10 TOP gadgetov pre turistov a milovníkov prírody

ZDROJ | pixabay.com

Vybrať sa na turistiku, či kempovať v prírode, nemusí nutne znamenať hrať sa dobrodruha, ktorý bude bojovať o holý život. Pobyt v prírode si môžete užiť v primeranom komforte, ktorý vám zabezpečia drobné vychytávky.

Zachytiť krásne scenérie, či spraviť parádne timelapse video, znížiť hmotnosť batohu vďaka filtru na vodu alebo trafiť pomocou slovenskej apky. Všetko toto vďaka porcii vychytávok pre turistov a milovníkov prírody.

Aquabot Water Fľaša

Fľaša so zabudovanou triskou sa hodí na pobyt v prírode vo všeobecnosti. Pumpovaním vo fľaši vytvoríte tlak a následne môžete vodu striekať pod silným prúdom, slabší prúd je určený na pitie a rozprašovanie viete použiť napríklad na osvieženie.

Fľaša vie striekať aj otočená hore dnom, je BPA free a môžete ju umývať aj v umývačke riadu. Objem Aquabot Water je jeden liter. K dispozícii je tiež šikovné pútko na pohodlnejšie a bezpečnejšie držanie.

Cena Aquabot Water fľaše je 29,59€.

Gerber Bear Grylls Ultimate Kit

Niekedy krabička poslednej záchrany, dnes Ultimate Kit. No myšlienka zostáva rovnaká. Všetko potrebné a nevyhnutné pre prežitie v divokej prírode, na pár dní, v kompaktnom balení. Riešenie od známeho dobrodruha má nepremokavý obal.

V balení okrem iného nájdete miniatúrny multifunkčný nástroj, svetlo, ručnú pílku, píšťalku, signálne zrkadlo, kresadlo, nepremokavé zápalky, šnúrku, rybársky set, medený drôtik, voskovanú šnúrku, termofóliu alebo miniset na šitie.

Cena Gerber Bear Gryll Ultimate Kit je 45,90€.

Garmin Instinct

Hodinky majú rozmery 45 x 45 x 15,3 mm s hmotnosťou 52 g. Monochromatický displej má rozlíšenie 128 x 128 pixlov. V režime Smartwatch vydržia 14 dní, pri zapnutom GPS 16 hodín a v režime šetrenia batérie UltraTrac je to až 40 hodín.

Garmin Instinct majú robustnú a spoľahlivú konštrukciu spĺňajúcu americkú vojenskú normu 810G. Tá zaručuje odolnosť voči teplu, nárazu a vode do 100 metrov. Púzdro je vyrobené z polyméru spevneného vláknami, ktoré dodávajú hodinkám pevnosť.

Cena Garmin Instinc je 299,90€.

GoPro Hero 7 Black

Kamera ponúka stabilizáciu obrazu HyperSmooth, ktorá supluje gimbal, alebo funkciu TimeWrap, ktorá dokáže robiť časozberové video s pohybom kamery. Natáča video s rozlíšením 4K Ultra HD pri 60 FPS a umožňuje natáčať živé streamy alebo natáčať vertikálne.

Medzi ďalšie funkcie patrí podpora HDR pre fotky, tiež detekcia úsmevu a snímanej scény. Vďaka QuickStory funkcie môžete urýchliť úpravu fotiek. Poteší tiež vylepšené nahrávanie zvuku. Poslednou výbornou funkciou je natáčanie v 1 080p pri 240 FPS pre efektné spomalené videá.

Cena GoPro Hero 7 Black je 353€. 

GoalZero Venture 30

Externá batéria s kapacitou 7 8MM mAh má robustné odolné telo s certifikáciou vode a prachu odolnosti IPX6. Pritom váži len 250 gramov. V ponuke je aj s externým solárnym panelom, ktorý batériu nabije za približne 5 hodín.

Batéria je vybavená 2 vstupným microUSB portmi a dvoma výstupnými USB portami, vďaka ktorým dokážete súčasne nabíjať dve zariadenia. Disponuje systémom, ktorý komunikuje so zariadením na základe čoho nastaví rýchlosť nabíjania. Poslúži tiež ako núdzové svetlo vďaka LED diódam.

Cena GoalZero Venture 30 je 101,90€.

Joby GorillaPod 3K Kit

Kvalitné kĺbové nožičky statívu GorillaPod 3K sú do náročného terénu ideálne. Rovinu vďaka všestrannému ohnutiu a vodováhe chytíte vždy. Statív je určený pre CSC a DSLR do 3 kilogramov a váži rozumných 393 gramov.

ZDROJ | Joby

Kovová guľová hlava s rýchlo upínacím mechanizmom je najväčším argumentom prečo sa rozhodnúť práve pre tento statív. Rýchlu, jednoduchú a pohodlnú prácu so statívom v prírode oceníte nie len za horšieho počasia. Pogumované segmenty a koncovky nôh sa starajú o priľnavosť a stabilitu.

Cena Joby GorillaPod 3K Kit je 89,90€.

Pozrite si9 TOP gadgetov pre milovníkov cyklistiky

Petzl e+LITE

Čelová lampa sa chváli životnosťou až desať rokov. Stačí ju nosiť v ochrannom púzdre alebo v núdzovej sade. Na jedno nabitie vydrží 9 hodín svietenia pri tom najvyššom výkone. Má kompaktné rozmery a hmotnosť veľmi príjemných 26 gramov.

ZDROJ | Petzl

Petzl e+LITE má odolnosť voči extrémnym podmienkam. Bez problémov vie fungovať v rozmedzí teplôt -30 až +60 stupňov Celzia. Vodeodolná je do hĺbky jedného metra na 30 minút. Ponúka klasické biele svetlo, tiež núdzové červené diódy. Obe farby majú 5 režimov svietenia.

Cena Petzl e+LITE je 26,12€.

Sawyer mini

Malý, skladný a váži len 57 gramov. Slawyer mini je turistický filter na vodu, ktorý vás odbremení od nosenia ťažký fliaš s tekutinami. Obsahuje filtračný systém, ktorý dokáže odfiltrovať 99,9 % baktérií.

Filter má životnosť viac ako 370-tisíc litrov prefiltrovanej vody. V balení je malý vodný vak, respektíve sáčok na prefiltrovanú vodu a slamka. Ak však preferujete vlastnú nádobu na vodu nie je problém, filter je kompatibilný s takmer akoukoľvek nádobou.

Cena filtru Sawyer Mini je 33,50€.

Zeiss Terra ED Pocket 8×25

Kompaktný ďalekohľad s 8-násobným zväčšením sa ľahko ovláda aj v menej komfortných situáciách. Samotný výrobca ho označuje ako model pre milovníkov prírody. Vďaka hmotnosti 310 gramov ho v batohu nepocítite.

ZDROJ | Zeiss

Veľmi dobre zaostruje a ponúka perfektný obraz. Bez problémov má fungovať v rozsahu teplôt od -20 do +63 stupňov Celzia. Má vodotesné púzdro a Zeiss ho ponúka len v šedo-čiernom prevedení, čo sa do prírody náramne hodí.

Cena Zeiss Terra ED Pocket 8×25 je 354€.

Pozrite si9 najzaujímavejších tech gadgetov pre lepšie behanie

Turistická mapa SR

Slovenská aplikácia Turistické mapy beží ako na iOS, tak na Androide. Nenechajte sa odradiť jej veľkosťou, obsahuje totiž offline mapy. Je pravidelne aktualizovaná a patrí medzi najužitočnejších pomocníkov na turistiku na Slovensku.

 

Zobrazuje aktuálnu polohu, GPS súradnice, nadmorskú výšku, tiež presnosť GPS. Dokáže nahrávať trasy aj na pozadí, ponúka štatistiky prejdenej trasy, vykresľuje výškový profil trás a záznamy z aplikácie si viete oslať na mail.

Aplikáciu stiahnete na Google Play a na App Store.

Komentáre k článku