Telekom spúšťa nový štandard RCS, pokročilejšie SMSkovanie

Telekom pre svojich zákazníkov sprístupnil nový štandard posielania správ. Celosvetovo podporované RCS (Rich Communication Services) doplnia existujúce SMS, ktoré sú tu už viac ako 25 rokov. Novinka je však určená iba pre používateľov vybraných telefónov s OS Android. RCS budú fungovať cez vstavanú SMS appku.

ZDROJ | Incipio

Nový štandard prináša funkcie, ktoré poznáte z messengerových aplikácií (Messenger, Viber, WhatsApp, Skype…). RCS tak ponúknu napríklad prístup k skupinovým správam, prenosu súborov, podpore emoji (smajlíkov), samolepiek, zdieľaniu polohy a ďalším funkciám. Všetko funguje cez dáta a je jedno, či cez mobilné, alebo Wi-Fi.

Výhodou je, že pre využívanie RCS nie je potrebné inštalovať žiadne aplikácie ani doplnky. Všetko bude dostupné aj cez vstavanú aplikáciu pre textové správy v telefónoch s OS Android. Plusom je tiež to, že takáto správa bude vždy doručená – ak prijímateľ správy nemá aktívne RCS, správa sa jednoducho odošle ako štandardná SMS.

ZDROJ | Incipio

Nový štandard RCS ponúkne pridanú hodnotu aj pri hlasových hovoroch. Zákazníci so zariadeniami bežiacimi na OS Android získajú napríklad aj:

  • Označenie dôležitého hovoru pred volaním – na displeji volaného sa zobrazí pri čísle aj výkričník, dostane tak informáciu, že ide o dôležitý hovor
  • Označenie predmetu hovoru: volaný na displeji uvidí krátky text, ktorý mu naznačí dôvod hovoru
  • Fotky: Možnosť vložiť ilustračný obrázok pred vytočením hovoru, ktorý sa zobrazí volajúcemu pri vyzváňaní
  • Zdieľanie polohy: Možnosť odoslať mapu s označením lokality
  • Prenos súborov: Možnosť odoslať súbor druhej strane počas hovoru
  • Správy: Možnosť paralelného chatovania popri hlasovom hovore.
ZDROJ | Incipio

Negatívom je, že v úvodnej fáze budú môcť nové funkcionality využívať iba používatelia smartfónov Samsung Galaxy A3 2017, A5 2017, S7, A6 a Note 8. Podpora RCS ale našťastie pribudne v priebehu nasledujúcich týždňov aj pre ďalšie telefóny ostatných výrobcov.

Uvedené funkcionality sú dostupné pri komunikácii medzi všetkými používateľmi s telefónmi a operátormi podporujúcimi RCS. Na Slovensku je tento štandard dostupný u operátorov Telekom a Orange. Ak budete chcieť aj naďalej využívať pre posielanie správ len štandardné SMS, RCS si môžete vypnúť v nastaveniach telefónu.

Čo musíte urobiť, aby ste mohli využívať RCS? Musíte mať podporovaný smartfón s OS Android, mať aktualizovaný OS, prijať podmienky služby, ktoré sa objavia na displeji po aktualizácii softvéru na verziu s podporou RCS, mať internetové pripojenie a to najdôležitejšie, aj druhá strana musí splniť všetky tieto podmienky.

ZDROJ | Incipio

Poplatky

Tie sú pomerne jednoduché. Ak je správa odoslaná ako štandardná SMS, bude vám účtovaná rovnako ako SMS. Ak je správa odoslaná ako konverzačná správa (chat), pri vyúčtovaní sa budú brať do úvahy dáta spotrebované za odoslanie tejto správy. Uskutočnené hovory sú vždy účtované podľa volacieho programu. Rozšírené funkcionality hovorov ale spotrebovávajú dáta podľa zakúpeného balíčka dát. Tie sú však minimálne, keďže zväčša ide iba o text.

ZDROJ | ASUS

ZdrojTelekom TS

Komentáre k článku