15 najlepších noviniek, ktoré prinesie macOS Catalina

ZDROJ | Apple

Operačný systém macOS Mojave už na jeseň nahradí nový macOS Catalina. Toto je 15 najlepších noviniek, pre ktoré sa na aktualizáciu tešíme už dnes.

iTunes je mŕtvy, nech žije Hudba, Podcasty a TV

Na program iTunes sa v priebehu rokov nabalilo toľko funkcií, až prestal plniť svoju pôvodnú funkciu a začal byť neintuitívny, nespoľahlivý a pomalý. S aktualizáciou macOS Catalina mu konečne odzvoní a nahradia ho tri samostatné programy Hudba, Podcasty a Apple TV.

ZDROJ | Apple

Sidecar

Ak vám na cestách chýbala sekundárna obrazovka, vďaka macOS Catalina a funkcii Sidecar môžete ako sekundárnu obrazovku použiť váš iPad s iOS 13, resp. iPadOS. Nepôjde pritom o pasívny obrazovku, funkcia Sidecar podporuje dotykové ovládanie a kreslenie pomocou Apple Pencil.

ZDROJ | Apple

Project Catalyst

Mac App Store čoskoro zaplaví vlna iOS aplikácií. Môže za to Project Catalyst, vďaka ktorému budú môcť vývojári vytvárať aplikácie kompatibilné s oboma operačnými systémami bez väčšej námahy.

ZDROJ | Apple

Voice Control

Súčasťou macOS, ako aj iOS a iPadOS, sa stane nová funkcia Voice Control, ktorá umožní kompletne ovládať tieto operačné systémy hlasom. Nahrávky sú pritom spracovávané na zariadení a nikdy neputujú na servery Apple.

Find My

So strateným alebo ukradnutým Macom sa možno nebudete musieť lúčiť tak rýchlo. Vďaka novej aplikácii Find My ho budete môcť lokalizovať aj bez toho, aby bol pripojený k Wi-Fi. Lokalizovať ho totiž budú všetky Apple zariadenia v okolí.

ZDROJ | Apple

Bezpečnosť

Operačný systém macOS sa presúva na vlastný systémový oddiel, na ktorý nie je možné zapisovať nové dáta. Do systémových dát tak nebudú môcť zasiahnuť žiaden škodlivý softvér. Apple okrem toho rozširuje možnosti bezpečnostného čipu T2 o aktivačný zámok, ktorý zamkne váš Mac a zabráni preinštalovaniu systému bez zadania vášho hesla. Rovnakú funkciu ponúka aj iOS.

Pozrite si13 najlepších noviniek, ktoré prináša iOS 13

Čas pred obrazovkou

Šikovná funkcia Čas pred obrazovkou sa po iOS dostáva aj do macOS. Na jednom mieste tak budete môcť vidieť presné údaje o tom, koľko vy a vaša rodina trávi času používaním iPhonu, iPadu alebo Macu.

ZDROJ | Apple

macOS + Apple Watch

Pomocou Apple Watch bude možné na macOS schvaľovať inštalácie aplikácií a potvrdzovať všetky dialógové okná, ktoré do teraz vyžadovali zadanie systémového hesla.

ZDROJ | Apple

Fotky

Aplikácia Fotky dostáva zaslúženú premenu, ktorá prinesie celkom nové zobrazenie fotografií, videí a spomienok. Celá knižnica bude zorganizovaná do dynamických albumov podľa dní, mesiacov a rokov, aby ste okamžite našli tie zábery, ktoré práve hľadáte.

ZDROJ | Apple

Pripomienky

Tak ako iOS 13, aj macOS Catalina prinesie od základov prepracovanú aplikáciu Pripomienky s novými funkciami, jednoduchším editorom detailov, lepším prepojením so Siri a aplikáciou Správy a taktiež aj s podporou pre prílohy, pod-úlohy a inteligentné zoznamy úloh.

Pozrite siApple podstatne vylepšilo svoj tvOS, ponúkne viac účtov a podporí hry

Safari

Prehliadač Safari dostane celkom novú úvodnú stránku obsahujúcu obľúbené a často navštevované stránky, ako aj stránky odporúčané asistentkou Siri. Safari okrem toho začne používateľov upozorňovať v prípade, že používajú príliš slabé heslá.

ZDROJ | Apple

Automatický tmavý režim

Minuloročný macOS Mojave priniesol obľúbený tmavý režim, ktorý však bolo potrebné bez aplikácií 3. strán zapínať a vypínať ručne. V macOS Catalina sa bude môcť tmavý režim zapínať automaticky po západe slnka.

Podpis cez iPhone alebo iPad

Funkcia Podpis v aplikácii Preview slúži na vkladanie digitálnych podpisov vytvorených pomocou trackpadu alebo webkamery do PDF a iných dokumentov. V macOS Catalina bude možné tieto podpisy vytvárať aj pomocou iPhonu alebo ešte lepšie iPadu, ktorý podporuje stylus Apple Pencil.

ZDROJ | Macrumors

iCloud

Cloudová služba iCloud bude konečne podporovať zdieľanie priečinkov cez súkromné odkazy. Nový macOS však okrem toho prinesie bude vedieť spolupracovať aj s inými cloudovými službami, ktoré budú môcť integrovať svoje aplikácie do Finderu bez väčšieho zásahu do systému. Do systému navyše pribudne funkcia macOS Recovery, ktorá vám umožní obnoviť celý systém z obrazu obsahujúceho aj vaše súbory a programy.

iMessage efekty?

Pri tejto novinke si zatiaľ značíme menší otáznik. Efekty sa po rokoch na iOS konečne dostali aj na macOS, no viditeľné sú iba po ich manuálnej aktivácii pomocou príkazu cez Terminál. Apple zrejme túto novinku nechcel prezentovať v predstihu, kým ju nemá celkom hotovú. Do finálnej verzie macOS Catalina ju už však zrejme zahrnie.

Finálna verzia operačného systému macOS Catalina bude vydaná na jeseň. Kompatibilná bude s týmito zariadeniami

  • MacBook 2015 a novší
  • MacBook Air 2012 a novší
  • MacBook Pro 2012 a novší
  • iMac 2012 a novší
  • iMac Pro 2017 a novší
  • Mac mini 2012 a novší
  • Mac Pro 2013 a novší

ZdrojApple,Macrumors

Komentáre k článku