100x zimný Amsterdam s Canon EOS R a novými RF objektívmi

V úvode tohto roka sme sa ocitli v holandskom Amsterdame, aby sme zažili a vyskúšali najnovší full-frame od Canonu, model EOS R. Ak ste ho náhodou nezachytili, prečítajte si náš článok z jeho predstavenia. V skratke ale ide o CSC aparát s obrovským full-frame snímačom a novými objektívmi. Práve tie sme zobrali aj do Amsterdamu.

recenziaCanon EOS R – takmer full-frame kráľ aj bez zrkadla

Len pre zaujímavosť, takto vyzeral náš set s cenou atakujúcou 10 000 €. Okrem tela Canon EOS R sme v ňom mali vertikálny grip a trio objektívov – Canon RF 50mm f/1.2L USM, Canon RF 28-70mm f/2L USM a Canon RF 24-105mm f/4L IS USM. Posledný menovaný je „setový“, ostatné sú ešte o triedu vyššie.

Nie je objektív ako objektív (vľavo klasický EF-S objektív pre APS-C telo, vpravo najnovší RF 28-70mm). Zároveň by som v živote nepovedal, že s týmto mackom dokážem fotiť aj z jednej ruky. Po pár dňoch cvičenia doma či na cestách som si na set EOS R + RF 28-70mm tak zvykol, že som ho udržal aj v jednej ruke.

Fotografie sú v plnej veľkosti vyvolané z RAW. Pre ich plnú veľkosť ich otvorte v novom okne, alebo novom tabe. Úpravy neboli radikálne, iba základné v Adobe Lightroom. Trošku predbehnem, JPEG z RAW sú podstatne lepšie, ako priamo JPEG z aparátu. Viac už ale v recenzii, ktorú na TECHBOX.sk nájdete už čoskoro.

Na množstve záberov z tohoto prímorského mesta žiaľ zimu ako u nás nečakajte. Začiatkom roka bolo v meste okolo 8°C, a nebyť studeného vetra od mora, prechádzka po meste by bola podstatne príjemnejšia.

Hlavné námestie Amsterdamu, de Dam s kráľovským palácom.

Bicykle, všade bicykle. Dávajte si pozor najmä na tie, ktoré nie sú zamknuté. Zraziť vás môžu skôr ako žmurknete.

Na fotkách to až tak nevidieť, no všímajte si, ako sa väčšina budov nakláňa do všetkých strán.

Hausboaty sú azda v každom kanáli.


Takýmto uličkám sa vyhýbajte, radšej odbočte do vedľajšej, ktorá je voľnejšia a hlavne ukrýva reálne budovy, nie tie prerobené na obchody.

V Amsterdame určite neobíďte Nemo, múzeum vedy a hlavne jeho strechu. Za povšimnutie ale stojí aj knižnica, akú by ste na Slovensku hľadali márne. Na najvyššom poschodí je aj reštaurácia s terasou a výhľadom na celý Amsterdam. Otvorená je ale iba počas teplých mesiacov.


Panoráma z múzea NEMO…

Pre plochozemcov… :)

Amsterdam je mesto kontrastov. Po každej stránke…

Dávno nebol šikmý dom, nevadí, je tu šikmá veža, Montelbaanstoren.

Hlavná vlaková stanica, jedna z najväčších a najkrajších budov v Amsterdame.

S blížiacou sa nocou mesto ešte viac ožíva.

Komentáre k článku