpora hier.

Na druhej strane, ak si nemôžete dovoliť investovať priveľa, Xbox 360 je ideálnym riešením keďže ceny za hry na túto konzolu sa pohybujú do 20 €. Nevýhodou je iba platený multiplayer, ktorý je však pri Xboxe štandardom.

Pozrite siMicrosoft Xbox 360 4GB Bundle: leto plné hrania

Nintendo 3DS XL

189,00 €

Legenda od Japoncov je handheld (prenosná konzola do ruky), ktorá sa predáva od roku 2012. Ozačenie 3DS je známe tým, že ponúka zobrazenie stereoskopického 3D bez nutnosti okuliarov.

https://www.youtube.com/watch?v=L7wJ0xZZldc

Handheld je ideálny na cestovanie, keďže je prenosný a ponúka množstvo arkádových hier. Navyše má konzola dva displeje, z ktorých jeden je dotykový, čo je ideálne pri niektorých logických hrách. Nechýba samozrejme stylus pero.

Konzola ponúka zároveň multiplayerové možnosti. Výdrž batérie je priemerne okolo 4-6,5 hodín. Nechýba veľký prehľadný displej a kultové hry ako Super Mario.

Pozrite siNintendo 3DS: nová herná konzola s 3D bez okuliarov!

Nintendo Wii U

Od 270,00 €

Konzola, ktorá priniesla menšiu revolúciu medzi nové generácie konzol. Predáva sa od roku 2012 a hlavnou zmenou oproti druhým konzolám je jedinečný ovládač, ktorým je vlastne veľký tablet s ovládacími prvkami.

nintendo_wii_u_2

Ten môžete využívať ako plnohodnotnú konzolu a hodí sa práve v momentoch, kedy nemôžete, alebo sa vám nechce hrať na televízii. Zároveň nechýba podpora pre pohybové ovládače známe z predchádzajúcej konzoly Nintendo Wii.

https://www.youtube.com/watch?v=4e3qaPg_keg

Nintendo je charakteristické skôr menšími arkádovými hrami, než AAA titulmi. Je zamerané skôr pre mladšiu generáciu a v našich končinách nebýva tak silno podporované. Samotná konzola Nintendo Wii U si v predajoch neviedla najlepšie, no ponúka niečo inovatívne a zaujímavé.

PlayStation Vita

od 189,00 €

Jedna z najlepších handheldových konzol s perfektnou grafikou a ovládaním. Ponúka dotykový displej, zadný dotykový tab, dve analógové páčky a veľkú zásobu hier.

https://www.youtube.com/watch?v=RIaJHh60hQY

Výhodou je vzájomné prepojenie s PlayStation 3 a 4, kde môžete využívať Vitu ako prenosný ovládač, či dokonca hrať na obrazovke po vzore Wii U. Niektoré hry sú dokonca vzájomne podporované na všetkých troch konzolách, takže keď si ich kúpite na jednu, môžete hrať hry aj na zvyšných dvoch.

Jedinou nevýhodou je, že Sony už PS Vitu nepodporuje tak ako kedysi a nové AAA tituly na ňu väčšinou nevychádzajú. Na druhej strane ponúka perfektné hry ako God Of War, či Uncharted: Golden Abyss.

Pozrite siSony PlayStation Vita 2000: inovovaná prenosná herná konzola

PlayStation 3

Od 199,00 €

Z nášho zoznamu asi najlepšia konzola, čo sa týka pomeru cena – komplexnosť. Okrem množstva kvalitných exkluzivít a hier, ponúka bezplatný multiplayer, perfektnú grafiku a veľmi dobré ovládanie.

Playstation 3
ZDROJ | threespeech

Hry už dnes kúpite za pár eur a samotná konzola tiež nie je drahá. Ak sa rozhodnete pre PlayStation hry, odporúčam vám pozrieť sa na hry ako Uncharted trilógiu, God of War 3, Last of Us, alebo môžete siahnuť po niektorých z „party“ hier pre viac hráčov ako Gran Turismo 5,6, alebo NHL či FIFA.

Pozrite siSony na E3 nové PlayStation nepredstavila, stavila však na VR

Xbox One S

299,00 €

Pomaly sa blížime do finále a na druhom mieste sme obsadili najnovšiu hernú konzolu od Microsoftu, ktorá bola oznámená v júni tohto roku na E3.

Microsoft Xbox One S iFixit 10
ZDROJ | iFixit

Štíhle elegantné telo nového Xboxu One S sa vám bude ideálne hodiť do vašej štýlovo zariadenej obývačky. Kapacita 500 GB a najnovšie hry s neprekonateľnou grafikou s podporou HDR robia z Xboxu One S konzolu ako sa patrí. V prípade, že by ste chceli väčšie úložisko, môžete si priplatiť stovku za 2 TB.

https://www.youtube.com/watch?v=XuTwtOo88r8

Konzolu odporúčame kúpiť pre fanúšikov najnovších hier a hlavne treba myslieť na to, že AAA novinky a hry pre konzolu Xbox One stoja okolo 50/60 eur a vyššie. To isté platí aj pre multiplayer, ktorý sa platí.

Na druhej strane dostanete každý mesiac 4 hry zdarma vrámci plateného multiplayeru a netreba zabúdať ani na program spätnej kompatibility. Ten umožňuje si zahrať staršie hry z Xboxu 360 práve na novom Xboxe. Postupne do programu pribúda stále viac hier.

Pozrite siMicrosoft na E3 šokoval dvoma novými Xboxmi

PlayStation 4 Pro

399,00 €

Dostali sme sa nakoniec nášho rebríčka a ten uzatvára najnovšia konzola, ktorá vyšla len pred pár dňami. Japonský gigant Sony nám dokazuje, že vie robiť konzoly a to už od 90. rokov, kedy priniesol na trh prvý PlayStation.

Napriek vyššej cene sa jedná o najvýkonnejšiu a graficky najlepšiu konzolu na trhu. So svojimi 4,2 TFlopmi umožňuje ponúknuť viac detailov a FPS.

playstation-4-pro3
ZDROJ | Sony

Nevýhodou je, že štvrtý PlayStation má tiež platený multiplayer a to 50 eur ročne. V tejto cene však máte mesačne výrazné zľavy na hry, dostanete jednu veľkú hru zdarma, jednu menšiu a potom po jednej zdarma aj na PS3 a PS Vita.

Nové hry sú cenovo na tom podobne ako tie na Xbox, aj keď treba spomenúť, že PlayStation má o niečo väčšiu zásobu exkluzivít. Z tých spomenieme napríklad posledný Uncharted 4, alebo Last Of Us. Z multiplatformových hier určite odporúčame hru roka Zaklínač 3: Divoký Hon.

V prípade, že sa vám nechce míňať tak veľa na konzolu, nič nepokazíte ani keď si kúpite klasickú PlayStation 4, rozdiel nie je tak markantný. Ak vám ide o kompaktnosť, môžete sa ešte rozhodnúť pre PlayStation 4 Slim.

Bonus: Nintendo Classic Mini

Cena: 59,00 €

Čerešničku na torte, ktorú sme sa rozhodli ešte doplniť, je čerstvá novinka, ktorá výchádza už tento týždeň a to konzola pre pamätníkov. Ide o zmenšenú verziu originálneho Nintendo Entertainment System z roku 1986.

Nintendo Classic Mini

Konzola sa bude predávať sa výhodnú cenu a ponúkne 30 klasických hier vrátane pôvodnej trilógie Super Mario Bros.

Jedná sa o ideálny darček pre generáciu, ktorá ešte zažila tieto kultové staré hry. Samozrejme nečakajte grafické orgie, práve naopak, kúpou Nintendo Classic Mini spustíte vlnu príjemnej nostalgie.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku