25 tipov na podcasty, ktoré sa oplatí počúvať

ZDROJ | freepik

Podcasty za posledné roky zažívajú obrovský boom. Tento rok sme vám priniesli rubriku podcast na tento týždeň, kde sme pravidelne vyberali zaujímavý podcast na aktuálne dni. Tu je náš celkový výber podcastov za tento rok.

Každý podcast môžete nájsť na obľúbených podcastových aplikáciách ako je Spotify, Google Podcasts či Apple Podcasts.

TECHTALKS by TECHBOX

Náš vlastný podcast, ktorý pozostáva z rozhovorov s rôznymi zaujímavými osobnosťami technologického, ale aj lifestylového sveta. Nechýba Sajfa, Draho či Alžbeta Harry Gavendová.

SABO SEBOU

Michal Sabo je moderátor Rádia Expres, ktorý po novom roku spustil podcast, do ktorého si pozýva zaujímavých hostí, ktorým dáva otázky, ktoré ho zaujímajú. Týkajú sa väčšinou zodpovednosti voči životnému prostrediu.

ZDROJ | Expres

Denník N

Populárny mienkotvorný denník ponúka bohatú ponuku podcastov, ktoré okrem denného zhrnutia dňa, aj rôzne zaujímavé podcasty na tému aktuálnej ekonomiky, ale aj na iné témy ako rodina či náboženstvo.

ZDROJ | Dennik N

CONFLICTED

Podcast je vedený formou dialógu medzi Thomasom Smallom a Aimenom Deanom. Prvý je odborník na Blízky východ a druhý je bývalý džihádista, ktorý sa stal dvojitým agentom, ktorý pracoval pre britskú tajnú službu vo vnútri teroristickej organizácie Al Qaeda. Perfektný podcast, ktorý ukazuje zákulisie tajných služieb, terorizmu a medzinárodných vzťahov.

ZDROJ | CONFLICTED

Dejepis Inak

Názov podcastu presne zodpovedá obsahu. Nečakajte tak klasický dejepis s nudnými hodinovými historickými prednáškami. YouTuberka Sandra je vyštudovaná učiteľka v odbore dejepis a filozofia a ponúkne vám odpovede na najzaujímavejšie otázky, ktoré vás vždy zaujímali z histórie či iných spoločenských vied.

ZDROJ | Dejepis Inak

Dobré ráno

Dobré ráno patrí medzi jeden z prvých slovenských spravodajských podcastov, ktorý vychádza už niekoľko rokov. Podobne ako podcast Denníka N, aj Dobré ráno vychádza každý deň a ponúka okrem krátkeho zhrnutia dňa v podobe rýchlych správ, jednu dennú tému, ktorej sa venuje viac do hĺbky. Väčšinou je téma spojená s politikou, no môže ísť aj o inú  spoločenskú tému.

ZDROJ | SME

podgast by Čoje

Keď chcete výbornú recenziu na jedlo, po ktorej ostanete väčšinou hladný, odporúčam sledovať blogera Čoje, ktorý svoje dojmy z jednotlivých jedál s detailnými opismi uverejňuje na sociálnej sieti Instagram. Čoje v spolupráci s portálom Refresher začal s nahrávaním vlastného gastronomického podcastu, do ktorého si pozýva rôznych zaujímavých hostí.

ZDROJ | Podgast

Vinohradská 12

Podcast Vinohradská 12 dostal pomenovanie podľa adresy Českého rozhlasu v Prahe. Podcast ponúka na dennej báze najnovšie správy a aktuálne témy. Nechýbajú jednotlivé súvislosti a skvelá analýza súčasného diania, ako českého, tak svetového.

ZDROJ | Vinohradska 12

jauuu, PS: to bolelo

Podcast jauuu, PS: to bolelo je vtipným dialógom, v ktorom sa každý týždeň rozoberá nejaká vzťahová téma. O vtipnú stránku sa postarajú moderátorky Petra Polnišová a Evelyn (Eva Kramerová), ktoré sa polovicu každej epizódy smejú a vy sa smejete s nimi, keďže príhody, ktoré čítajú a ich komentáre vám nedajú inú možnosť.

ZDROJ | ZAPO

Today, Explained

Kanál Vox sa častokrát prezentuje ako noviny 21. storočia. Konkrétne sa portál venuje tvorbe príspevkov o politike, svetových udalostiach, vede, ale aj ekonomike a populárnej kultúre. Ich výborné videá nájdeme na YouTube kanáli, no nechýbajú tiež dokumentárne série na Netflixe či správy v podobe podcastu.

ZDROJ | VOX

Disinfo Report

Dezinformácie, propaganda, fake news, konšpiračné teórie. To sú novodobé zbrane 21. storočia, ktoré sú vypúšťané do internetového prostredia čoraz častejšie. Preto je príjemným prekvapením, že na Slovensku vznikol podcast, ktorý sa tejto téme intenzívne venuje.

ZDROJ | Disinfo Report

Sector.sk

Podcast od hráčov pre hráčov, kde sú nosnou témou videohry. Sector.sk je slovenský podcast, ktorý vydáva redakcia rovnomenného webu o videohrách.

ZDROJ | Sector.sk

Coffee Break Spanish

Chcete sa naučiť po španielsky? Z podcastov asi neexistuje lepšia jazyková relácia než Coffee Break Spanish. Tá ponúka lekciu za lekciou perfektný kurz španielčiny.

ZDROJ | Radio Lingua

Studio N

Po úspešnom projekte slovenských novín Denník N vznikol v susednom Česku rovnomenný Deník N. Podobne ako slovenský Denník N aj ten český začal vydávať veľmi kvalitné podcasty zamerané na spravodajské informácie.

ZDROJ | Deník N

Braňo Závodský Naživo

Braňo Závodský je skúsený a obľúbený moderátor politických rozhovorov. Na rozdiel od iných podobných relácií, je Braňo Závodský Naživo súbor ostrých interview, v ktorých moderátor svojim hosťom nič nedaruje. Myslí sa to samozrejme v pozitívnom slova zmysle, keďže práve séria ostrejších otázok sa vie častokrát dostať k odpovedi, ktorá sa približuje k pravde. Cieľom podcastu je klásť jasné otázky a vyžadovať priame odpovede.

ZDROJ | Brano Zavodsky Nazivo

Rozhovory ZKH

Novinárka Zuzana Kovačic Hanzelová niekoľkokrát do týždňa spovedá politikov, umelcov, vedcov či iné zaujímavé osobnosti na aktuálne spoločenské témy. Či už sú to interrupcie, zahranično-politická orientácia či aktuálne plány mesta Bratislava, rozhovory s ľuďmi, ktorých sa tieto témy týkajú, vám dajú odpovede.

ZDROJ | SME

The Daily

Na svete asi neexistujú noviny, ktoré by poznalo viac ľudí ako The New York Times. Podcast The Daily je denným podcastom týchto najslávnejších novín.

ZDROJ | The New York Times

Klik

Podcast vychádza na týždňovej báze s občasnými špeciálnymi epizódami. Každá epizóda má dĺžu od 40 minút do hodiny a vždy je na nejakú zaujímavú tému, ktorá je spojená s technológiami.

ZDROJ | SME

Boris a Brambor

Dvojica hokejistov Boris Valábik a Marián Gáborík sa v podcastových epizódach nerozpráva iba o hokeji, ale aj o rôznych zákulisných témach a nechýbajú rôzne špeciálne epizódy venované hosťom či konkrétnym osobnostiam.

ZDROJ | PodBean

Lužifčák podcast

Gabo Žifčák a Jakub Lužina sú známi stand-up komici, ktorí vystupujú v rámci šou Silné reči. Pred takmer dvomi rokmi prišli s podcastom Lužifčák, v ktorom spovedajú známe osobnosti. Nejde však o klasické rozhovory, ale o vtipne vedenú diskusiu o čomkoľvek na rôzne témy a s neohraničenou dĺžkou. Aj z tohto dôvodu trvá jeden podcast pokojne aj dve hodiny. Každá epizóda však stojí za to.

Dejiny

V školách sa historickým témam nevenuje dostatočná pozornosť a väčšinou ide iba o memorovanie faktov bez analýzy kontextu. Podcast Dejiny je príjemným rozšírením pre študentov, ale aj pre záujemcov o históriu.

ZDROJ | SME

Today in Focus

Denný podcast Today in Focus patrí medzi to najlepšie, čo britská podcastova scéna ponúka. Pokiaľ vám nerobí problém angličtina, v podcaste sa dozviete aktuálne informácie zo svetového diania podané novinármi jedného z najznámejších svetových denníkov – The Guardian.

ZDROJ | The Guardian

Slow Burn

Slow Burn je ako podcastový seriál, ktorý keď raz začnete počúvať, nebudete sa vedieť odtrhnúť. Prvá séria rozoberá známu kauzu Watergate, kde medzi hosťami podcastu nebude chýbať novinár Bob Woodward, ktorý kauzu odpočúvania, ktorá nakoniec donútila prezidenta Nixona k odstúpeniu, odhalil.

ZDROJ | Slate

Sexuálna výchova

Ako už napovedá názov, ide o podcast, ktorý sa venuje sexuálnej výchove. Nečakajte však odborný výklad od expertov na sexuálnu výchovu, ale skôr odľahčený pohľad, ktorý sa snaží odtabuizovať tému sexu v spoločnosti.

ZDROJ | Sexuálna výchova

Vedátorský podcast

V časoch, kedy konšpirácie a falošné správy majú častokrát prednosť pred vedeckými faktami a odbornosťou, je svetlý okamih, keď vznikne projekt ako Vedátorský podcast. Vedátorský podcast jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje vedecké fakty tak, aby im pochopil skutočne každý. Ide o výborné doplnenie znalostí zo školy a zároveň skvelý spôsob, ako sa naučiť viac vedeckých faktov.

ZDROJ | Vedátorský podcast

Bonus: BLABLACAST – Automotive podcast

Ako bonusový podcast odporučame vypočuť BLABLACAST o tom, čo sa stalo vo svete automobilov za uplynulý týždeň, každý krát s iným hosťom. Úprimne, bez hanby a otvorene. Podcast moderuje Michal Krajčír, ktorého môžete poznať ako moderátora TECHTALKS.

ZDROJ | BLABLACAST

Komentáre k článku