Reklama

4ka uvádza 5G technológiu ako prvá na Slovensku

Zdroj | 4ka
Juraj Procházka
Zdroj | 4ka
Zdroj | 4ka

Dvaja najväčší mobilní operátori na Slovensku pred časom naznačili, že v najbližšom období neplánujú spúšťať siete s 5G technológiou a sústredia sa skôr na budovanie a vylepšovanie 4G technológie.

V prípade LTE-A s nasadením systémov Massive MIMO (mMIMO), ktoré začiatkom roka prezentoval Telekom, môžeme hovoriť skôr o 4,5G technológii. S využitím mMIMO sa pritom ráta aj v sieťach 5G.

Pozrite si

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe

Aj toto naznačuje, že prechod zo 4G na 5G bude postupný a plynulý. Tým skôr, že v prvej fáze takzvaná non-standalone 5G technológia bude participovať na 4G infraštruktúre. Rozvoj 4G pokrytia a rozširovanie kapacity 4G siete je preto dobrou investíciou aj do budúcnosti.

4ka 5G – poslední sa stali prvými

Aj keď naši najväčší operátori odkladajú príchod 5G technológie na rok 2020, alebo ešte na neskôr, existujú šance, že by sme najrýchlejšiu sieť mohli používať už onedlho. Jej spustenie by najviac pomohlo najmladšiemu operátorovi . 4ka by sa tak mohla dostať do pozície technologického lídra a prilákať na pridanú hodnotu vyšších rýchlostí a nízkej latencie zaujímavý počet zákazníkov od konkurencie.

Zdroj | SWAN

To, že to s novou technológiu myslí vážne, naznačuje aj dnešná prezentácia živej 5G technológie, ktorú 4ka (respektíve SWAN Mobile, a.s.) spolu so svojou materskou spoločnosťou SWAN, a.s. uskutočnila v Banskej Bystrici. Boli sme pri tom.

Na podujatí pripravenom vedľa budovy spoločnosti Auris v Banskej Bystrici operátori pripravili živú prezentáciu fungovania 5G technológie. Dôvodom je umiestnenie testovacej základňovej stanice 5G, ktorá sa nachádza práve na streche tohto objektu.

Ako uviedol Ing. Patrik Kollaroci , technický riaditeľ pre mobilnú sieť SWAN Mobile, dosah tejto základňovej stanice je v súčasnosti okolo 400 metrov, čo zodpovedá pokrytiu asi 0,5 km2. Napriek tomu nejde o laboratórne testovanie, ale podľa slov generálneho riaditeľa SWAN-u Romana Vavríka o „komerčný trial“.

Túto skúšobnú prevádzku si teda môže teoreticky vyskúšať každý zákazník 4ky, ktorý vlastní mobilný telefón, alebo iný terminál s podporou 5G. V súčasnosti však bude potrebovať SIM kartu s nakonfigurovaným nastavením pre APN 5G, ktorú je operátor ochotný bez problémov poskytnúť. O niekoľko týždňov, po doladení technických detailov, už má byť 5G konektivita dostupná pre všetky SIM karty 4ky v pokrytí tejto, zatiaľ jedinej, 5G základňovky.

Pre začiatok 1 Gbit/s

Testovaciu prevádzku 5G spustili SWAN a 4ka s technológiou od čínskeho výrobcu ZTE. Ten sa nepotýka s podobnými komplikáciami ako Huawei, ale takisto patrí k lídrom v oblasti výroby telekomunikačnej infraštruktúry, aj koncových zariadení. So SWAN-om a 4kou spolupracuje už od roku 2010.

Aj preto sa na spustení pilotného projektu zúčastnili zástupcovia výrobcu, na čele s Li Mingom, viceprezidentom ZTE a prezidentom pre centrálnu Európu, ktorý uviedol slávnostný príhovor.

V rámci prezentácie sme mali možnosť vidieť identický hardvér základňovej stanice 5G, aká funguje aj na budove Aurisu, dátový terminál (Wi-Fi router) ZTE pre 5G a prvý videohovor cez sieť 5G sa uskutočnil pomocou smartfónov ZTE Axon 10 Pro 5G.

Spočiatku nás trochu zmiatli káble s HDMI adaptérmi pripojené k mobilom počas videohovoru, ale išlo len o technické opatrenie, aby sme mohli sledovať obraz z ich displejov na TV paneloch. Samotný videohovor prebiehal, pochopiteľne, cez 5G pripojenie bezdrôtovo.

Ako uviedli predstavitelia SWAN-u, videohovor nie je žiadnou killer aplikáciou pre 5G technológie, keďže v pohode funguje aj v 4G a dokonca aj v 3G sieťach. Cieľom bolo zaznamenať prvú takúto živú komunikáciu v 5G sieti na Slovensku.

BTS pre 5G NR NSA (New Radio, non standalone) využíva na komunikáciu kanál o šírke 60 MHz v kombinovanom pásme 1,8 GHz a 3,7 GHz. Spojili pritom sily Swan Mobile (4ka), ktorý dodal pásmo 1,8 GHz a SWAN s pásmom 3,7 GHz. Pritom cez 1,8 GHz pásmo prúdili dáta pre hlas a video a cez 3,7 GHz podporné dáta.

V živom prenose sme mohli vidieť reálnu prenosovú rýchlosť tesne nad 1 Gbit/s, pričom kapacita celej BTS je pri danej šírke pásme (60 MHz) 3 až 5x vyššia. V reálnej prevádzke bude, tak ako to už pri zdieľaných rádiových technológiách chodí, užívateľská skúsenosť podstatne iná, no zároveň dvoj-, až štvornásobne vyššia ako je tomu pri 4G.

Pozrite si

Vodafone a Deutsche Telekom spúšťajú siete 5G

Podľa Patrika Kollarociho by užívateľ 5G v bežnej prevádzke na ulici mal spoľahlivo dosiahnuť rýchlosti (downlinku) aspoň 100 Mbit/s, kým pri LTE je to obvykle v rozsahu 20-40 Mbit/s. Údaje platia pre kanál o šírke 60 MHz, preto sa v budúcnosti, hlavne po zaradení pásma milimetrových vĺn, dajú očakávať aj podstatne vyššie reálne rýchlosti.

Na čo je 5G dobré? A nebude nám škodiť?

V súvislosti so šírením poplašných správ o rizikách 5G sietí, ktoré zamorili sociálne siete a internet, sa novinári pýtali na názor aj P. Kollarociho. Ubezpečil nás, že nie je dôvod na obavy, pretože frekvencie, na ktorých bude technológia 5G fungovať, sa používajú aj dnes a niektorá dokonca dlhodobo.

Týka sa to pásma 700 MHz kde doteraz vysiela televízia (v posledných rokoch DVB-T, predtým analógová), pásma 1,8 GHz, ktoré asi 20 rokov používajú siete GSM a ešte dlhšie bezšnúrové telefóny DECT, pásma 3,7 GHz, kde dnes fungujú rôzne technológie pre fixný bezdrôtový prístup (FWA), vrátane 4G, aj milimetrových vĺn v pásme 26 GHz. To dnes využívajú linkové bezdrôtové systémy. Tak, či onak, na otázku o úrovni vyžarovaného výkonu tejto testovacej 5G stanice riaditeľ konkrétne neodpovedal, uviedol len, že nejde na maximum.

Ako sme už naznačili, 5G má pridanú hodnotu niekde inde, než je telefonovanie, alebo videohovor. Desaťkrát nižšiu latenciu oproti 4G ocenia nielen hráči videohier, ale aj firemní a rezidenční zákazníci, ktorým sa otvoria možnosti kvalitnej konektivity pre cloud computing.

Pozrite si

Parný valec 5G je už v pohybe, 4G však zatiaľ neohrozí

Samostatnou kapitolou je konektivita pre autonómne autá. Tá sa stane časom významným segmentom pre 5G poskytovateľov, ale zmysel má aj diaľková diagnostika a medicína e-Health. Samozrejmosťou je streamovanie videa v 4K a 8K Ultra HD rozlíšení a s tým spojené služby videa na vyžiadanie, no a úplne nové možnosti prinesie zapojenie virtuálnej (VR) a rozšírenej reality (AR) do rozličných aplikácií.

Virtuálnu realitu cez 5G demonštrovala 4ka aj na dnešnej prezentácii. Záujemci si mohli cez špeciálne okuliare vyskúšať pohľad z panoramatickej kamery so záberom 360 stupňov, alebo sa pozerať „očami“ dronu, krúžiaceho nad lokalitou Aurisu.

Nástup nebude rýchly

Zaujímali nás, samozrejme, aj plány na budovanie siete a komerčného pokrytia. Hoci Roman Vavrík opäť pripomenul, že už táto prvá základňovka 5G je fakticky súčasťou komerčnej siete, zároveň pripustil, že časový harmonogram rozširovania 5G technológie do ďalších miest zatiaľ dohodnutý nie je. V každom prípade by ale do konca roka malo pribudnúť „niekoľko“ ďalších 5G staníc.

S pokrývaním súvisí aj uvoľňovanie frekvencií a dôležitá je aj cena, ktorú štát za ich prideľovanie stanoví. Pokiaľ bude vysoká, skomplikuje to budovanie infraštruktúry. Roman Vavrík zároveň vyjadril nádej, že sa na Slovensku, tak ako to vidíme často v zahraničí, nájde dostatok dobrej vôle na spoluprácu operátorov pri budovaní 5G technológie.

Vzhľadom na podstatne komplikovanejšiu architektúru ide v porovnaní so súčasnými mobilnými sieťami  o veľmi drahé a náročné projekty. Spolupráca viacerých (ak nie všetkých) hráčov na trhu by rozvinutie infraštruktúry 5G podstatne uľahčilo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.