5 tipov ako sa vyhnete podvodníkom na internete

ZDROJ | rawpixel/Pixabay

Najromantickejšia časť roku je už definitívne za nami a možno by nebolo od veci pozrieť si naše novoročné predsavzatia. Nechýba v nich, popri obligátnych „večných“ témach ako je viac cvičiť, menej jesť, aj dôležitá zmienka o zodpovednom správaní sa na internete?

Aby ste ani v novom roku neuľahčili prácu internetovým útočníkom, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktorými by ste sa mali riadiť.

Sociálne inžinierstvo nie je o pomoci blízkym

Napriek ľúbivému označeniu ide o nehanebný spôsob manipulácie. Jeho skutočnou úlohou je získať od vás osobné údaje, resp. presvedčiť vás urobiť požadovanú úlohu.

Aby ste nepadli do takejto pasce, stačí dodržiavať overené zásady. Ak dostanete zaujímavú ponuku, zamyslite sa nad ňou, či nie je až podozrivo výhodná a ešte raz si ju prečítajte. Používajte viacfaktorovú autentifikáciu všade, kde je to možné. Nevyžiadané e-maily neotvárajte a rozhodne neklikajte na prílohy.

ZDROJ | ESET

Dostali ste pekný, dôverný e-mail s ponukou, ktorá sa neodmieta?

Netešte sa predčasne, zrejme ide o phishing. Ten využíva prvky sociálneho inžinierstva, kde sa útočník vydáva za známu, resp. dôveryhodnú osobu/inštitúciu. Nejde mu o nič iné, ako získať od vás potrebné údaje a poškodiť vás.

Phishing ľahko spoznáte podľa toho, že vyvoláva časovú tieseň a núti vás tak urobiť nepremyslené kroky. Útok je príznačný zlou jazykovou úrovňou, neurčitým, no neformálnym oslovením (drahá moja, môj jediný a pod.).

Napríklad: Strýko ti odkázal veľké dedičstvo, treba ešte dnes zaplatiť notársky poplatok a poslať tvoje rodné číslo.

Nezabúdajte, phishing je ruka zlodeja na vašej peňaženke.

Podozrivá príloha je ako pekne zabalený tikajúci balíček

Nikdy takúto nezvyčajnú prílohu neotvárajte, určite o nič pekné a zaujímavé neprídete. Balíček s bombou spoznáte podľa toho, že tiká. Podozrivá príloha sa zvyčajne prezradí neštandardnou príponou, napríklad nekončí ako DOCX, ale DOX.

ZDROJ | Pixabay

Začala sa vám z ničoho nič plniť e-mailová schránka?

Ak na váš účet začali chodiť desiatky nevyžiadnej pošty, stali ste sa obeťou spamu. Vaša e-mailová adresa sa dostala do nesprávnych rúk. V tomto prípade zvyčajne neprichádzate o informácie alebo peniaze, no hlavne o čas, ktorý strávite vymazávaním.

Ako sa tomu vyvarovať je opäť jednoduché. Svoj e-mail nezverejňujte, ani neuvádzajte do rôznych reklamných kampaní, súťaží a podobne. V prípade potreby si radšej urobte jednorazový účet, ktorý sa dá využiť na krátkodobé prihlásenie do potrebnej služby alebo na prijímanie newsletterov.

Vždy a všade dodržiavajte zásadu neposielať vaše osobné údaje cez e-mail, sociálne siete a podobné platformy.

ZDROJ | Andrian Valeanu/Pixabay

Dobre zabezpečený e-mailový účet je základ

Nedostatočne zabezpečená e-mailová schránka predstavuje vstupnú bránu pre útočníkov. Možno si to neuvedomujte, ale práve cez e-mail môže kyberzločinec zneužiť vašu identitu, dostať sa do účtov na sociálnych sieťach, získať prístup do smart domácnosti (napríklad k bezpečnostnej kamere), zmeniť heslá či zablokovať vaše zariadenia.

Samozrejmosťou je používanie silného hesla, ak sa bojíte, že ho zabudnete, dobrým pomocníkom je správca hesiel. V „povinnej výbave“ by nemala chýbať dvojfaktorová autentifikácia a používanie bezpečného, pravidelne aktualizovaného softvéru, najlepšie s funkciou antispam a antiphishing.

Ak sa chcete dozvedieť viac o bezpečnom správaní sa na internete a podvodných praktikách, navštívte webstránku bezpecnenanete.sk, kde nájdete zrozumiteľným spôsobom popísané rôzne podvodné praktiky, ako aj tipy expertov, ako sa pred nimi chrániť.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

ZdrojESET

Komentáre k článku