5 perfektných čítačiek kníh nie len pre knihomoľov

ZDROJ | Michelle Maria/Pixabay

Aj vy máte vo svojom okolí ľudí, ktorí nerezignovali na knihy ani v tejto digitálnej dobe? Určite áno a možno práve teraz je ideálny okamih urobiť elegantný most medzi minulosťou a budúcnosťou. Čítačky kníh sú na trhu dostatočne dlhý čas, aby sa zdokonalili a predávali za rozumný peniaz.

Ďalšie tipy na produkty z iných oblastí, vrátane herných konzol, robotických pomocníkov či fotoaparátov alebo televízorov nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček (ČPS).

ZDROJ | Jill Wellington/Pixabay

Každý vášnivý čitateľ vám povie, že nič nenahradí klasickú knihu. Áno, je to pravda, fyzický kontakt so stránkami (vrátane somárskych rohov), jej vôňa, väzba – to elektronická kniha nemá. Ale na druhej strane má prieľa iných výhod. Len tak námatkovo: nič neváži, nezaberá žiaden priestor, dá sa v nej ľahko meniť typ textu a jeho veľkosť, vyhľadávať, zapisovať si poznámky, previesť text na hovorené slovo, je zhruba o 30 % lacnejšia, okrem toho je ekologická.

Čo vedieť pred kúpou?

Je pravda, že elektronické čítačky kníh dokážu nahradiť tablety, resp. smartfóny. Na krátkodobé čítanie to nie je zlé, ale pre toho, kto číta veľa sú oveľa lepšie práve čítačky e-kníh. Tie bývajú zvyčajne vybavené vybavené elektronickým atramentom, ktoré má podobné parametre ako kniha, neunavuje oči a majú oveľa nižšiu spotrebu energie.

ZDROJ | Pixabay

Aby to nebolo príliš jednoduché, ani e-knihy nie sú distribuované v jednom formáte. Bežné formáty pre elektronické knihy sú EPUB, MOBI ale aj známe PDF, DOC, DOCX, TXT. Okrem toho, niektorí distribútori používajú DRM (Digital Rights Management), systém ochrany autorských práv, ktorý bráni voľnému šíreniu a kopírovaniu.

Zakúpené knihy treba niekde uložiť. Možno vás prekvapí, že čítačky disponujú malou internou pamäťou, maximálne 16 GB, rozšíriť sa však dajú pomocou microSD karty o ďalších minimálne 32 GB. Pre informáciu, kapacita 4 GB pojme zhruba 1 500 kníh.

Pozrite si10 mobilných aplikácií, ktorými môžete potešiť na Vianoce

Zariadenia s elektronickým atramentom, E-Ink displejom, vydržia na jedno nabitie aj niekoľko týždňov. Výdrž elektronických čítačiek sa zvyčajne uvádza v počte otočených strán. Bežne sa pohybuje medzi je 10 až 20-tisíc otočení, čo je 20 až 40 päťsto stranových kníh na jedno nabitie! LCD displeje sú energeticky o oveľa náročnejšie, vydržia teda podstatne menej. Komu lepšie vyhovuje tento typ displeja, môže si vybrať niektorý z tabletov.

Čítanie je veľmi dobrá výživa pre naše srdce, dušu i pre mozog.

Ľudmila Hrdináková, výskumníčka, ktorá sa venuje psychológii.

Zjednodušene povedané, elektrické čítačky s E-Ink sú fantastické pre beletriu; zariadenia s LCD displejmi zase pre odbornú literatúru s grafmi, schémami a obrázkami.

Niekto možno privíta doplnkové funkcie, ktoré už väčšina čítačiek má. Okrem tých praktických, ako je funkcia vytvárania dokumentov, písania poznámok, možnosť využívania slovníkov (výkladových či prekladových), to môže byť podpora prehrávania audiokníh a hudby v MP3 formáte.

Čítačky majú na výšku bežne 15 až 20 cm, na šírku 10 až 15 cm. Dôležitá je aj hmotnosť, čitateľ ju totiž drží v rukách aj niekoľko hodín. Väčšie uhlopriečky mávajú okolo 200 g, menšie zhruba 150 g.

ZDROJ | Pixabay

Zhrnutie:

  • Ako často bude majiteľ čítať? Predpokladá sa, že ju bude využívať aj na iné účely, napríklad písanie poznámok, využívanie slovníkov, počúvanie hudby?
  • Ešte raz zvážte, ktorý typ displeja bude výhodnejší. E-Ink, alebo LCD? Veľmi dôležitý je výber veľkosti a rozlíšenia displeja.
  • Ako sa budú nahrávať knihy do čítačky? Priamo z obchodov, alebo už má budúci majiteľ vybudovanú slušnú zbierku e-kníh?
  • V našom výbere elektronických čítačiek sme vybrali päť modelov, na trhu je ponuka samozrejme širšia.

Amazon Kindle Paperwhite 4 (2018) 32 GB

199,00 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Amazon Kindle Paperwhite 4 prichádza už v 10. generácii. Čítačka sa predáva v kompaktnom čiernom prevedení, je vodeodolná (IPX8), má dotykový 6-palcový displej s rozlíšením 1 448 x 1 072 pixlov a jemným (300 ppi ) zobrazením 16 odtieňov sivej. Nechýba podsvietenie displeja. Čítačka podporuje Wi-Fi 4 a Bluetooth, má nový webový a PDF prehliadač. Výhodou je možnosť nastavenia 8 veľkostí a 3 štýlov písma.

Podporuje tieto formáty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechránený MOBI, PRC natívne, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP, pričom zariadenie vo všetkých týchto formátoch podporuje zobrazenie českých znakov.

O konektivitu sa stará microUSB port, Wi-Fi 4 a Bluetooth. Zariadenie má funkciu Audible, ktoré vie prečítať nahlas text. Hmotnosť čítačky je 191 gramov.

Prečo nekúpiť?

Pomerne vysoká cena za 6-palcový displej, hmotnosť.

Pozrite siZNAČKY | Amazon.com – od internetového kníhkupectva po technologického giganta

Amazon Kindle Touch 2019

99,00 €

ZDROJ | Amazon

Prečo kúpiť?

Čítačka e-kníh Amazon Kindle Touch 2019 disponuje 6″ dotykovým E-Ink displejom s rozlíšením 800 x 600 pixlov,167 ppi, 16 odtieňmi sivej a nastaviteľným LED podsvietením. Na ukladanie e-kníh je k dispozícii interná pamäť s kapacitou 4GB a online cloud úložisko Prime Reading, ktoré je už v cene zariadenia.

Čítačka podporuje tieto formáty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, nechránený MOBI, PRC natívne; HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP cez konverziu.

O konektivitu sa stará microUSB port, Wi-Fi 4 a Bluetooth. S vypnutou Wi-Fi vydrží čítačka na jedno nabitie až 4 týždne. Vo výbave nechýba funkcia Audible, dokáže nahlas prečítať texty. Predáva sa v bielom a čiernom prevedení. Zariadenie má hmotnosť 174 g.

Prečo nekúpiť?

Ide o sponzorovanú verziu s reklamou, má len 4 GB internej pamäte, menšie rozlíšenie, hmotnosť.

PocketBook 740 InkPad 3

ZDROJ | PocketBook

239,00 €

Prečo kúpiť?

PocketBook 740 Inkpad 3 je vybavený 7,8-palcovým E-Ink Carta dotykovým displejom s rozlíšením 1 404 ×1 872 pixlov s jemnosťou 300 ppi. Podsvietenie displeja zabezpečuje technológia SMARTlight. Plynulý chod zabezpečuje 1 GHz dvojjadrový procesor s frekvenciou a 1 GB operačná pamäť. Čítačka má 8 GB vnútornú pamäť, dá sa rozšíriť pomocou microSD karty do 32 GB.

PocketBook 740 Inkpad 3 podporuje tieto formáty: EPUB, RTF, DjVu, PRC, FB2, TCR, DOC, PDF, CHM, DOCX a MOB. Pomocou funkcie Text-to-Speech vie čítačka previesť textový súbor na hovorené slovo.

Čítačka umožní okrem čítania e-kníh, prácu predinštalovanými slovníkmi, prezeranie fotografií, počúvanie audiokníh a hudby vo formáte MP3. Cez Wi-Fi 5 sa vie používateľ spojiť so službami Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync a PocketBook Cloud a ľahko si stiahnuť akýkoľvek obsah priamo do zariadenia aj bez pripojenia k počítaču. Zariadenie má batériu s 1 900 mAh kapacitou, 3,5 mm audio konektor a hmotnosť 210 gramov. Predáva sa v hnedom prevedení.

Prečo nekúpiť?

8 GB pamäť za takúto cenu je pomerne málo, chýba Bluetooth, vyššia hmotnosť.

PocketBook 627 Touch Lux 4

109,00 €

ZDROJ | PocketBook

Prečo kúpiť?

PocketBook 627 Touch Lux 4 má kompaktné rozmery. Zariadenie ponúka 6″ dotykovom displeji s matným povrchom a rozlíšením 758 x 1 024 pixelov. O plynulý chod zariadenia sa stará OS Linux 3.0, 1 GHz procesor s 512 MB operačnou pamäťou, 8 GB interným úložiskom. Nechýba podpora microSD kariet do 32 GB. O konektivitu sa stará Wi-Fi a microUSB. Li-Ion batéria s kapacitou 1 500 mAh zabezpečí dlhú výdrž ma jedno nabitie.

Čítačka podporuje textové formáty PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI aj obrázky vo formáte JPEG, BMP, PNG a TIFF. Zariadenie ponúka predinštalované slovníky ABBYY Lingvo, prehliadač, galériu obrázkov, kalkulačku a jednoduché hry. Má príjemnú hmotnosť 155 gramov.

Prečo nekúpiť?

Nemá dotykový displej. Chýba Bluetooth aj výstup na slúchadlá, milovníci hudby a audiokníh si tu neprídu na svoje.

PocketBook 614+ Basic 3

72,90 €

ZDROJ | PocketBook

Prečo kúpiť?

Model PocketBook 614+ Basic 3 má 6“ E-Ink Carta displej s rozlíšením 800 x 600 pixelov. O plynulý chod zariadenia sa stará OS Linux 2.6, 1 GHz procesor s 256 MB operačnou pamäťou, 8 GB interným úložiskom. Nechýba podpora microSD kariet do 32 GB. Prístup k sieti Wi-Fi. Li-Ion batéria s kapacitou 1 300 mAh zabezpečí dlhú výdrž na jedno nabitie. Hmotnosť je 170 gramov.

Čítačka podporuje formáty PDF, EPUB, DJVU, DOC, DOCX, TXT, HTML a iné. K doplnkovým funkciám patrí: Kalkulačka, Kalendár, Slovník a ďalšie. Jednoduché prevedenie je vhodné pre každodenné nosenie čítačky všade so sebou.

Prečo nekúpiť?

Nízka operačná pamäť nemusí vadiť pri samotnom čítaní, otázkou je ako sa budú správať doplnkové funkcie. Vyššia hmotnosť, chýba Bluetooth aj 3,5 mm audio konektor.

Komentáre k článku