2012 International CES: najväčšia výstava sveta otvorila svoje brány!

Len pred pár hodinami sa otvorili brány najväčšej výstavy spotrebnej elektroniky na svete – 2012 International CES v americkom Las Vegas. Tohtoročná výstava je špeciálna z viacerých dôvodov. Hlavným je určite kríza, ktorá spôsobila to, že okrem výstavy CES (Consumer Electronics Show) sa v týchto dňoch otvárajú súčasne i „brány“ výstavy PMA (Photo Marketing Association International), pod ktorú už spadá aj profi výstava DIMA Conference (Digital Imaging Marketing Association). Zaujímavošoťu je tiež, že výstava začína o týždeň neskôr (10.-13.1.) ako roky doteraz. Hoci sme do Ameriky nepoleteli, všetky horúce novinky vám aj tak naservírujeme v priebehu najbližších dní.

CES 2012

Americké mesto Las Vegas sa na pár dní stane centrom najväčšej svetovej výstavy spotrebnej elektroniky a zároveň jednej z najväčších výstav zameraných na fotografiu – či už consumerskú alebo profesionálnu. Svoje brány CES otvára už po 45-krát a toto jubileum by mal osláviť dosť poriadne! Na ploche okolo 1 670 000 m2 sa predstaví približne 2 700 vystavovateľov zo všetkých krajín sveta. Ok, nie zo všetkých, ale cca 140 krajín sveta. Aj to je ale celkom dosť, či?  Očakáva sa tak, že tohtoročný CES bude najväčší zo všetkých doterajších, hoci to bude zároveň asi prvý CES, na ktorom sa nepredstavia žiadne špeciálne technologické novinky. Čo môžeme teda očakávať?

PAM at CES

Stačí ísť po poradí. Z mobilnej oblasti toho nebude veľa, veľkí výrobcovia si množstvo modelov necháva na zas na najväčšiu výstavu „mobilov“ v Barcelone – Mobile World Congress, no aj napriek tomu sa určite stretneme s množstvom noviniek hlavne z ázijského kontinentu, prevažne z Číny. Už vieme napríklad o ultratenkom Huawei androide a mnohých iných, ktoré vám ale postupne odhalíme. Každopádne, CESu 2012 bude z mobilnej oblasti dominovať Android 4.0 a 4-jadrové procesory! A nebude to len tam. Extrémne množstvo noviniek môžeme očakávať i z tabletovej oblasti, kde už taktiež bolo odhalených niekoľko veľmi zaujímavých kúskov.

CES 2012

Segment počítačov bude mať tiež svoju „masovku“. Bezpochyby to budú ultrabooky, ktoré až v tomto roku bude vidieť omnoho častejšie ako doteraz. Apple akosi vždy vedel čo robí, až mi je to podozrivé, či niekde v budove nemajú portál do budúcnosti (iPhone, iPad, MacBook Air…).

CES 2012

CES majú radi aj výrobcovia TV. V tomto segmente si tiež žiadnu prevratnú technologickú novinku neužijeme, no svojim dizajnom a špičkovými parametrami už teraz ohurujú výrobcovia ako Samsung či LG. Radosť pozerať. Z technológií budú dominovať samozrejme LED panely už aj s 4K rozlíšením, ale svoje miesto si už majú konečne nájsť aj špičkové OLED panely. 3D je samozrejmosťou, snáď už väčšina z výrobcov pochopila, že to ide aj bez aktívnych okuliarov. Mnohých ale potešia ešte inteligentnejšie Smart TV, ktoré sú už viac počítačom ako televízorom.

CES 2012

Vo foto oblasti tiež nie je veľmi čím prekvapiť, hoci Canon to už dokázal s pomerne veľkým čipom v kompakte – PowerShot G1 X. Ostatní výrobcovia skôr inovujú a prinášajú doplnkové funkcie, ktoré sme doteraz videli len u konkurencie alebo u profi zariadení. Zaujímavosťou bude určite formát XQD, ktorý možno nahradí doterajšie pamäťové média, CompactFlash určite.

CES 2012

Na výstave sa tiež objaví už pomaly vymierajúci segment GPS navigácií. Tešiť sa vraj môžeme na novinky od Garminu či TomTomu. Kamery by mali mať tiež svoje zastúpenie, prevažovať by mali jednoduché consumerské modely so špičkovým Full HD obrazom, vrátane 3D, ale i profesionálnejšie zázraky už aj s 4K rozlíšením.

CES 2012

A čo ešte? Samozrejme to množstvo vystavovateľov nepredstavuje len high-lighty, ale extrémne množstvo príslušenstva a iných drobností, či softvéru a doplnkov, vrátane tých „zelených“, ktoré majú určite budúcnosť. Množstvo z vystavených kúskov budú taktiež i obľúbené gadgety. Všetky vystavené kúsky nie je možné azda ani vidieť, ale pokúsime sa vám v priebehu tohto a určite ešte v budúcom týždni priniesť to najzaujímavejšie zo sveta elektroniky, aby ste boli v obraze.

V pravom hornom rohu preto hľadajte tento mini banner:

CES 2012

Foto: CES, PMA, bigfoto.com

Komentáre k článku