10 aplikácií, ktoré sa vám môžu hodiť pri cestovaní po Slovensku

ZDROJ | Holly Mandarich

Protipandemické opatrenia sa postupne uvoľňujú a hoci letná dovolenka pri mori tento rok ešte istá nie je, slovenský cestovný ruch sa začína prebúdzať k životu. Spomedzi našich tipov na aplikácie preto vyberáme 10 takých, ktoré sa vám môžu hodiť práve pri cestovaní po Slovensku.

Sygic Travel: Sprievodca

Kam sa vybrať a čo tam vidieť? Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to zistiť, je zapnúť si aplikáciu Sygic Travel. Vďaka farebným značkám a fotografiám zobrazeným na prehľadnej mape je plánovanie výletov v tejto aplikácii skutočne hračka. Kliknutím na takmer ktorékoľvek mesto na mape si môžete zobraziť zoznam najzaujímavejších turistických atrakcií, kultúrnych pamiatok, vyhliadok a tých najlepších ubytovaní a reštaurácií, ktoré si môžete pridať do vášho digitálneho itineráru. Ten si navyše môžete spolu s mapami stiahnuť priamo do zariadenia, aby ste k ním mali bezproblémový prístup aj v režime offline.

Mapy Google

Mapy Google sú všestranným nástrojom, či už potrebujete hlasovú navigáciu do auta, alebo vreckového sprievodcu na pešie potulky mestom. Vďaka miliónom používateľov po celom svete však perfektne slúži aj ako pomocník pri hľadaní atrakcií, reštaurácií a ubytovaní vďaka používateľským hodnoteniam, ktoré vám poskytnú úprimnú spätnú väzbu na miesta, kam sa chystáte vybrať. Priamo z mobilnej aplikácie môžete do služby prispieť aj vašimi vlastnými hodnoteniami aj s fotografiami, ktoré môžu pomôcť ďalším používateľom, resp. turistom z celého sveta.

Mapy.cz

Synonymom pre mobilné mapy sú nepochybne už spomínané Mapy Google, no ak sa chystáte na pešiu turistiku, alebo cykloturistiku v našich končinách, do vášho smartfónu si so sebou určite pribaľte aj českú aplikáciu Mapy.cz. Detailné turistické mapy dostupné aj v režime offline, predpoveď počasia, tipy na výlety a plánovanie trás sú len jedny z mnohých funkcií, ktoré táto plne bezplatná aplikácia ponúka. Samozrejmosťou je plná slovenská lokalizácia a synchronizácia dát a výletov medzi zariadeniami.

PeakVisor – 3D Maps & Peaks Identification

Nebolo by skvelé, ak by ste počas turistickej dovolenky na Slovensku vedeli pomenovať každé pohorie, na ktoré dovidíte? Ak sa ich samozrejme nechcete naučiť naspamäť, odporúčame vám si so sebou na potulky Slovenskom vziať aj aplikáciu PeakVisor.

Táto (v základe) bezplatná aplikácia vám umožní vidieť pomocou rozšírenej reality nielen názvy pohorí vo vašom okolí, ale aj ich výšku a vzdialenosť s možnosťou ich pridania do zoznamu obľúbených. Zorientovať sa v neznámom prostredí vám pomôže aj perfektná 3D mapa, v ktorej sa môžete pohybovať intuitívne pohybom vášho smartfónu v priestore tak, akoby ste si danú oblasť obzerali z vtáčej perspektívy.

Ventusky: Predpoveď počasia na mape

Letné počasie sa aj v našich končinách môže zmeniť z hodiny na hodinu, a tak je sledovanie predpovede počasia nevyhnutnou súčasťou tvorby plánov na lokálnu dovolenku. Štandardná predpoveď, akú vám zobrazí aj vstavaná aplikácia vo vašom smartfóne, vám však väčšinou poskytne predpoveď iba pre mestá a väčšie obce.

Pokiaľ ide o počasie v odľahlejších častiach Slovenska a v horách, predpoveď radšej skontrolujte cez aplikáciu Ventusky. Tá vám totiž poskytne pohľad na predpovedaný pohyb dažďových mračien, vetra, teplotných pásiem a množstva ďalších údajov v satelitnom zobrazení na niekoľko hodín až dní dopredu v skutočne intuitívnej podobe vhodnej aj pre meteorologických laikov.

Booking.com: Hotels, Apartments & Accommodation

Ako si vybrať a rezervovať ubytovanie, ak tentokrát dovolenkujete na Slovensku, a teda pravdepodobne bez cestovnej kancelárie? Celým procesom od hľadania ubytovania, cez jeho rezerváciu, platbu až k samotnému príchodu vás hravo prevedie aplikácia Booking.

Sila tejto aplikácie spočíva na jednej strane v možnosti filtrácie vyhľadávania ubytovania na základe pestrej škály kritérií a na druhej strane obrovské množstvo používateľských hodnotení ubytovaní vrátane fotografií. Výhodou mobilnej aplikácie tejto známej služby je tiež dostupnosť vašej rezervácie a všetkých informácií na jednom mieste bez nutnosti ich tlače, alebo hľadania v mailovej schránke.

Geocaching

Globálna hra Geocaching je tu s nami dlhšie, ako samotné smartfóny. Vďaka nim sa však do hľadania „kešiek“ môže zapojiť takmer každý, vrátane tých najmenších, ktorí túto outdoorovú aktivitu berú často ako zábavnú hru na hľadanie pokladov. Geocaching vás zavedie na miesta, ktoré by ste možno inak nenavštívili a pri hľadaní vo vás prebudí aj kúsok z vášho skrytého dobrodruha. Oficiálnu rovnomennú aplikáciu si môžete do vášho smartfónu stiahnuť bezplatne a okamžite začať hľadať kešky vo vašom okolí.

Sky Walk 2 (Ads+/Free)

Letná dovolenka mimo veľkomesta má okrem možnosti oddychu v prírode výhodu aj v nižšom výskyte svetelného smogu, ktorý nám bráni vidieť nočnú oblohu nad Slovenskom v jej plnej kráse. Ak sa teda počas vašej letnej dovolenky, alebo výletu ocitnete mimo mesta, určite si do vášho smartfónu stiahnite aplikáciu Sky Walk 2.

Tá vám totiž umožní vidieť názvy hviezd a súhvezdí pomocou rozšírenej reality a ak ste ochotní investovať aj do platených prídavných balíkov, tak aj Mmedzinárodnú vesmírnu stanicu, satelity, planéty a vzdialenejšie vesmírne objekty.

Relive: Run, Ride, Hike & more

Dobrý pocit z (cyklo)túry začína pri prvých krokoch či záberoch do kopca a končí pri prezeraní fotiek a videí z výletu už z pohodlia domova. Ak si chcete vytvoriť unikátne spomienky na vašu aktívnu dovolenku, skúste aplikáciu Relive.

Táto appka dokáže sledovať vašu cestu na pešo, alebo na bicykli, monitorovať pri tom váš tep (alebo tieto údaje získať dodatočne z inej športovej aplikácie) a na konci to všetko spojiť s vašimi fotografiami do videa ukazujúceho vašu športovú aktivitu na 3D mape. Bez námahy tak získate profesionálne vyzerajúce video, ktoré môžete okamžite rozposlať rodine, alebo publikovať na sociálnych sieťach.

Audiolibrix – Audioknihy a podcasty

Slovensko síce nie je veľké, no pri ceste za letnou dovolenkou naprieč ním určite strávite zopár hodín v aute, vlaku či autobuse. Skvelým spôsobom, ako si túto cestu skrátiť, je počúvanie audiokníh, ktorých nájdete v aplikácii Audiolibrix doslova tisíce.

Skvelou vychytávkou tejto aplikácie je možnosť vypočuť si niekoľko minút, až hodín zo všetkých audiokníh ešte pred ich kúpou. Bezplatne tak môžete zistiť, či vám vyhovuje obsah knihy, prejav interpreta, alebo jazyk knihy. Samozrejmosťou je možnosť stiahnutia audioknihy do zariadenia, aby ste si na cestách nemuseli míňať váš predplatený balík mobilných dát.

Článok bol pôvodne publikovaný v magazíne TECHBOX Leto 2020.

Komentáre k článku