6 streamovacích služieb, ktoré môžete darovať na Vianoce

Kto hovorí, že na Vianoce by sme mali darovať iba materiálne darčeky, najmä ak trh ponúka množstvo streamovacích služieb. V najnovšom dieli seriálu venovanému vianočným tipom sme pre vás pripravili šesť streamovacích služieb, ktoré môžete na Vianoce darovať svojim blízkym.

Hľadáte darček pre svojich blízkych na Vianoce, no nechcete kupovať nič materiálne? Alebo chcete si cez blížiace sa sviatky oddýchnuť pri dobrom filme, seriáli alebo hudbe? Pripravili sme pre vás tipy na šesť streamovacích služieb, ktoré môžete podarovať aj na Vianoce.

Ak chcete podarovať niečo klasickejšie a materiálne, pozrite si našu sekciu Vianoce 2018, kde vám pravidelne prinášame tipy na vianočné darčeky pre tento rok.

Čo treba vedieť pred kúpou?

Streamovacia služba funguje na princípe mesačného predplatného. Na správne fungovanie streamovacej služby je potrebné kvalitné internetové pripojenie a to najmä v prípade video služieb. Stačí sa registrovať cez internet na konkrétnej stránke, vybrať typ služby a zaplatiť cez bankovú kartu. Následne môžete službu okamžite začať využívať s tým, že pokiaľ nezrušíte predplatné, bude sa vám každý mesiac strhávať poplatok z vášho účtu.

Poplatky za streamovacie služby nebývajú vysoké. Tie v našom zozname stoja mesačne od 2,99 do 11,99 eur. Náš rebríček sa venuje dvom najrozšírenejším hudobným službám a štyrom televíznym službám.

ZDROJ | Netflix1

Pozrite si7 najlepších smartfónov pod stromček do 150 €

Pred zaplatením za službu si premyslite, či ten, komu službu darujete, rozumie po anglicky alebo potrebuje titulky, prípadne, či bude vedieť službu používať. Niektoré služby sú lokalizované do slovenčiny a do češtiny, no väčšina ponúka iba zahraničný obsah bez titulkov a dabingu.

Ak chcete napríklad darovať službu synovi či dcére, môže byť televízna streamovacia služba perfektným spôsobom, ako sa môže učiť cudzí jazyk. Stačí nastaviť napríklad angličtinu s anglickými titulkami a pozerať niektorý z bohatej ponuky titulov. Pri hudobných službách sa treba zamyslieť, na akých zariadeniach chcete hudbu počúvať. Väčšina zo streamovacích služieb má jednoduché používateľské rozhranie, no napriek tomu môže byť orientácia v nich na prvýkrát pre niekoho náročnejšia.

Výhodou všetkých streamovacích služieb je možnosť bezplatného vyskúšania na niekoľko dní až na mesiac. Treba však vedieť, že aj pri skúšobnej dobe treba zadať informácie o karte. V prípade, že vás služba neosloví a budete ju chcieť zrušiť, stačí ju vymazať a zrušiť predplatné cez internet.

Pozrite siAmazon Prime Video vs HBO Go vs Netflix – ktorá služba je najlepšia?

Zhrnutie

  • Nutnosť internetového pripojenia
  • Poplatok za službu sa vám každý mesiac bude strhávať z účtu
  • Ceny za služby sú v rozsahu 2,99 až 11,99 €
  • Niektoré služby ponúkajú iba anglickú lokalizáciu
  • Televízna streamovacia služba môže byť perfektným nástrojom výučby anglického jazyka
  • Každá zo streamovacích služieb ponúka bezplatný trial

Amazon Prime Video

5,99 €
ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Amazon Prime Video je jednou z najúspešnejších streamovacích video služieb. Medzi hlavné výhody patrí bohatý výber filmov, seriálov a televíznych show. Tituly ako Grand Tour či McMafia by rozhodne nemali uniknúť vašej pozornosti.

Výhodou tejto služby je aj relatívne nízka cena 5,99 eur mesačne. Prvých 6 mesiacov navyše platíte iba 2,99 eur počas skúšobnej doby.

Pozrite siBude Netflix a Amazon Prime Video vyrábať originálny slovenský obsah?

Prečo nekúpiť?

Hlavnou nevýhodou pre slovenský trh je nedostupnosť slovenských či českých titulkov. Amazon Prime Video kupujte iba tomu, kto nemá problém s angličtinou.

Ďalšou nevýhodou je, že v porovnaní s ostatnými veľkými streamovacími službami ponúka Amazon Prime Video najmenej obsahu pre slovenský trh. Nájdete tu iba okolo 350 filmov a 130 seriálov. Bezplatná skúšobná doba pre Amazon Prime Video je iba 7 dní, čo je v porovnaní s ostatnými službami žalostne málo.

Apple Music

2,99 €/ 5,99 €/ 8,99 €

Prečo kúpiť?

Jabĺčkový gigant ponúka výbornú streamovaciu službu určenú, ako už názov napovedá, na počúvanie hudby. Svojich používateľov láka najmä na dve veci – bohatú knižnicu hudobných titulov a relatívne nízku cenu.

Apple Music ponúka tri cenové ponuky – Individuálne za 5,99 eur, rodinné až pre 6 členov za 8,99 eur a dokonca študentské za 2,99 eur. Okrem neobmedzeného sťahovania hudby z približne 50-miliónovej knižnice, budete mať prístup k najnovším albumom známych interpretov. Veľkým plusom je aj uvádzacia 3-mesačná skúšobná doba zdarma.

ZDROJ | Apple

Pozrite siApple Music vs Spotify vs Deezer vs Hudba Google vs Tidal. Čo kto ponúka?

Prečo nekúpiť?

Hlavnou nevýhodou oproti konkurenčnej hudobnej službe Spotify je, že Apple Music neponúka bezplatnú verziu svojej streamovacej služby. Síce ponúka 3-mesačnú trial verziu, no potom musíte platiť. Druhým hlavným nedostatkom je slabšia dostupnosť. Apple Music si síce pustíte na všetkých Apple zariadeniach a dokonca aj na PC či Android zariadeniach, no herné konzoly či iné platformy podporu nemajú.

HBO GO

4,99 €
ZDROJ | HBO

Prečo kúpiť?

Streamovacia služba HBO GO je výborná možnosť pre tých, ktorí chcú dostať bohatú knižnicu kvalitných titulov, ktoré budú dostupné s českými a slovenskými titulkami alebo s dabingom. HBO GO má každý obsah otitulkovaný, prípadne odabingovaný. Výhodou tiež je relatívne nízky mesačný poplatok. Službu si môžete vyskúšať na mesiac zadarmo.

V knižnici nájdete vyše 1 000 filmov a okolo 200 seriálov. Kvalita obsahu je pri tejto streamovacej službe prioritou. Tituly ako Game of Thrones, Westworld či True Detective hovoria za seba. Výhodou HBO je navyše originálna lokálna produkcia filmov a seriálov. Spomenieme napríklad český seriál Terapie alebo minisériu Horiaci Ker.

ZDROJ | HBO

Pozrite siNetflix, Amazon Prime a HBO dostanú silného konkurenta. Bude sa volať Disney+

Prečo nekúpiť?

Nevýhodou služby HBO GO je absencia podpory pre rozlíšenie 4K Ultra HD alebo HDR. Niektoré tituly dokonca nepodporujú ani Full HD. Zároveň služba máva na rozdiel od konkurencie problémy s pripojeným.

HBO GO trpí aj nedokonalým a spomaleným rozhraním. Problémom HBO GO môže byť aj nedostupnosť pre niektoré televízie. Momentálne je aplikácia dostupná pre Android, iOS zariadenia, počítače, herné konzoly a Android TV , LG a Samsung televízie.

Netflix

7,99 €/ 9,99 €/ 11,99 €

Prečo kúpiť?

Hlavnou devízou tejto služby je určite najväčší počet obsahu, z ktorého väčšina tvorí skutočne kvalitné filmy a hlavne seriály. Netflix je streamovací gigant, ktorý ponúka takmer 2 000 rôznych titulov na Slovensku. Kvalitné seriály ako Stranger Things, House of Cards, 13 Reasons Why alebo The Haunting of Hill House tvoria iba pár príkladov z obrovskej knižnice Netflixu.

Táto streamovacia služba pridáva neustále nový obsah a ponúka prehľadné rozhranie a tiež podporu pre viacero zariadení. Za cenu 11,99 navyše dostanete podporu pre rozlíšenie 4K Ultra HD. Prvý mesiac služby je zdarma.

ZDROJ | LG

Pozrite siNetflix – pri čom si oddýchnuť cez sviatky?

Prečo nekúpiť?

Podobne ako Amazon Prime Video, aj Netflix má nevýhodu, ktorou je absencia podpory pre slovenské titulky. V knižnici nájdete iba pár titulov, ktoré sú otitulkované. V prípade, že službu máte zaplatenú v Českej republike, dostanete veľký počet filmov a seriálov s českými titulkami.

Na Slovensku kvôli regionálnemu zámku české titulky nezapnete. Zároveň v porovnaní s inými streamovacími službami, Netflix má najvyššie mesačné poplatky.

Otta

4,99 €/ 5,99 €

Prečo kúpiť?

Slovenská odpoveď na Netflix ponúka viac ako 600 titulov, všetky s podporou slovenčiny alebo češtiny. Služba zároveň ponúka aj domácu tvorbu či živé vysielanie slovenských televízií. Výhodou tiež je 7-dňový archív, ktorý si viete pretáčať, ak ste si nestihli pozrieť svoj obľúbený program.

Pozrite si5 dôvodov prečo vyskúšať službu otta

Prečo nekúpiť?

Nevýhodou je, že tituly sú dostupné iba v HD rozlíšení. Cena je o niečo nižšia než ponúkajú konkurenčné streamovacie služby, no treba si uvedomiť menší počet titulov a v prípade, že chcete platiť iba 4,99 € mesačne, musíte sa zaviazať na rok. Bezplatný trial služby je tiež iba na 7 dní. Nevýhodou služby tiež je dostupnosť iba na Slovensku. Ak teda žijete v zahraničí, Otta využívať nemôžete.

Spotify

5,99 €/ 8,99 €

ZDROJ | Spotify

Prečo kúpiť?

Hudobná služba Spotify ponúka výborné používateľské rozhranie, bohatú knižnicu hudobných titulov a kopec ďalších drobností ako napríklad možnosť vidieť, čo zrovna počúvajú tvoji kamaráti, tvorbu playlistov či informácie o koncertoch a nových albumoch tvojich obľúbených interpretov. Hudbu si tiež viete stiahnuť a počúvať offline.

Hlavnou devízou Spotify je podpora pre bezplatné počúvanie s reklamami a s vypnutými niektorými funkciami Premium účtu. Samotný Premium účet je k dispozícii bezplatne na prvý mesiac.

Plusom tiež je podpora pre širokú škálu zariadení. Ak napríklad počúvate na smartfóne, môžete si v priebehu pár sekúnd prepnúť počúvanie cez počítač alebo cez hernú konzolu. Ak napríklad počúvate Spotify cez PlayStation, smartfón môžete používať ako diaľkové ovládanie, pomocou ktorého si budete prepínať skladby.

Okrem hudby nájdete v Spotify aj bohatú ponuku podcastov, pomocou ktorých sa môžete učiť napríklad aj cudzí jazyk.

Spotify
ZDROJ | Spotify

Pozrite siSpotify rozšíril ponuku aj pre deti a ich rodičov

Prečo nekúpiť?

Niekto môže Spotify vyčítať cenu, ktorá je najmä pri rodinnom počúvaní relatívne vysoká (Na druhej strane, za cenu 8,99 môžete službu využívať šiesti). Nevýhodou tiež môže byť, že niektorí interpreti odmietajú Spotify a preto ich v hudobnej knižnici nenájdeme, prípadne nájdeme iba obmedzený počet albumov. Spomenieme napríklad The Beatles, ktorí majú exkluzivitu na Apple Music alebo Taylor Swift.

Streamovacie služby sú novodobým trendom šírenia audio-vizuálneho obsahu a ponúkajú jednoduchý spôsob, ako mať okamžitý prístup k veľkému počtu kvalitných seriálov, filmov a hudbe bez nutnosti vlastniť fyzickú kópiu albumu či filmu. Zároveň netreba nič sťahovať a stačí vám kvalitné internetové pripojenie. Práve zaplatenie streamovacej služby môže byť vhodným nemateriálnym darčekom, ktorým potešíte niekoho z rodiny alebo kamarátov.

Komentáre k článku