5 najšialenejších krimi udalostí, kde hrali hlavnú úlohu technológie

ZDROJ | Pixabay

Čo bolo skôr? Reálna scénka, ktorá inšpirovala umelca, alebo sa najprv odohrala vo filme (v knihe) a zločinci sa ňou inšpirovali? Pri pozeraní správ z tohto týždňa mnohí z nás nechápavo krútili hlavami, keď počuli, že známe parížske klenotníctvo vykradol neznámy páchateľ na elektrickej kolobežke!

Niekedy sa zločiny pohybujú v sférach Jamesa Bonda, zvyčajne je to však zúfalosť na štýl Mr. Beana. Hneď prvý prípad ukazuje, čo sa môže stať, ak…

1. Robotický vysávač. (Washington)

Policajné komando vyštartuje na miesto činu, kde sa má nachádzať lupič. Podľa všetkého sa schoval do kúpeľne a na ich výzvy nereaguje. Skúsení policajti tasia zbrane, vykopávajú dvere a ostávajú v šoku.

Za dverami nachádzajú nevinný robotický vysávač.

Seržant Danny DiPietro sa pre média vyjadril, že toto bolo po prvý raz za 13 rokov práce, čo sa stretol s „Roomba zlodejom“.

2. Elektrické auto. (Kalifornia)

O tom, že už ani krádeže automobilov nie sú to, čo bývalo, sa mohol presvedčiť na vlastnej koži zlodej pri pokuse o ukradnutie Tesly. Zlodej nastúpil do cudzieho elektromobilu a majiteľovi prikázal opustiť vozidlo.

Pohotový majiteľ Tesly Model 3 poslúchol a vzápätí použil funkciu diaľkového vypnutia na svojom smartfóne. Cez aplikáciu deaktivoval motor a zamkol dvere. Keď dorazili policajti, zistili, že páchateľ je stále zamknutý vo vnútri auta, pretože nedokázal nájsť diskrétne tlačidlá na odomknutie vnútorných dverí.

3. Priemyselná špionáž. (Čína)

V roku 2012 neboli smartfóny značky Huawei zďaleka také spoľahlivé ako dnes. Firma si to uvedomovala a na ich vylepšenie chcela použiť testovacieho robota Tappy spoločnosti T-Mobile. Huawei ho chcel licencovať, alebo kúpiť. Tappy slúžil ako referenčný robot na testovanie smartfónov pred ich uvedením na trh. S robotickým ramenom s gumovým zakončením sa dotýka obrazovky zariadenia, napodobňuje človeka pomocou telefónu, sleduje prípadné problémy, meria, ako dlho trvá dokončenie úloh, vybitie batérie a podobne. T-Mobil však nesúhlasil.

Pozrite siHuawei na čiernej listine, americký prezident varuje spojencov

V Huawei sa rozhodli pre (Slovákom dôverne známy) plán B. Ukradnúť robota. V priebehu roka sa rozbehla špionážna kampaň, ktorá vyvrcholila skutočnou krádežou. Spoločnosť Huawei China sa medzitým údajne pokúšala postaviť vlastného robota na testovanie zariadení. Dostal meno xDeviceRobot, ale nefungoval spoľahlivo. A zariadeniam Huawei sa v testoch Tappy T-Mobile veľmi nedarilo, zlyhávali častejšie ako konkurenčné zariadenia.

Huawei bolo v občianskoprávnom spore z roku 2014 uznané vinným zo sprenevery duševného vlastníctva spoločnosti T-Mobile. Federálny prokurátor v Seattli v roku 2019 neuznal obžalobu, ktorá proti čínskej spoločnosti prináša ďalšie trestné oznámenia.

ZDROJ | Pixabay

4. Umelecká lúpež, útek na člne. (Texas)

Na jar tohto roku sa dvojica zlodejov vlámala do Múzea výtvarných umení, konkrétne zbierky v Bayou Bend v Houstone. Neznáme duo sa pravdepodobne skladalo z muža a ženy a o 18:45 vstúpili z pivničných priestorov do kaštieľa, v ktorom bola umiestnená zbierka.

Lupiči boli zrejme technicky slabší a tak ich nenapadlo, že cenná zbierka je chránená poplašným zariadením. Keď sa spustilo, neostalo im nič iné ako urýchlene opustiť nedokonané miesto činu.

Pozrite si7 NFT, ktoré sa predali za šialene vysoké sumy

Na útek mali pripravený elektrický čln, z ktorého v Buffalo Bayou prestúpili do automobilu. Tento prípad zrejme nebude inšpiráciou pre umelcov, aby vytvorili také diela, ako je Aféra Thomasa Crowna alebo Pasca so Seanom Connerym.

ZDROJ | Segway

5. Elektrická kolobežka. (Paríž)

Aj precízne naplánovaná lúpež môže stroskotať na obyčajnej dopravnej zápche. Tými je jedno z najväčších európskych miest preslávené. Zdá sa, že doby, keď sa vo veľkom kradlo a unikalo na motorkách sú preč a už aj zlodeji myslia ekologicky.

Chaumet patrí medzi najstaršie klenotnícke spoločnosti Francúzsku, bolo založené v roku 1780.

Práve na kolobežke totiž unikol neznámy páchateľ po tom, ako ozbrojený vykradol legendárne klenotníctvo Chaumet v Paríži. Ukradnuté šperky boli v hodnote dva až tri milióny eur. Zamaskovaný a ozbrojený zlodej na miesto činu prišiel, aj z neho odišiel – na kolobežke.

ZdrojAP News,Car Advice,NPR,Texas Monthly,BBC

Komentáre k článku