Telekom predstavil nový typ dotovania zariadení k paušálom. Ako to funguje?

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

Telekom koncom apríla predstavil svoju úplne novú ponuku mesačných programov, v ktorých pre bežného zákazníka je až 16 rôznych paušálov. Okrem toho sa však mal zmeniť aj spôsob dotácie zariadení. Dnes ho už poznáme a celkom milo prekvapuje. Napríklad Apple iPhone SE 2020 môžete mať za 5 €, bez mesačnej splátky, no len s top paušálom.

ZDROJ | Telekom

Telekom a jeho nové T paušály priniesli viacero noviniek. Azda tou najvýznamnejšou je neobmedzený paušál, ktorý je reálne neobmedzený. Nemá totiž žiadne FUP ani na dáta. Stojí síce 70 € mesačne, ale ponúka viacero výhod. Napríklad má viacero dotovaných zariadení, za ktoré neplatíte vôbec. Tiež máte k dispozícii 20 GB dát na darovanie komukoľvek v Magenta 1 skupine.

Ale späť k téme, dotovaným zariadeniam po novom. Telekom totiž len včera spustil oficiálny predaj nových T paušálov a s nimi aj nový spôsob dotovania zariadení. Teda takmer nový. Princíp ostáva rovnaký – vyberiete si paušál s dotovaným zariadením, pričom za zariadenie zaplatíte akúsi akontáciu (ako pri lízingu). Následne budete v mesačných splátkach splácať zvyšnú dotovaný hodnotu zariadenia.

K dispozícii budú nielen smartfóny, ale aj tablety, televízory, robotický vysávač, smart hodinky a náramky, mini počítače, herné konzoly, akčné kamery, či elektrické kolobežky. Všetky dotované zariadenia nájdete v záložke Telefóny na webe Telekom.sk.

Rozdiel je však v tom, že telefóny budú dotované podľa skupín. Keďže Telekom má až 16 nových T paušálov, bolo by až šialené pre každý program robiť samostatný cenník, navyše pre desiatky dotovaných zariadení. Aj preto v Telekome vymysleli 6 skupín dotovaných zariadení, v ktorých sa ceny nemenia. Skupiny závisia od zvoleného mesačného programu nasledovne:

  • Skupina 1:  T Základ 11, T Základ 14, T Základ 17 a T Dáta 17
  • Skupina 2:  T Dáta 21, T Ideál 21, T Ideál 23, T Ideál 25, T Dáta 25 a T Ideál 27
  • Skupina 3:  T Ideál 32 a T Ideál 37
  • Skupina 4:  T Dáta HD a T Nekonečno SD
  • Skupina 5:  T Nekonečno HD
  • Skupina 6:  T Nekonečno MAX

Nevýhodu vidíme ale v tom, že cez záložku Telefóny na webe Telekomu nie je možné vidieť zariadenia pre jednotlivé cenové skupiny spomínané vyššie, ale len pre konkrétne skupiny paušálov. Pritom napríklad T Dáta 17 patria do inej cenovej skupiny dotovaných telefónov ako sesterský paušál T Dáta 21.

Škoda tiež, že pre základnú Skupinu 1 nie je možné si napríklad kúpiť žiadny smartfón od Apple či iné prémiovejšie značky, resp. modely.

Na druhej strane je pozitívne, že taký Apple iPhone SE 2020 môžete mať za 5 € a bez mesačnej splátky. Na druhej strane treba ale povedať, že toto je možné len pri najvyššom programe T Nekonečno MAX za 70 € mesačne. Za 5 € bez ďalších splátok môžete mať aj robotický vysávač iRobot Roomba i7, ale aj smart hodinky Apple Watch 5 44 mm či kolobežku Ninebot by Segway ES2, ale aj viacero ďalších zariadení.

Za taký Apple iPhone 11 Pro Max s 256 GB pamäťou ale aj tak zaplatíte akontáciu 409 € a následne 18 € mesačne po dobu 24 mesiacov. Výsledkom je suma 841 €. Bez paušálu iPhone 11 Pro Max 256 GB ale stojí 1 449 €. S paušálom tak ušetrite aj tak vyše 600 €.

Telekom T Biznis paušály majú mať vlastný cenník, ktorý sa líši od T paušálov. Bude mať síce 6 kategórii, ale ceny pre jednotlivé telefóny budú odlišné. Zaujímavejšie.

Komentáre k článku