Telekom prinesie 1 Gbit/s internet cez optiku už túto jar!

Telekom na dnešnej prezentácii pre novinárov prezradil niekoľko zaujímavých informácií, no tou najzaujímavejšou bolo odhalenie príchodu 1 Gbit/s optického internetu už túto jar. O novinkách hovoril Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre IT a technológie Slovak Telekom.

Telekom koncom roka 2016 zrýchlil fixné pripojenie na dvojnásobnú rýchlosť a odvtedy neustále pracuje na jeho zlepšovaní. Magio internet tak môžu zákazníci využívať v závislosti od lokality a pripojenia s rýchlosťou 30 až 300 Mbit/s. Operátor hovorí o pokrytí viac ako milióna domácností.

Presnejšie 618 tisíc domácností sa môže pripojiť na VDSL s rýchlosťami 30-80 Mbit/s a 484 000 domácností môže využívať optické pripojenie s rýchlosťami do 300 Mbit/s. Presné rozdelenie fixných služieb môžete vidieť na grafe vyššie.

 

Zvyšovanie rýchlostí má na svedomí aj vylepšovanie metalického pripojenie a skracovanie vzdialenosti medzi zákazníkmi a DSLAMom v ich okolí, skracovaním tzv. poslednej míle. Operátor tiež rieši problémy s interferenciou pomocou MSAN.

Vďaka týmto riešeniam sa Telekom mohol pochváliť zvyšovaním rýchlosti. V porovnaní s predošlými systémami DSL je reálna priemerná rýchlosť vraj 6x vyššia.

Telekom sa tiež pochválil, že za posledné tri roky priniesol vysokorýchlostný internet do takmer 2 000 slovenských obcí.

To najzaujímavejšie sa ale bude diať na optike. Aktuálne Telekom využíva tzv. GPON (Gigabitová pasívna optická sieť), no už v tomto a budúcom roku plánuje pracovať s XG-PON, alebo 10G-PON, teda 10-gigabitovou optikou. Plány do budúcna sú ešte zaujímavejšie. Po roku 2020 má byť k dispozícii NGPON2, ktorý prinesie rýchlosti v desiatkach gigabitov za sekundu.

Pozitívom pre operátora je to, že už vybudovanú sieť nebude musieť vymieňať, meniť sa budú iba tzv. aktívne prvky na strane operátora a zákazníka. To znamená, že ak máte optiku do domu/bytu, v budúcnosti bude stačiť vymeniť zariadenia a nečakať na prípadnú novú sieť.

V rámci prezentácie Telekom oznámil, že už túto jar spustí na svojej optickej sieti rýchlosť 1 Gbit/s pre download a 100 Mbit/s pre upload. Presný termín operátor neprezradil. Ešte vyššiu rýchlosť (1/1 Gbit/s) už niekoľko rokov ale ponúka konkurenčný operátor Antik Telecom, no jeho pokrytie je v porovnaní so Slovak Telekomom stále menšie.

Počas tlačovky operátor prezentoval i novinky z mobilnej oblasti. LTE sieťou pokrýva 93% populácie, kde momentálne končí a viac sa sústredí na zvyšovanie kvality a rýchlosti už vybudovanej siete. Vďaka tomu je 25% populácie pokrytých 150 – 375 Mbit/s LTE sieťou.

Zároveň pribúdajú aj iné vylepšenia. HD Voice je dostupný aj v 2G sieti, pribudol hlasový handover medzi zahraničnými sieťami na 15 hraničných priechodoch s Českom a Rakúskom, ale pribúdajú aj VoLTE smartfóny. Tých má byť 17.

Komentáre k článku