6 tipov pre efektívnejšiu a pokojnejšiu prácu z domu

ZDROJ | Lenovo

Aj vás súčasná situácia dohnala k práci z domu? Hoci to nie je azda nikoho šálka kávy, je to určite lepšie ako sa denne stretávať s desiatkami ak nie stovkami kolegov v kanceláriách, výťahoch či kafetériách a nechcene tak byť vystavený nepríjemnej chorobe COVID-19. Máme pre vás tipy, ako prácu z domu zvládnuť ľavou-zadnou.

ZDROJ | HP

1. Nastavte si denný režim

Aj keď pracujete z domu, je vhodné mať nastavený určitý režim, kedy budete pracovať a kedy budete „doma“. Výhodou práce z domu je, že nemusíte sedieť za počítačom 8,5 hodiny v kuse, ale prácu si môžete rozdávkovať na určité úseky. Ak ste zvyknutí na prestávky na kávu, no logicky doma kávovar nemáte, stále máte možnosť si niektorý šikovný kávovar objednať kuriérom. Doprava je v NAY aktuálne zadarmo.

2. Vytvorte si svoje miesto

Aj keď doma pravdepodobne nemáte samostatnú pracovňu či pracovný stôl, je vhodné si vymyslieť aspoň provizórny pracovný kút, kde si viete počas dňa vytvoriť pokoj pre sústredenie sa na prácu. Ak ste z práce zvyknutí mať notebook pripojený k jednému či dvom monitorom, doma vám bude určite externá pracovná plocha chýbať. Kúpiť si dnes externý monitor je nie ale našťastie nič finančne náročné, ceny sa pohybujú od stovky. K notebooku možno budete potrebovať aj rôzne periférie, či dokonca tlačiareň. Ak sa dohodnete so zamestnávateľom, mohol by vám na tieto „nutnosti“ aj čosi prispieť.

ZDROJ | Logitech

3. Pracujte efektívne

Možno budete prekvapení, no doma toho môžete stihnúť viac. V práci totiž často hrozí, že vás niekto zastaví na pár minút, opýta sa drobnosť či zavolá na kávu. Takto nazbierané minúty navyše môžu počas pracovného dňa vytvoriť aj hodinu či dve premrhaného času. Doma je to možné obmedziť na minimum.

Ak sa nebudete „zakecávať“ na sociálnych sieťach, pracovať môžete podstatne efektívnejšie a o to viac môžete byť reálne doma. Potom sa môžete venovať rodine, koníčkom či pokojne aj počítačovým hrám, ktoré sú vraj skvelé na odreagovanie sa od reality. V NAY si môžete vybrať nie len medzi Xboxom a PlayStation, ale aj Nintendom. Množstvo hier je samozrejmosť.

4. Vyčistite si vzduch

Pre efektívne pracovné výkony je potrebné mať v miestnosti kvalitný a čistý vzduch. Vo väčšine prípadov pomáha vyvetranie, no v studenom a sychravom počasí to nie je vždy ideálne. Tu prichádzajú vhod čističky a zvlhčovače vzduchu, ktoré dokážu za krátky čas prefiltrovať obrovské množstvo vzduchu, výsledkom čoho je čisté pracovné prostredie.

ZDROJ | Stadler Form

5. Aj doma buďte ostražití

Aj v pokoji domova na vás číhajú vírusy, ktoré ste si mohli priniesť z obchodu či obyčajnej prechádzky počas pekných dní. Nezabúdajte si preto pravidelne umývať ruky. Nie je nič lepšie, ako sa dávkovačov tekutého mydla nedotýkať, a teda používať bezdotykové dávkovače. Iným riešením je mať klasické pevné mydlo na umývadle.

6. Užívajte si domov

Keď ste už doma dopracovali, užívajte si to doma naplno. Ak ste to doteraz neskúšali, skúste si upiecť vlastný chlieb, alebo iné pečivo. Otvorte kuchársku knihu a vyskúšajte nejaký recept, na ktorý ste doteraz nemali odvahu. Mnohí považujú upratovanie za stratu času, no opak je pravdou. Vedci zistili, že… v čistom prostredí sa človek cíti omnoho lepšie. A ten pocit satisfakcie po kompletnom uprataní domu či bytu je na nezaplatenie.

ZDROJ | Electrolux

Nezabudnite, že v NAY vám teraz všetky on-line objednávky dovezú k dverám zadarmo. Ak ale preferujete sa vyvetrať, máte možnosť si objednaný tovar vyzdvihnúť v niektorom z výdajných miest. A čerešnička na záver – NAY všetky zásielky pred odoslaním či odovzdaním dezinfikuje!

Článok bol pripravený v spolupráci s NAY.

Komentáre k článku