10 trendov, ktoré môžeme očakávať v budúcom roku

ZDROJ | Ericsson10 trendov

Budúci rok bude ešte viac preplnený technológiami, ktoré do veľkej miery ovplyvnia životy bežných ľudí. Očakáva sa, že umelá inteligencia implementovaná nielen do autonómnych systémov áut bude tým najzaujímavejším, na čo sa môžeme v budúcom roku tešiť. Výber predpokladaných 10 trendov na rok 2017 nie je však iba o tom.

https://www.youtube.com/watch?v=rCeMnsANyvk

Umelá inteligencia vôkol nás

Umelá inteligencia už nie je sci-fi ako kedysi. Dnes sa už môžete stretnúť s domácim robotom Omate Yumi alebo zaujímavým Big-i. Uplatnenie umelej inteligencie nájdete aj v často skloňovaných autonómnych vozidlách a inteligetných multimediálnych zariadeniach.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Nie je to však iba o spotrebiteľoch. Veľké spoločnosti vidia svetlú budúcnosť s robotmi, ktorí budú schopní pracovať bez obsluhy. Takmer 40% ľudí by uvítalo pomoc umelej inteligencie na svojom pracovisku. Zaujímavé a možno až prekvapivé je, že jeden zo štvorice opýtaných by rád pracoval vo firme riadenou naprogramovaným systémom.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Rozvoj internetu veci (IoT)

Internet veci (IoT), tak ako aj umelá inteligencia, zažíva výrazný vzostup. Tu sa však natíska otázka bezpečnosti, ktorá je pri mnohých zariadeniach v domácnosti pripojených na internet takmer nulová.

10 trendov

Aj napriek tomu je už dnes štýlové, keď priateľom ukážete, ako jednoducho viete prostredníctvom vášho smartfónu nastaviť osvetlenie v izbe. Dvaja z pätice opýtaných veria, že sa smartfóny už čoskoro naučia automaticky komunikovať s prepojenými zariadeniami v náš prospech.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Autonómne vozidlá na cestách

Jednoznačne najkontroverznejšie novinky sú ohľadom autonómnych vozidiel. Ich technológia sa stále vyplepšuje, no bez nehôd a nepríjemných incidentov sa vývojárske spoločnosti nezaobišli.

Pozrite siRajom pre autonómne vozidlá je Singapur

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Aj napriek tomu ľudia stále veria vo väčšiu bezpečnosť na prechodch, keď cesty budú brázdiť autá s umelou inteligenciou. Až štvrtina opýtaných je toho názoru.

Zlúčenie VR a AR s tou skutočnou

Virtuálna či rozšírená realita je aktuálne smerovaná predovšetkým do hernej sféry, čomu nasvedčuje aj úspech PS VR setu. Opak sa snaží dokázať headset HoloLens od Microsftu a HTC Vive s rozširovaním podporovaného obsahu.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Takmer 80% opýtaných verí, že virtuálna a rozšírená realita už čoskoro nebude rozpoznateľná od tej skutočnej.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Nevoľnosť počas používania VR alebo AR setov

Vo virtuálnom svete ešte chvíľu ostaneme. Ak ste si už mali možnosť vyskúšať aspoň jeden z populárných VR headsetov, mohli ste nadobudnúsť pocit nevoľnosti. Neboli ste určite prvý ani posledný.

Pozrite siNová VR učebňa má potenciál prirpaviť študentov na skúšky z anatómie

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Predpokladá sa, že každý tretí používateľ VR a AR bude potrebovať špeciálne tabletky potlačajúce závrate či nevoľnosť. Niektorí stále potrebujú pred dlhou cestou v aute alebo v autobuse užiť Kinedryl, v blízkej budúcnosti to môže byť podobný liek.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Bez smartfónu ani na krok

Smartfóny postupne získali status „peňaženky s dokladmi“, bez ktorej nemôžete ísť do ulíc. Tým to ale nekončí. Možno aj vy pratríte medzi tých, ktorí majú svoj telefón nepretržite pri sebe.

Pozrite siTop smartfóny do 150 €, ktoré nie sú len pre deti

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Viac než polovica opýtaných sa cíti bezpečnejšie so smartfónom vo vrecku. Predovšetkým vďaka okamžitej možnosti zavolania pomoci a zaslaní svojej GPS polohy blízkym priateľom v prípade núdze.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Sociálne siete ako hlavný zdroj informácií

Trend, ktorý môžeme vidieť už dnes a zaručene bude v budúcnosti naberať na hodnote a obľúbenosti. Stačí si vytvoriť účet napríklad na dobre známom Facebooku a začať listovať.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

V závislosti od vašich priateľov, skupín, do ktorých patríte a stránky ktoré máte v zozname „pačí sa mi to“, uvidíte rôznorodé informácie. Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobné, že sa ocitnete v bubline so selektovaným informáciami.

Pozrite siZa falošnou fotkou šírenou slovenským Facebook messengerom je ransomware Locky

10 trendov

Osobná rozšírená realita

Fenomén Pokémon Go ukázal, ako sa dá efektívne a masovo požiť potenciál rozšírenej reality. Google sa už skôr snažil ukázať svetu široké možnosti AR prostreníctvom už zrušeného projektu Google Glass.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Spotrebitelia by aj napriek tomu radi získali silu ovplyvniť ich okolie. Žiaľ nie fyzicky, ale virtuálne. Viac než 33% opýtaných by si vedelo predstaviť okuliare, ktoré by „skrášľovali“ skutočnú realitu. Ako napríklad v hre We Happy Few.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Otázka bezpečnosti

Bezpečnosť osobných údajov bude stále veľkou otázkou. Mnohé spoločnosti sa snažia svojimi aplikáciami či politikou ubezpečiť svojich používateľov o vysokej ochrane dát.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Verejnosť si ale myslí opak. Približne 33% opýtaných je názoru, že vláda má prístup ku všetkým našim dátam.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Technologická spoločnosť na všetko

Ak sledujete KickStarter alebo Indiegogo, viete, že pravidelne pribúdajú na trh nové technologické spoločnosti založené na startupoch. Zákazník tak získa širokú ponuku a možno aj lepšiu cenu v dôsledku väčšej konkurencie.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

Prieskum však ukázal, že viac než 40% opýtaných by preferovalo zopár veľkých spoločností, ktoré by poskytovali v zásade všetko. Od nákupu áut až po nemocničnú starostlivosť.

10 trendov
ZDROJ | Ericsson

ZdrojEricsson

Komentáre k článku