10 vecí, ktoré ste určite nevedeli o Facebooku

ZDROJ | Facebook

O Facebooku ste už počuli alebo čítali množstvo faktov ako napríklad použitie modrej farby, kvôli farbosleposti jeho zakladateľa. Tušíte ale, koľko zarábajú predstavitelia spoločnosti? Koľko stojí Mark Zuckerberg samotný Facebook? Kto pre Facebook pracoval a stal sa hviezdou? Pozrite si 10 zaujímavostí z pozadia Facebooku.

Facebook-obyvanie.ico
ZDROJ | Facebook

1.

Mark Zuckerberg (CEO) oficiálne zarába len 1 dolár ročne. Ide tak v stopách Steva Jobsa, ktorý si tiež v určitom období nechal vyplácať len bankovku s Georgeom Washingtonom.

2.

Hoci Zuckerberg zarába len dolár, spoločnosť Facebook jeho existencia stojí okolo 5 miliónov dolárov ročne. Toľko totiž stojí ochranka jeho domov či súkromné lietadlo. Aj tu vidieť podobnosť so Stevom Jobsom.

3.

Podľa magazínu Forbes má Mark Zuckerberg vo svojich 31 rokoch akcie v hodnote 51,6 miliardy dolárov (k dnešnému dňu) a je tak 6. najbohatším človekom sveta. A to neskončil ani vysokú školu.

4.

Na rozdiel od Steva Jobsa, Mark Zuckerberg vlastní špeciálne akcie Class B (Triedy B), ktoré majú 10-násobne vyššie hlasovacie právo, ako bežné akcie ostatných akcionárov. Zuckerberg je tak vo Facebooku prakticky nedotknuteľný.

Pozrite siFacebook Messenger ovládnu roboti a on ovládne svet

5.

Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan sa pri narodení svojej dcéry Max v decembri minulého roka rozhodli darovať 99% akcií Facebooku na charitatívne účely cez novú nadáciu Chan Zuckerberg Initiative.

6.

Dvojka v spoločnosti, ale zároveň prvá žena Facebooku, Sheryl Sandberg ako COO (Chief Operating Officer), si ročne prilepšuje o minimálne 700 000 dolárov. Ochrana jej osoby stojí Facebook okolo 1,3 milióna dolárov. Sandberg prišla do IT biznisu prekvapivo z verejnej správy.

7.

Zle sa nemá ani David Wehner (CFO), teda finančný riaditeľ so základným platom 650 000 USD. Wehner pred nástupom do Facebooku pôsobil na rovnakej pozícii v spoločnosti Zynga známej vďaka desiatkam Facebookových hier.

Pozrite siFacebook mapuje ľudí pomocou umelej inteligencie

8.

Chris Cox (CPO), teda produktový riaditeľ s platom 625 000 USD ročne je jedným z prvých zamestnancov Facebooku. Do spoločnosti nastúpil už v roku 2005.

9.

Vo Facebooku začínal aj Steve Chan, ktorý má toho za ušami viac ako dosť. Pôsobil v PayPal, neskôr sa pridal k Facebooku, odkiaľ už v roku 2005 odišiel, aby si splnil sen a stal sa spoluzakladateľom YouTube.com. Ten potom kúpil Google za vtedy astronomických 1,65 miliardy dolárov.

10.

Facebook nakupoval firmy a firmičky už od roku 2005. Za najväčšiu akvizíciu je ale možné považovať kúpu prakticky konkurenčnej aplikácie WhatsApp. Cena? Len 19 000 000 000 dolárov. Slovom 19 miliárd dolárov.

Pozrite siFacebook Live video je už pre všetkých, vrátane firiem či skupín

Bonus

Aktuálna hodnota akcií Facebook Inc. je neuveriteľných 339 146 307 055 dolárov (339,15 miliardy).

 

Ďalšie zaujímavosti zo sveta Facebooku nájdete už budúci tyždeň na našich stránkach.

ZdrojWikipedia,Forbes

Komentáre k článku