Telekom spúšťa vlastnú sieť pre internet vecí v pásme LTE

Slovak Telekom spustil pilotnú prevádzku novej a zároveň prvej siete pre internet vecí v štandarde NB-IoT (NarrowBand Internet of Things). Ide tak o prvú sieť pre IoT zariadenia v licencovanom pásme na Slovensku.

Pozrite siSieť IoT Sigfox už čoskoro pokryje celé Slovensko

ZDROJ | Philips

Sieť NB-IoT patrí do skupiny sietí LPWAN sieť (Low Power Wide Area Network), ktoré slúžia na prenos dát. NB-IoT je ideálna na prenášanie malých objemov dát pri nízkych rýchlostiach (od pár 100 bit/s po 100 kbit/s), čo je potrebné napríklad pre rôzne senzory, vzdialený monitoring, alebo ovládanie zariadení a strojov, teda IoT zariadenia.

Má však pomerne vysokú latenciu na úrovni 1,6 – 10 sekúnd. Plusom však je, že nízka energetická náročnosť prenosov umožňuje extrémne vysokú výdrž batérie v pripojených zariadeniach. V závislosti od objemu a periodicity dátových prenosov môže zariadenie fungovať bez nabíjania alebo výmeny batérie vraj aj viac ako 10 rokov. Obojsmerná komunikácia navyše umožňuje aktívne riadenie pripojených zariadení.

ZDROJ | Teks Mobile

Ďalšou nespornou výhodou je možnosť využívania infraštruktúry už existujúcej LTE siete v pásme 800 MHz. Akú časť krajiny ale so sieťou pokrýva nie je zatiaľ známe. Aktuálne však Telekom sieťou NB-IoT pokryl v prvej vlne dve veľké slovenské mestá: Bratislavu a Trnavu, ako aj ich široké okolie. Pokrytie bude postupne rozširovať aj do ďalších lokalít.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Plusom siete i zabezpečenie siete na vysokej úrovni práve vďaka využívaniu LTE pásma. Navyše 800 MHz pásmo lepšie prekonáva prekážky a lepšie sa šíri v interiéroch budov, čo znamená i lepšie pokrytie. NB-IoT sieť sa do roku 2019 chystá Deutsche Telekom vybudovať vo všetkých európskych krajinách, kde pôsobí. U nás by mala byť sieť funkčná v prvom polroku 2018.

ZDROJ | Sony

Podľa operátora táto technológia umožní nasadiť množstvo inovatívnych riešení v priemysle (napríklad v energetike, automobilovom priemysle, strojárstve), v logistike, poľnohospodárstve, zdravotníctve, projektoch SmartCity, ale aj v oblasti bežného života (monitorovanie a zabezpečenie domácností, vozidiel, domácich miláčikov a podobne).

Pozrite siSimpleCell oznámil na Slovesnku komerčný štart siete internetu vecí

Na rozdiel od ostatných typov sietí pre IoT, ktoré už máme aj na Slovensku je NB-IoT už celosvetovo uznaným štandardom a tak je viac ako pravdepodobné, že IoT produkty v súčasnosti i blízkej budúcnosti budú túto sieť podporovať.

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

 

 

ZdrojTelekom TS

Komentáre k článku