10 aplikácií, vďaka ktorým posuniete vaše fotky a videá na vyššiu úroveň

ZDROJ | Anshu A

Smartfóny, dokonca aj tie cenovo najdostupnejšie, už dokážu vytvárať prekvapivo kvalitné fotografie i videá, za ktoré by sa ešte nedávno nemuseli hanbiť ani pomerne drahé fotoaparáty, alebo kamery. Existuje však mnoho aplikácií, ktoré vám pomôžu posunúť vaše zábery na ešte vyššiu úroveň, či už fotíte, natáčate, alebo tvoríte iný digitálny obsah len tak pre radosť, alebo aj profesionálne.

Väčšina aplikácií v tomto zozname je primárne určená pre začiatočníkov. Ak už od nich budete očakávať pokročilejšie funkcie, alebo k pokročilým tvorcom digitálneho obsahu sami patríte, pripravte sa na poplatky za nie veľmi lacné mesačné predplatné, ktoré sa môže pri kombinácii viacerých aplikácií veľmi ľahko nakopiť. Ak sa vám teda niektorá z takýchto aplikácií dlhodobo osvedčí, odporúčame vám vyhľadať možnosť kúpy celoživotnej licencie.

Snapseed

Aplikácia Snapseed od spoločnosti Google začala celkom nenápadne v podobe niekoľkých farebných filtrov a jednoduchých nástrojov na úpravu fotografií. Dnes je však už prešpikovaná funkciami, ktoré sa v mnohých smeroch vyrovnajú aj plnohodnotnému Photoshopu.

ZDROJ | Google

Okrem základnej úpravy fotografií už Snapseed dokáže aj automaticky retušovať nedokonalosti, a dokonca aj dotvárať obraz v prípade, že váš orez fotografie presahuje skutočne zachytenú snímku. Aj napriek bohatosti aplikácie je Snapseed plne bezplatný a aj po ôsmich rokoch od vydania dostáva pomerne často aj bezplatné aktualizácie.

Enlight Pixaloop

Spoločnosť Lightricks má pod názvom Enlight v rukáve niekoľko šikovných aplikácií na úpravu fotografií a videí. Tou najzaujímavejšou je však nepochybne aplikácia Enlight Pixaloop, ktorá vám umožní pridať do vašich statických fotografií pôsobivé animácie.

https://youtu.be/GnWKUd1tma4

Či už chcete dať na fotografii do pohybu mračná, rieku, alebo kolotoč, v aplikácii si s tým poradíte veľmi jednoducho aj bez akýchkoľvek skúseností s ovládaním podobných aplikácií. Jednoducho môžete v aplikácii do vašich fotografií pridať aj pohyblivé filtre, 3D nálepky či umelú oblohu akoby vystrihnutú zo sci-fi filmu. Pre použitie pokročilých nástrojov si však už budete musieť zakúpiť dočasné, alebo doživotné predplatné.

Canva: Graphic Design & Video

Ak si príliš netrúfate na pokročilé programy na úpravu fotografií, strih videí či tvorbu digitálnej grafiky, aspoň na úvod určite siahnite po aplikácii Canva. Medzi vašou predstavivosťou a digitálnym plátnom totiž v prípade tejto aplikácie nestojí neintuitívne ovládanie, nástroje či klávesové skratky.

https://youtu.be/AVS8wDgP-3A

Či už potrebujete vytvoriť fotografickú koláž, pozvánku, plagát či pútavý príbeh na Instagram, Canva vám na to ponúkne viac ako 60-tisíc šablón, zhruba 700 písiem, desiatky filtrov a rôznych nástrojov, ktoré vám umožnia vytvoriť želaný výsledok v priebehu niekoľkých minút aj bez predchádzajúcich skúseností v oblasti digitálnej tvorby.

Foodie

Ak tvoria väčšinu vašej fotogalérie, alebo profilu na Instagrame fotky jedál, aplikácia Foodie je určená presne pre vás. Aplikácia obsahuje viac ako tridsať fotografických filtrov a väčšina z nich bola špeciálne navrhnutá pre fotografovanie jedla.

ZDROJ | SNOW

Okrem filtrov pre fotografie krajín, vnútorných priestorov, alebo selfie tak v ponuke nájdete aj kategóriu Food s filtrami určenými napríklad aj pre fotografovanie čerstvého ovocia, BBQ, sladkých, alebo chrumkavých jedál. Foodie navyše dokáže tieto filtre aplikovať aj na video, ktoré môžete spolu s fotografiami aj priamo v aplikácii v pomeroch strán 1:1 a 4:5 zachytiť.

Quik

Spoločnosť GoPro je samozrejme primárne známa svojimi akčnými kamerami, no jej aplikácia Quik pre Android a iOS nie je určená iba pre majiteľov týchto kamier. Zostrihať v nej krátke video z rodinnej oslavy, výletu, alebo dovolenky je navyše úplná hračka. Aplikácia ponúka 26 rôznych tém a viac ako 100 piesní pre rôzne nálady videa, ktoré môžete navyše obohatiť aj o vlastné texty a prestrihy.

Quik navyše uľahčuje tvorbu videí aj niekoľkými šikovnými nástrojmi, ako napríklad automatickým strihom scén do tempa hudby, automatickou detekciou hlasu, pri ktorom aplikácia stíši hudbu, alebo rozpoznaním GPS údajov, aby ste do videa mohli vložiť rýchlosť, ktorou ste pri nahrávaní konkrétnej scény práve vtedy išli.

Adobe Premiere Rush

Adobe patrí už roky medzi etablované spoločnosti v celom spektre digitálnej a multimediálnej tvorby a hoci by sme ju v niektorých smeroch určite mohli kritizovať, určite musíme tiež uznať, že nezaspala na vavrínoch. So stále relatívne novou aplikáciou Premiere Rush sa totiž prispôsobila trendu tvorby videí pre sociálne siete priamo v smartfónoch a tabletoch, pomocou ktorých boli tieto videá aj natočené.

ZDROJ | Adobe

Aplikácia prekypuje filtrami, efektmi a nástrojmi na úpravu videa, ktoré vo výsledku nerozoznáte od videa vytvoreného v plnohodnotnom programe Adobe Premiere Pro pre počítače.

Focos

Apple pred pár rokmi pridal na zadnú stranu svojich smartfónov sekundárny fotoaparát, ktorý si našiel svoje využitie najmä pri tvorbe portrétových fotografií s tzv. bokeh efektom (efekt rozmazaného pozadia za osobou). Tu sa však možnosti druhého fotoaparátu na iPhone oficiálne končia, teda až kým si doň nenainštalujete aplikáciu Focos.

ZDROJ | Xiaodong Wang

Aplikácia vám umožní premeniť fotografie z dvojitej a trojitej zostavy fotoaparátov na iPhone doslova na 3D zábery, vďaka čomu na nich budete môcť dodatočne meniť miesto zaostrenia aj dávno po ich zachytení. Do priestoru fotografie vám navyše umožní umiestňovať aj dodatočné zdroje bieleho i farebného svetla, vďaka čomu zmeníte vaše fotografie na nepoznanie.

NeuralCam

Ak nevlastníte smartfón so špeciálnym režimom pre nočnú fotografiu a ani najnovší iPhone 11, skvelo vám dokáže poslúžiť aj aplikácia NeuralCam, ktorá za pár eur premení váš starší iPhone na nový – teda aspoň čo sa týka fotenia v noci. Aplikácia totiž využíva umelú inteligenciu a predĺženú dobu uzávierky fotoaparátu na zosvetlenie nočných fotografií podobne, ako to robí práve najnovšia generácia smartfónov od Apple.

ZDROJ | Neural Cam SRL

Pri priamom porovnaní sa samozrejme jednoduchá aplikácia lepšiemu senzoru novších smartfónov nevyrovná, no ak iba pre dosiahnutie kvalitnejších záberov v zlých svetelných podmienkach nechcete investovať do nového smartfónu, aplikácia NeuralCam by vo vašom iPhone určite chýbať nemala.

DoubleTake by FiLMiC Pro

Pre mobilných kameramanov, ktorí to myslia s produkciou a strihom vážnejšie, je určená aplikácia DoubleTake od spoločnosti FiLMiC, ktorá si už svojou hlavnou aplikáciou FiLMiC Pro v oblasti mobilného videa rozhodne dobré meno urobila. Ako to už vyplýva z jej názvu, táto aplikácia je špeciálne určená na dvojité nahrávanie obrazu z predného a zadného fotoaparátu na smartfóne.

Túto možnosť ocenia najmä tí, ktorí svojím smartfónom nahrávajú osobné vlogy, alebo aj rozhovory, čím im odpadá nutnosť neustáleho prepínania kamier. Aplikácia dokáže takéto dvojité video nahrať oddelene, ale aj v režime „obraz v obraze“ a v režime rozdeleného obrazu na polovicu.

PhotoPills

Filtre a dodatočné úpravy fotografií sú samozrejme fajn, no aj tie dokážu dotvoriť správnu atmosféru fotografií iba do istej miery. Ak chcete vychytať zlatú hodinku, správnu pozíciu hviezd, vzdialenosť od objektu, alebo v podstate akýkoľvek iný aspekt ideálnej fotografie, vo výbave by vám určite nemala chýbať aplikácia PhotoPills.

https://youtu.be/yGowErhADyc

Jej cena je oproti ostatným aplikáciám v zozname výrazne vyššia, no ak sa ju naučíte správne ovládať, kompozíciou fotografií sa hravo vyrovnáte aj profesionálnym fotografom. V aplikácii si okrem iného môžete uložiť aj obľúbené lokality na fotenie, alebo si zobraziť predpoveď pozície Slnka, Mesiaca či Mliečnej cesty aj pomocou rozšírenej reality.

ZdrojTECHBOX jar 2020

Komentáre k článku