108 Mpx je len vrchol ľadovca fotomožností Xiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G

Xiaomi sa suverénne prebilo medzi TOP3 najpredávanejšie značky smartfónov na svete. Dôvod? Okrem iných modelov aj aktuálne novinky Xiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G.

Nový „téčkový“ rad Xiaomi Mi 10T 5G ponúka viacero lákavých parametrov. O 144 Hz displeji či rýchlom nabíjaní sme vám už prezradili všetko podstatné. Ďalšími pútavými charakteristikami sú 64 a 108 megapixelov. Správne, hovoríme o fotoaparáte.

Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G majú ambíciu poriadne rozvíriť smartfónové vody. Nadupané parametre za veľmi príjemnú cenu sú ako výkričník pre našu pozornosť. Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G sú takmer ako dvojičky. Rozdiel je len vo veľkosti úložného priestoru a počte megapixelov hlavného fotoaparátu.

Základná verzia „téčkového“ radu ponúka 64 Mpx pri hlavnom fotoaparáte, príjemnú svetelnosť f/1.9 a zaujímavú ohniskovú vzdialenosť 26 milimetrov. Zorný uhol je takmer 80 stupňov a šošovku tvorí šesť optických členov. Tie napomáhajú pri zoomovaní, ostrosti pri odclonení, kompenzujú sférické aberácie a tiež korigujú skreslenie pri širokom zábere.

Pozrite siXiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G sú dvojičky pre najnáročnejších

Našej pozornosti by nemala ujsť ani použitá technológia 4-in-1 pixel. Tá dokáže vytvoriť jeden „superpixel“ zo štyroch. Výsledkom je výrazne nižší šum na fotografiách, no najmä vyššia svetelnosť. Ak teda budete fotografovať aj pri horších svetelných podmienkach, vaše fotky budú príjemné presvetlené a stále ostré.

Ak je pre vás fotoaparát v smartfóne tým najdôležitejším kritériom, potom je pre vás jasnou voľbou Xiaomi Mi 10T Pro 5G. Tu má hlavný fotoaparát až 108 megapixelov, svetelnosť f/1.7, 7 optických členov, zorný uhol 82 stupňov a rovnako nechýba technológia 4-in-1 pixel.

Výpočet fotoaparátov pokračuje v oboch modeloch zhodne. Superširokouhlý má 13 megapixelov, zorný uhol veľmi príjemných 123 stupňov a svetelnosť na úrovni f/2.4. Prekvapením je makrofotoaparát. Ponúka totiž až 5 megapixelov, čím s prehľadom predbehol väčšinu konkurencie. Svetelnosť je totožná so superširokouhlým fotoaparátom.

V natívnej aplikácii fotoaparátu nájdete hneď niekoľko veľmi praktických riešení, ktoré fotenie spríjemnia. Ako prvé treba vyzdvihnúť posuvník umiestnený priamo nad spúšťou. Ním okamžite nastavíte, či chcete klasický záber, superširký, či chcete scénu na fotografiu priblížiť. Vo viacerých konkurenčných modeloch nájdete tieto funkcie rozdelené do troch samostatných v rámci menu, čo často zdržuje. Mimochodom, zoom na Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G je digitálny a až 30-násobný.

Pozrite siXiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G vás dostanú displejom aj bezpečnosťou

Xiaomi Mi 10T Pro 5G dokáže takto pracovať s protisvetlom.

V režime fotografia máte k dispozícii viacero vychytávok, ktoré vám štedro pomôžu k lepším záberom. HDR môžete mať tradične zapnuté alebo vypnuté. Možnosť HDRa je v podstate automatické HDR, kedy sa fotoaparát sám rozhodne, či je potrebné funkciu pri fotografovaní využiť. Ak chcete robiť fotky čo najrýchlejšie, istotne oceníte funkciu AI, teda umelej inteligencie, ktorá po vás nebude chcieť žiadne špecifické nastavenia. Jednoducho umelú inteligenciu zapnete a ona si už bude robiť svoju prácu.

Nechýba ani režim skrášlenia, ktorý dôveru u mnohých používateľov stratil pre prehnané automatické úpravy portrétov. V Xiaomi sa rozhodli tejto funkcii napraviť reputáciu. Môžete si vybrať, čo a do akej miery sa má skrášliť tvár, ako sa majú upraviť ramená, hlava, postava celkom. Všetko toto viete počas fotografovania jemne nastaviť, aby bola výsledná fotografia čo najpôsobivejšia. Ak fotíte krajinu alebo zátišie, môžete si zasa vybrať hneď s niekoľkých filtrov.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G v nočnom režime pri 2-násobnom priblížení.

V základných nastaveniach nájdete formáty záberov 1:1, 3:4, 9:16 a na celý displej smartfónu. Samospúšť je možné nastaviť na 3, 5 alebo 10 sekúnd. Samozrejmosťou je mriežka pre lepšiu kompozíciu, vodováha, aby vám neutiekol horizont, režim makro, či natavenie filmového rámika, pre efektnejšie fotografie.

V pokročilejších nastaveniach je možné zapnúť formát .heif, ktorý má za úlohu nájsť ideálny pomer informácii vo fotografii k výslednej veľkosti fotky. Kvalitu obrazu viete nastaviť na nízku, normálnu a vysokú. Nechýba softvérová podpora skreslenia v širokouhlých záberoch, ale aj oprava skreslenia tváre na skupinových fotografiách.

Video umožňuje využiť základný aj superširokouhlý fotoaparát a tiež 2-násobné priblíženie. Nakrúcať môžete v 8K, v režime skrášlenia je naviac možnosť nastavenia rozostreného pozadia. V 4K môžete video točiť v 30 aj 60 obrázkoch za sekundu, teda môžete robiť aj spomalené videá. Zaujímavá je funkcia sledovania pohybujúceho sa objektu.

Zvlášť pozornosť si zaslúžili stabilizácia obrazu, ktorá v Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G kopíruje správanie sa gimbalu, teda hardvérového stabilizátoru obrazu. Spoznáte to tak, že keď hýbete smartfónom obraz akoby pomalšie dochádzal za pohybom. Výsledok je príjemne zastabilizovaný, neroztrasený obraz.

Nočný režim, PRO režim, panoráma dlhá expozícia a mnohé ďalšie doplnkové funkcie samozrejme nechýbajú. Vychytávkou je funkcia VLOG. Ponúka zopár prednastavených scenárov, do ktorých priamo natočíte krátke videá. Výsledkom sú 11 alebo 12 sekundové videá aj s hudbou, ktoré na sociálnych sieťach rozhodne uspejú.

Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G sú v predaji na mi-store.sk a u vybraných predajcov či operátorov, pričom Xiaomi Mi 10T 5G začína na cene 479 € a model Xiaomi Mi 10T Pro 5G začína na cene 549 €.

Článok vznikol v spolupráci s mi-store.sk.

Komentáre k článku