Telia, Intel a Ericsson predviedli v Talline prvú živú sieť 5G

ZDROJ | 3GPP

Delegáti na digitálnom summite EÚ v estónskej metropole Tallin boli svedkami demonštrácie prvej živej siete 5G v Európe. Mobilný operátor Telia, pôsobiaci vo viacerých škandinávskych krajinách, postavil bunku siete 5G v tallinskom prístave v spolupráci s Ericssonom a Intelom.

Pozrite siEricsson, Verizon a Intel ukázali „rýchle a zbesilé“ 5G  

Demonštrácia zahŕňala vysokorýchlostné pripojenie 5G pre veľkú výletnú loď na zabezpečenie internetovej konektivity. Pripojené boli palubné systémy, aj cestujúci, kým bola loď v prístave. Ďalšou aplikáciou ukazujúcou možnosti priemyselného využitia 5G bol bager diaľkovo ovládaný prostredníctvom tejto mobilnej technológie.

https://www.youtube.com/watch?v=OsWJv9mQfuI

Keďže schvaľovací proces technologického štandardu ešte nie je ukončený, išlo aj v tomto prípade o pred-štandard. Tandem Intel-Ericsson už v máji otestoval pred-štandard 5G v spolupráci s operátorom Verizon v USA. Demonštrácia prebehla na známom okruhu Indianapolis Motor Speedway.

Pozrite siČo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

V Talline si mohli cestujúci na výletnej lodi spoločnosti Tallink Shipping Company vyskúšať vyššiu rýchlosť a kvalitu služieb cez 5G pripojenie. Technológia podporovala využitie Wi-Fi pre 2 000 pasažierov a vlastné info-komunikačné na lodi, pričom sa testovalo využitie 5G v dopravných situáciách, ako aj poskytovanie gigabitových bezdrôtových služieb.

ZDROJ | Intel

Partnerské spoločnosti vytvorili aj demonštráciu diaľkovo ovládaného strojného zariadenia. Priemyselné rýpadlo bolo prepojené cez ultrarýchle živé 5G spojenie s veľmi nízkou latenciou na diaľkové ovládanie pomocou rozšírenej reality. Ukázali sa tak možnosti práce operátora so strojom ovládaným cez 5G na diaľku, čo bude vhodné pri nasadení v nebezpečnom prostredí.

ZDROJ | Intel

Riešenie, na ktorom bola postavená demo inštalácia 5G v Estónsku, bolo založené na technológiách spoločností Ericsson a Intel.

Pozrite siNokia predviedla 5G FIRST

Základňová stanica Ericsson 5G pozostávala z 5G antény, rádiového vybavenia a v spojení s Intel 5G Mobile Trial Platform poskytovala  pripojenie v pásme mmWave. Žiadne ďalšie detaily neboli zverejnené.

Finále štandardu až o rok

Keďže štandard pre 5G by mala organizácia 3GPP definitívne schváliť až v 3.Q 2018, je pochopiteľné, že na základe rôznych modifikácií pred-štandardu nebudú výrobcovia mobilných zariadení zatiaľ príliš aktívni. Predbežne teda nečakajme žiadne 5G smartfóny.

Časová os vývoja štandardov pre 5G.ZDROJ | Telecom TV

Napriek tomu sa prípady živých sietí 5G založených na neúplných štandardoch budú množiť. Samotná Telia plánuje už v roku 2018 spustiť verejné (pred) 5G siete v Štokholme, Tallinne a Helsinkách, povedala Gabriela Styf Sjöman, globálna riaditeľka siete Telia. Ericsson a KT zas chystajú spustenie testovacej siete 5G na Zimnej olympiáde 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu.

Inštalácia testovacieho HW 5G ukazuje, že ide o provizórium.ZDROJ | Intel

Preteky technologických lídrov sú v prípade 5G oprávnené, pretože rovnako, ako pri predošlých generačných skokoch v mobilných technológiách, pôjde o lukratívny biznis. Arun Bansal, zodpovedný v spoločnosti Ericsson za trhy v Európe a Latinskej Amerike uviedol, že do roku 2026 môžu operátori profitovať z novej infraštruktúry a zarobiť až 582 miliárd dolárov.

ZdrojTelecomTV

Komentáre k článku