10 tech vecí, ktoré sme tu pred 10 rokmi nemali

ZDROJ | Pixabay

Pamätáte si ešte, aké technológie ste používali v roku 2010? Možno vás prekvapí, že mnohé aplikácie, produkty či služby, ktoré dnes považujete za samozrejmosť, pred desiatimi rokmi ešte vôbec neexistovali. Toto je 10 najzaujímavejších z nich.

4G LTE

Rýchly mobilný internet dnes považujeme za samozrejmosť, no v roku 2010 to tak minimálne na Slovensku nebolo. Nie že by bolo mobilné pripojenie cez 3G pomalé, no so súčasným 4G LTE internetom a už vôbec nie s prichádzajúcim 5G sa skrátka porovnávať nedá.

ZDROJ | Deutsche Telekom

Tak napríklad 14. apríla 2010 sme sa mohli tešiť tomu, že Orange zvyšuje teoretickú rýchlosť 3G na 14,4 Mbit/s,O2 oznámilo spustenie vlastnej 3G siete s nadstavbou HSPA na rok 2011, zatiaľ čo Telekom začal koncom augusta 2010 prvý krát testovať 4G LTE. Desať rokov ubehlo ako voda a 4G LTE je už dnes na väčšine územia Slovenska samozrejmosťou.

Instagram

Sociálna sieť, ktorej môžu vďačiť mnohí dnešní influenceri za svoj internetový úspech, tu takto pred desiatimi rokmi ešte nebola. Prvá verzia aplikácie pre iOS bola publikovaná v obchode App Store až 6. októbra 2010. Prvá fotografia na tejto sociálnej sieti bola publikovaná už 16. júla 2010. Na svedomí ju má Mike Krieger, jeden zo spoluzakladateľov a spoluautorov samotného Instagramu.

Inteligentné asistentky

Ak by ste pred desiatimi rokmi vyslovili frázu „Ok, Google“ a čakali nejakú odpoveď, boli by ste celkom určite za čudáka (a neskôr pravdepodobne za cestovateľa v čase). Dnes sme však inteligentnými asistentmi a asistentkami obklopení takmer všetci. Stačí mať po ruke takmer ktorýkoľvek novší smartfón, ktorý stačí osloviť tou správnou frázou.

ZDROJ | Amazon

Pri smartfónoch to samozrejme neskončilo a dnes už nájdeme hlasové asistentky Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a ďalšie aj v inteligentných reproduktoroch, slúchadlách, autách a dokonca aj v sprchovej hlavici.

iPad

Nebol to ani zďaleka prvý tablet na trhu, no aj tak spôsobil v oblasti prenosných počítačov menšiu revolúciu, na ktorú už nedokázal naskočiť žiaden konkurent Apple. Aby sme však boli úplne presní, o takomto čase pred desiatimi rokmi sme už iPad poznali. Steve Jobs ho totiž predstavil 27. januára 2010, no do predaja sa dostal až 3. apríla 2010. Tomuto legendárnemu tabletu sme napokon nedávno venovali aj špeciálny článok, v ktorom sme sa spätne obzreli za jeho prvou generáciou.

ZDROJ | Apple

Oculus VR

Virtuálna realita nebola pred desiatimi rokmi žiadnou novinkou, práve naopak. V tejto oblasti sa pokúšali už dávno predtým preraziť aj také spoločnosti, ako napríklad Nintendo, ktoré už v roku 1995 pohorelo s okuliarmi Nintendo Virtual Boy. Tentokrát sa však zdá, že virtuálna realita môže vďaka správnym technológiám konečne preraziť a nemalý podiel na tom má aj spoločnosť Oculus VR, ktorá má za sebou už pomerne bohatú históriu aj napriek tomu, že vznikla pomerne nedávno, teda v roku 2012.

ZDROJ | Oculus

Recyklovateľné rakety

Niežeby dnes išlo o úplnú samozrejmosť, no v roku 2010 ešte nebolo vôbec jasné, či nie je celý plán Elona Muska a jeho spoločnosti SpaceX úplne uletený. Dnes sa môžeme pozerať na vzlety a následné pristátia rakiet tejto spoločnosti prakticky každý týždeň, či už jej rakety pristávajú na mori, alebo aj v trojici v obojživelnej kombinácii.

Tesla Model S

Elektromobil, ktorý donútil etablované automobilky začať seriózne premýšľať o elektrických autách, vyšiel z výrobnej linky v roku 2012. Od tej doby sa k nemu pridali lacnejšie a v niektorých smeroch aj lepšie modely Model X, Model 3, Model Y, ako aj elektrický ťahač Tesla Semi či kontroverzný Tesla Cybertruck. Púť automobilky Tesla samozrejme začala oveľa skôr, no boli to až nadšené reakcie zákazníkov prvého masovo dostupného modelu, ktorý priniesol do automobilového sveta závan inovácií a tvrdého konkurenčného zápasu o budúcnosť osobnej prepravy.

Tinder

Nemusíte hľadať nové známosti online na to, aby ste poznali aplikáciu Tinder. Z tejto v súčasnosti najznámejšej zoznamovacej aplikácie sa od jej vzniku v roku 2012 stal kultúrny fenomén. Úspech tejto sociálnej siete pre dospelých sa snaží dobehnúť aj samotný kráľ sociálnych sietí – Facebook, zatiaľ však neúspešne. Bude tu Tinder aj v roku 2030 a ak áno, v akej podobe?

Uber

Lacný, revolučný, kontroverzný… Aplikácii i samotnej spoločnosti Uber sa dá pripísať mnoho prívlastkov, no jej dopad na oblasť prepravy a tzv. zdieľanú ekonomiku je určite nepopierateľný. Aj napriek mnohým zákazom prevádzky tejto služby, ktoré sa napokon dotkli aj nášho trhu, sa Uber ešte stále od vydania prvej verzie aplikácie v roku 2011 úspešne drží na trhu a nevyzerá to tak, že by sa na tom malo v dohľadnej dobe niečo zmeniť.

ZDROJ | Uber

TECHBOX.sk

Ako už možno tušíte, vydanie tohto článku práve v dnešný deň nie je úplne náhodné. Práve dnes totiž TECHBOX.sk oslavuje svoje 10. narodeniny a preto sme si pre vás na dnešný deň pripravili sériu zaujímavých článkov, v ktorých sa obzrieme za uplynulou dekádou z pohľadu technológií i našej redakcie. V tom prvom si hneď na úvod pripomenieme, čo sme s vami za jednu dekádu doteraz dokázali.

Komentáre k článku