10 tipov pre Microsoft Word, o ktorých ste nevedeli

ZDROJ | HP

V práci, v škole, ale určite aj doma pravidelne používate známu aplikáciu Microsoft Word možno už aj prostredníctvom webového prehliadača. Word nepatrí medzi komplikované aplikácie, avšak ukrýva v sebe veľa komplexných funkcií, ktoré vám uľahčia každodennú prácu.

1. Nechajte si zobraziť všetky znaky

Pri práci s cudzím dokumentom, alebo niekedy aj vlastným, stratíte pojem o medzerách, odsadeniach či iných skrytých znakoch, ktoré vám môžu pokaziť výsledný vytlačený dokument.

Microsoft Word preto ponúka možnosť zobrazenia všetkých znakov, ktoré bežne nevidíte. Získate tak prehľad o celom dokumente a o každej jednej vloženej medzere.

Kliknutím na „Súbor“ v ľavom hornom rohu a následne kliknutím na „Možnosti“ a „Zobrazenie“ dostanete prehľad o zobrazovaných značkách.

10-tipov-microsft-word-noresize-11

 

2. Nastavte si kopírovanie a vkladanie podľa svojich predstáv

Mnohými obľúbená skratka CTRL+C a CTRL+V má vo Worde komplexnejšie využite ako sa na prvý dojem môže zdať.

Presunom opäť do ponuky „Možnosti„, sa pre kliknutím na „Rozšírené“ dostanete do sekcie, kde je možné nastaviť presné správanie počas kopírovania.

Predvolené nastavenia zachovávajú formátovania zo zdroja, avšak na výber je aj zlúčenie formátovaní s cieľom alebo skopírovať len čistý text. Ďalšie nastavenia popisujú vkladanie obrázkov a textov z iných programov.

Pozrite siMicrosoft chystá nový MS Paint s možnosťou tvorby 3D obrázkov

10-tipov-microsft-word-noresize-12

 

3. Odstráňte všetko formátovanie

Pri používaní množstva formátovacích nástrojov je niekedy zdĺhavé všetky postupne odstrániť. Na okamžité odstránenie formátovania slúži ikonka v záložke „Domov“ a sekcii „Písmo“ nad voľbou farby písma. Malá ikona s ružovou gumou dokáže byť veľmi nápomocná.

10-tipov-microsft-word-noresize-14

 

4. Využite všetky možnosti zobrazenia

Asi už iba málokto používa Word na čítanie kníh či článkov, ak však niekedy potrebujete stráviť dlhší čas pri prednáške či rozsiahlej správe, uľahčite si čítanie aj vďaka „Režimu Čítania“ alebo „Lupe„.

Všetky možnosti nájdete v záložke „Zobraziť„. Pre rýchlejší prístup sú na ľavej strane spodnej lište umiestnené odkazy na 3 základné režimy zobrazenia.

Microsft Word

 

5. Vytvorte si užitočnú navigáciu v rozsiahlom texte

Predovšetkým pri zložitých prácach s viacerými nadpismi rôznych úrovní Word ponúka vytvorenie akýchsi odkazov. V záložke „Zobraziť“ nájdete v sekcii „Zobrazenia“ tlačidlo s textom „Prehľad„, ktoré vás presmeruje do módu úpravy nadpisov.

10-tipov-microsft-word-noresize-16_1

Funkčnosť overíte zobrazením „Navigačné tablá“ v sekcii „Zobraziť“ a preklikávaním medzi vytvorenými nadpismi.

Pozrite si6 tipov, ako si uľahčiť prvé minúty s novým Androidom

10-tipov-microsft-word-noresize-16

 

6. Pracujte priamo s tabuľkami z Excelu

Word neponúka len prácu zameranú na text a jeho úpravy, ale podporuje aj vkladanie tabuliek z príbuzného Excelu. V sekcii „Text“ záložky „Vložiť“ kliknutím na tlačidlo „Objekt“ vám program ponúkne množstvo objektov na použitie.

10-tipov-microsft-word-noresize-18

Vložením napríklad spomínanej Excel tabuľky sa okamžite presmerujete do pracovného prostredia programu Microsoft Excel. To isté platí aj pri použití objektov z PowerPoint alebo mnohých ďalších.

10-tipov-microsft-word-noresize-18_1

 

7. Stačí 2x kliknúť a môžete začať písať

Ak chcete začať písať v strede prázdnej stránky, nemusíte sa cez medzerník a enter dostať až na požadovaný bod. Už od verzie z roku 2002 stačí len 2x kliknúť ľavým tlačidlom myši na miesto, kde chcete začať tvoriť text. A je to…

10-tipov-microsft-word-noresize-17

 

8. Ani komplikované matematické rovnice nie sú problém

Väčšina študentov, nielen vysokých škôl, sa stretáva pravidelne s množstvom rovníc, ktoré je nutné niekedy napísať do Wordu. Prostredníctvom záložky „Vložiť“ a sekcii „Symboly“ to vôbec nemusí byť náročné.

10-tipov-microsft-word-noresize-19

Hneď na úvod vám tvorcovia ponúknu široký výber predpripravených rovníc, ktorým už stačí iba dosadiť správne hodnoty. Ak však chcete vytvoriť vlastnú rovnicu od začiatku, systém vás automaticky prepne do návrhového režimu rovníc, v ktorom nájdete všetky potrebné symboly a štruktúry.

10-tipov-microsft-word-noresize-19_1

 

9. Schránka s 24-záznamovou databázou

Časté kopírovanie obsahu z iných programov alebo webových portálov do dokumentu Word môže byť vďaka schránke jednoduchšie. Tá si dokáže zapamätať až 24 stlačení CTRL+C.

Potom už stačí iba schránku vyvolať stlačením na malú šípku v záložke „Domov„, čím si zobrazíte celý archív kopírovania s možnosťou opätovného použitia.

Pozrite si6 tipov ako zefektívniť prácu s e-mailami

10-tipov-microsft-word-noresize-20

 

10. Nechajte si skontrolovať vytvorený dokument

Po finálnych úpravách vytvoreného dokumentu sa oplatí ešte opäť pozrieť do záložky „Súbor“ a použiť funkciu „Skontrolovať dokument„.

10-tipov-microsft-word-noresize-15_1

Systém sa dokáže zamerať na skryté osobné údaje, čitateľnosť pre ľudí so zdravotným postihnutím a na kompatibilitu so staršími verziami.

10 tipov Microsft Word

Veríme, že sme vám týmito tipmi ukázali niečo nové, čo efektívne uplatníte v práci, v škole alebo len vo voľnom čase pri práci s programom Microsoft Word.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku