10 rád, čo urobiť pred vysnívanou dovolenkou

Leto je v plnom prúde a po uzávierke letného čísla TECHBOX 7-8/2015 už aj my rozmýšľame, kam sa vybrať na dovolenku. Ak sa aj vy už neviete dočkať, kedy zbalíte kufre a vydáte sa na vysnívanú dovolenku užiť si zaslúžený oddych a pokoj od všetkého navôkol, nemali by ste zabudnúť na niekoľko vecí. TECHBOX dal preto dokopy (veríme) cenné rady, tipy a triky, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako opustíte váš domov.

Dovolenka

POZRITE SI: iPacking – Už nikdy si doma nezabudnete niečo dôležité

1. Poistite sa za pár minút

Určite sa aj vám stalo, že ste si len pár hodín pred vycestovaním spomenuli, že nie ste poistení. Problém? Určite nie. Sme predsa v 21. storočí. Poisťovňa Union bola prvá, no momentálne na Slovensku nájdete on-line poistenie aj u Alianz – Slovenská Poisťovňa, Generalli Poisťovňa, AXA, Kooperativa atď. či dokonca cez vášho mobilného operátora (väčšinou cez jednu zo zmieňovaných poisťovní), v ktorých môžete uzatvoriť cestovné poistenie on-line cez internet. Ak už nemáte čas ani klikať na webe, skúste SMS poistenie. Nedostanete síce „papier“, ale zas všetky potrebné údaje budete mať pri sebe v mobile. SMS poistenie poskytuje len UnionAlianz – Slovenská poisťovňa.

TIP

Ak máte smartfón s OS Android alebo iOS, mrknite sa do obchodu s aplikáciami a nájdite si aplikáciu vašej poisťovne, cez ktorú sa väčšinou môžete i poistiť.

Ako sa poistiť cez SMS?

Union Poisťovňa

Tvar SMS na číslo 6655: Meno Priezvisko RodnéČísloBezLomítka DátumZačiatku(ddmmyyyy) DátumUkončenia(ddmmyyyy) TypPoistenia (A/B/C/D/E/F)

Zaslaním prázdnej správy na 6655 získate kompletné inštrukcie formou SMS.

Allianz – Slovenská poisťovňa

Tvar SMS na číslo 6611: Meno Priezvisko RodnéČísloBezLomítka DátumZačiatku(ddmmyyyy) DátumUkončenia(ddmmyyyy) TypPoistenia (A/B/C/D)

Zaslaním prázdnej správy na 6611 získate kompletné inštrukcie formou SMS.

Dovolenka

2. Zorientujte sa a naplánujte si cestu

Ak cestujete na dovolenku vlastným autom a chcete počas cesty niečo vidieť, spoznať a zažiť, otvorte si on-line mapy (Google Maps, Bing Maps alebo HERE mapy). Obe sú veľmi podrobné, vedia vyhľadávať trasy, upravovať cestu kurzorom myši, zobrazovať dopravnú situáciu a mnoho iných vychytávok. Bing Maps majú dokonca možnosť inštalácie rôznych doplnkov ako lokálne podujatia, ceny PHM, fotografie (Flickr), cestovné webkamery a mnoho ďalších. Jediným problémom je nutnosť inštalácie prehliadača Silverlight.

POZRITE SI: MyTrip: moderná databáza turistických miest celého sveta

Vďaka týmto dvom on-line mapám si budete môcť cestu naplánovať veľmi podrobne, nájsť zákutia, ktoré by ste inak možno neobjavili a užiť si trip ešte viac. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že nie je dobré sa preceňovať. Pre pokoj v duši i v tele si denne plánujte maximálne 300-400 km autom, aby ste si cestou navštívené miesta užili ako človek, nie ako múmia!

TIP

Zháňate na dovolenku spoľahlivý bedeker? Skúste si naplánovať svoje tripy cez Tripomatic.com. Služba je užitočná predovšetkým pre plánovanie trás po pamiatkach a zaujímavostiach veľkých miest. Z mapy si vyklikáte, čo by ste počas svojej návštevy mesta chceli vidieť a Tripomatic vám vytvorí itinerár s detailnými informáciami o vybraných bodoch a vašej trase. Tripomatic existuje aj ako mobilná aplikácia!

 

POZRITE SI: 3 aplikácie, ktoré by ste nemali pred plánovaním poznávacieho výletu vynechať!

Sony Xperia M4 Aqua

3. Roaming nemusí byť nočná mora

Volanie v zahraničí už nie je pre dovolenkárov v EÚ taká nočná mora, ako pred pár rokmi. Pozitívom Európskej únie je aspoň to, že sa každý rok snaží znižovať ceny volaní a SMS v krajinách EÚ, kde konečne patrí i krajina so slovenským morom, Chorvátsko. Ak neviete, ktoré všetky krajiny patria do Európskej únie, kliknite na stránku Europa.eu.

Ak už dopredu viete, že bez telefónu neprežijete, pozrite si roamingové balíčky vášho operátora. Určite sa uňho nájde niečo, čo vám môže ušetriť aké-také peniaze, veď ceny za hovory v únii už poriadne klesli. Ak sa chystáte ale do vzdialenejších krajín, balíčky sa vám určite zídu.

Pozor však na deaktiváciu! Ak na ňu zabudnete, balíček sa vám bude v každom fakturačnom období automaticky opakovať. Preto si ho po aktivácii rovno aj zrušte, proces deaktivácie prebehne až po skončení fakturačného obdobia. Jednotlivé hlasové balíčky vám rozpisovať nejdeme, nájdete ich však na stránkach operátorov O2, OrangeTelekom.

Apple iPhone 6 Plus

Vedeli ste, že…

Od 1. júla 2014 je v platnosti strop pre roamingové poplatky v krajinách EÚ:

  • 0,228 €/min. odchádzajúci hovor
  • 0,006 €/min. prichádzajúci hovor
  • 0,072 €/1 SMS/MMS
  • 0,24 €/1 MB dát (tarifikácia 1 kB)

Ceny sú s DPH.

V tomto roku sa roamingové poplatky neznižovali, no je na operátoroch, aké roamingové ceny nastavia pre zákazníkov oni sami. Od leta 2017 sa roaming v EÚ však zruší úplne a budeme platiť za využívanie telefónu tak, ako na Slovensku. Mimochodom, v súčasnosti je maximálne cena SMS/MMS v EÚ tak nízka, že je v niektorých prípadoch lacnejšia, ako u nás doma!

POZRITE SI: Do USA alebo Anglicka už len s nabitým mobilom či inou elektronickou hračkou

Sony Xperia Z4 Tablet

4. Internet náš každodenný

Mnohí z nás si zvykli byť neustále on-line aj na svojom smartfóne či tablete. Počas dovolenky na Slovensku vám to môže byť jedno, ale čo na dovolenke v zahraničí? Lacné to nebude, hoci 1 MB dát v EÚ môže stáť maximálne 0,24 €. Aj keď táto suma vyzerá smiešna, po presurfovaní 500 MB v roamingu si doma nájdete faktúru o 120 € vyššiu!

Aby ste neostali nemilo prekvapení, aj tu zasiahli orgány EÚ. Vďaka nim majú operátori od júla 2012 povinnosť vás upozorniť (SMS, e-mail), že váš poplatok za dátové služby dosahuje 50 €. Každopádne ceny sú aj tak vysoké, radšej sa tiež mrknite na ponuku roamingových dátových balíčkov od svojho operátora (O2, Orange, Telekom) a tiež ho pre istotu zrušte rovno po aktivácii.

TIP

Od minulého leta, presnejšie 1. júla 2014, mobilní operátori v Európe (EÚ) môžu ešte pred uskutočnením vašej cesty ponúknuť špecifickú dohodu týkajúcu sa roamingu a prípadne vám aj umožniť vybrať si v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť, miestneho mobilného poskytovateľa dátových služieb.

Vďaka tomu nemusíte platiť vášmu operátorovi, ale operátorovi v danej krajine, čo by vám malo znížiť náklady za roamingové dáta ešte výraznejšie. Ako to funguje v praxi? Vy si jednoducho pred cestou vyberiete tamojšieho lokálneho poskytovateľa mobilných dátových služieb a po príchode do cieľa cesty budete využívať predplatené dáta od neho bez toho, aby ste si museli kupovať novú SIM kartu.

Šikovné, čo poviete? Len s tým musíte pootravovať vášho operátora ešte pred cestou. Viac informácií o oddelenom roamingu opäť nájdete na stránkach operátorov O2, Orange (neuvádza presnejšie informácie o oddelenom roamingu), Telekom.

Dovolenka

5. Zahoďte GPS!

Ak máte smartfón s GPS modulom a operačným systémom Android, iOS či Windows Phone, využite ho naplno. Jednoúčelové GPS navigácie boli kedysi dokonalým spoločníkom každého cestovateľa, no to, čo dokážu súčasné smartfóny s veľkými displejmi, výkonným hardvérom a špičkovými GPS aplikáciami, núti klasické navigačné prístroje jednoducho kľaknúť si pred nimi na kolená. Samozrejme, k smartfónu je potrebný kvalitný držiak do auta a autonabíjačka, no investovať sa oplatí, nebudete predsa sedieť v aute len raz.

POZRITE SI: Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Hoci je navigačných aplikácií poriadne množstvo, v redakcii máme veľmi radi slovenský Sygic (je však spoplatnený), Google Mapy kvôli ich prepojeniu s Waze (fungujú iba on-line) a nakoniec HERE, ktorá zadarmo ponúka mapy prakticky celého sveta.

POZRITE SI: Turistická mapa SR: kam na potulky pri rodnej hrude?

HERE

HERE

Jedna z najzaujímavejších off-line GPS aplikácií pre všetky známe mobilné platformy vrátane Androidu, iOS či Windows Phone. Jednoduché spracovanie používateľského prostredia a mapových podkladov sú výsledkom neustáleho vylepšovania už roky.

A hoci HERE neponúkajú toľko funkcií, ako napríklad Sygic, na odnavigovanie do cieľa úplne postačujú. Najväčším plusom je ich cena – 0,00 €! Problémom je nemožnosť podrobnejších nastavení trasy, anglické rozhranie, nemáte možnosť si vybrať formu trasy (rýchla, najkratšia…) či iné drobnosti, ako on-line funkcie.

TIP

Pri vyhľadávaní slušných reštaurácií, kaviarní, barov a krčiem používajte na dovolenke Foursquare. Nejde o to, aby ste sa čekovali, ale tipy, ktoré pridávajú užívatelia tejto služby k jednotlivým prevádzkam, vám pomôžu odlíšiť miestnymi odporúčané podniky od tých menej kvalitných.

Sony Xperia Z3 Tablet

6. Bez netu ani na krok!

Ak ste doslova závislí od internetu a bez prísunu dát by ste nevedeli ani dýchať, alebo ho jednoducho potrebujete na komunikáciu (Skype, e-mail) a máte na výber, vyberajte si destinácie, resp. hotely s bezplatnou Wi-Fi sieťou, našťastie väčšinou zaheslovanou.

Takéto pripojenie nie je zväčša žiadna sláva, ale lepšie ako nič. V prípade, že vaše nároky na dáta sú vyššie, roamingové dátové balíčky ani nepozerajte! Žiadny by vám nestačil. Hľadajte toto magické logo.

Wi-Fi hotspot

POZOR

Nikdy nepoužívajte bezplatné Wi-Fi hotspoty na komunikáciu s bankou (internet banking) či inými inštitúciami, ktoré operujú s citlivými informáciami (čísla kreditných kariet…). Na bezplatnú Wi-Fi sa môže pripojiť ktokoľvek, vrátane hackerov a tieto údaje vám jednoducho ukradnúť.

Dovolenka

7. Vypnite si, čo nepotrebujete

Okrem vypnutia „plynu“ či vody si pred vycestovaním vypnite aj odkazovú schránku! Za presmerovanie do odkazovej schránky v zahraničí totiž platíte dvojmo – aj za prichádzajúci hovor, aj za odchádzajúci. Hlavne v krajinách mimo EÚ vás to vyjde poriadne draho (v EÚ je to našťastie bezplatné).

Ak máte smartfón s dátovými službami na Slovensku, no za hranicami ich nepotrebujete, ešte pred cestou do zahraničia si vypnite všetky dáta a skontrolujte si, či ich máte skutočne vypnuté (napríklad aplikáciou na meranie spotreby ako My Data Manager pre Android aj iOS).

Dovolenka

8. Hotel je základ

Neviete, aký hotel si vybrať? A poznáte stránky ako Booking.com či TripAdvisor.com? Nie?! Tak si na ne hneď kliknite. Dozviete sa o vašej destinácii a hoteli mnoho názorov, z ktorých si budete môcť utvoriť ten váš.

Zaujímavé ubytko tiež nájdete aj na Airbnb.com. Na jednom z najúspešnejších startupov súčasnosti ľudia ponúkajú na prenájom celé domy, byty alebo len voľné izby. Ceny sú na rozdiel od hotelov nižšie a navyše si užijete bývanie v lokálnom štýle. Domáci či majiteľ bytu vám častokrát rád pomôže s čímkoľvek, čo budete potrebovať.

Tripadvisor

9. Kontrola skôr, než bude neskoro

Skontrolujte si či máte všetky nabíjačky pre vaše elektronické zariadenia či iné gadgety, platnosť všetkých dokladov a platobných kariet. Nikdy neviete, či sa vám nezídu. Vyhnete sa tak trapasom a prekérnym situáciám. ;)

10. Rada nad zlato

Oddychujte! O tom dovolenka predsa je! Želáme vám ju dokonalú a ničím nerušenú…

Dovolenka

Foto: TECHBOX, Sony, HERE, Wi-Fi Alliance

Komentáre k článku