7 funkcií v Mapách Google, o ktorých ste možno nevedeli

Mapy Google dnes pozná zrejme každý, no poznáte skutočne všetky funkcie ukryté v tejto mapovej službe? Vybrali sme 7 funkcií, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.

Zdieľanie polohy

Vedeli ste, že mobilnú aplikáciu Mapy Google môžete využívať aj na zdieľanie aktuálnej polohy s vašou rodinou a priateľmi? Cez aplikáciu si s nimi jednoducho povymieňate pozvánky na zdieľanie polohy, pričom si pri odosielaní pozvánky môžete nastaviť aj zdieľanie polohy iba na určitý čas.

Offline mapy

Už nejakú dobu neplatí, že pre používanie Máp musíte byť pripojení k internetu. Pre stiahnutie mapy si stačí vyhľadať požadovanú oblasť, vytiahnuť lištu s popisom miesta, kliknúť na tri bodky v pravom hornom rohu obrazovky a zvoliť možnosť „Stiahnuť offline mapu“. Aplikácia vám následne dovolí zvoliť konkrétnu oblasť na stiahnutie. Všetky stiahnuté mapy môžete nájsť v bočnom menu v sekcii „Offline mapy“.

Cestovanie v čase

Funkciu Street View, ktorá vám umožní prezrieť si rôzne miesta po celom svete v 360-stupňových záberoch, pozná zrejme každý. Málokto si však všimne malú ikonu hodín, ktorá vám umožní prezrieť si Street View zábery z rovnakého miesta spred niekoľkých rokov.

Ak sú pre danú lokalitu dostupné aj staršie sférické zábery, posúvaním sa po časovej osi môžete sledovať, ako lokalita v priebehu posledných rokov menila. Pri tých najznámejších lokalitách sa môžete pozrieť až 10 rokov do minulosti.

Pozrite siNÁVOD | Ako uvoľniť miesto na vašom iPhone?

Cestovné poriadky

Už nejaký ten piatok sú súčasťou Máp Google aj cestovné poriadky MHD v rôznych mestách po celom svete, medzi ktoré napríklad patrí aj Bratislava. Ak sa ocitnete v cudzom meste a netušíte, či miestny dopravný podnik ponúka použiteľnú mobilnú aplikáciu, je celkom dobrá šanca, že vás na potrebné miesto dostanú aj Mapy Google.

Pri hľadaná cesty uvidíte v ponuke okrem navigácie pre autá a pre peších aj navigáciu s použitím MHD, pričom Mapy berú z časového a vzdialenostného hľadiska do úvahy aj peší presun k a zo zastávky. Pri hľadaní cesty si dokonca môžete nastaviť aj určitý čas, kedy chcete vyraziť alebo doraziť do cieľa.

Pozrite siČo je to gamifikácia? Moderná motivácia nielen pre hráčov

Pre vás

Ak Mapy Google používate dlhodobo a ohodnotili ste cez nich aj niekoľko podnikov a reštaurácií, Google využije tieto dáta na poskytnutie odporúčaní, kam by ste sa mali ísť pozrieť pri najbližšej príležitosti. V sekcii „Pre vás“ nájdete odporúčania na reštaurácie, v ktorých by vám podľa predchádzajúcich hodnotení iných reštaurácií mohlo chutiť.

Ak vás odporúčané miesto zaujme, no nechcete ho navštíviť hneď teraz, tlačidlom „Chcem navštíviť“ si miesto odložíte do zoznamu na neskôr. V prípade, že by vám odporúčania aplikácie príliš nevyhovovali, v nastaveniach aplikácie skúste pod položkou „Predvoľby jedla a pitia“ vyplniť vaše preferencie, ktoré by sa mali okamžite odzrkadliť na ďalších odporúčaniach.

Meranie vzdialenosti

Medzi menej nápadné funkcie služby Mapy Google patrí meranie vzdušnej vzdialenosti. Ak do mapy zapichnete špendlík, v spodnej lište uvidíte tlačidlo „Merať vzdialenosť“. Jeho stlačením spustíte intuitívne prostredie, v ktorom môžete merať vzdialenosti priamo na mape, pričom počas merania môžete priebežne pridávať ďalšie záchytné body.

Kde som to zaparkoval?

Dnešné navigácie v smartfónoch si dokážu automaticky zapamätať, kde ste ich vypli a teda kde ste pravdepodobne zaparkovali. Ak ste však pred zaparkovaním práve nepoužívali navigáciu, alebo si parkovacie miesto navigácia nepamätá, parkovacie miesto si môžete uložiť aj do aplikácie Mapy Google.

Po zapichnutí špendlíka do mapy stačí vysunúť spodnú lištu a následne kliknúť na tri bodky v pravom hornom rohu obrazovky. Tlačením tlačidla „Nastaviť ako miesto parkovania“ sa vám priamo do mapy zakreslí parkovacie miesto, ku ktorému sa neskôr môžete nechať navigovať.

Komentáre k článku