Telekom spúšťa v Petržalke 877 Mbit/s LTE sieť, ďalšie oblasti budú pribúdať

Telekom na dnešnej tlačovke v Petržalke zhrnul nielen krátku históriu LTE siete na Slovensku, ale predstavil aj novinku – zvýšenie maximálnej teoretickej prenosovej rýchlosti v celej Petržalke na 877 Mbit/s!

Takmer na chlp presne pred piatimi rokmi Telekom odštartoval prevádzku svojej LTE siete. Kým v úvode pokrýval takmer nulové územie, už v na konci decembra 2013 mal pokrytých 23,7% populácie, prevažne vo veľkých mestách.

5 rokov po spustení LTE má aktuálne pokrytých 93,6% populácie Slovenska a postupne, hoci už pomerne pomaly rozširuje pokrytie aj ďalej. O histórii, súčasnosti i budúcnosti porozprával Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a IT spoločnosti Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.

S rastom pokrytia kontinuálne rástla aj rýchlosť. Tá sa z pôvodných 73 Mbit/s/23 Mbit/s vyšplhala až na neskutočných 500 Mbit/s/75 Mbit/s v polovici roka 2018 (dnes už takmer 27 lokalít), resp. až 877 Mbit/s/75 Mbit/s od dnes v Petržalke.

300 a 500 Mbit/s sieť je dostupná v mestách, resp. lokalitách: Bratislava, Stupava, Svätý Jur (čiastočne), Pezinok, Senec, Šamorín, Dunajská Streda, Orechová Potôň, Komárno, Nové Zámky, Nitra, Trnava, Piešťany, Trenčín, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Nemšová, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Vrútky, Martin, Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, Košice, Prešov.

Prečo si operátor volí na neustále zvyšovanie siete práve najväčšie sídlisko na Slovensku? Lebo vraj 28 z 30 najvyťaženejších (operátor ich má podstatne viac) BTS staníc je v Petržalke. To znamená, že v Petržalke žije najviac zákazníkov, ktorí LTE využívajú na maximum.

Bratislava  a okolité mestá majú najvyššie rýchlosti.

Telekom prezradil aj to, koľko dát sme cez mobilnú sieť preniesli. Žiaľ, v celkových dátach sú zarátané aj 2G a 3G siete, nie len 4G. Tento rok operátor očakáva 5-násobný nárast dát oproti prenosom spred piatich rokov.

Podľa tohto grafu je ale jasné, že väčšina z prenesených dát v minulom roku bola cez LTE sieť.

Povedali by ste, že štvrtina siete robí 50% trafficu a 54% BTS staníc až 80% celkovej prevádzky LTE? Zvyšných 46% BTS staníc vytvára iba ostatných 20% prevádzky.

Zaujímavo vyzerá aj rozdiel v celkových prenesených dátach medzi fixnou a mobilnou sieťou. Otázne je, koľko z fixnej siete tvoria P2P siete, ktoré v mobilnom svete zväčša nikto nepoužíva.

K LTE patrí VoLTE, teda volanie cez LTE. Kým pri štarte pred vyše rokom boli k dispozícii iba dva smartfóny, v súčasnosti ich operátor podporuje 50 a majú pribudnúť ďalšie.

A čo budúcnosť? 5G príde po 2020, keď príde nový iPhone. Hoci to znie šialene, až s príchodom iPhonu sa ľudia začnú masívne po 5G pozerať. Logiku to má. Rozširovať sa má tiež pokrytie pre sieť pre IoT produkty.

Operátor sa tiež pochválil, že patrí k najlepším na svete… A to nielen v mobilnej, ale aj fixnej sieti.

 

Komentáre k článku