Technics SP-10R – gramofón, ktorý nepoteší slovenské peňaženky

Legendárna firma vyrábajúca gramofóny, Technics, na výstave IFA ukázala pokračovateľa ich gramofónu z roku 1970 SP-10. Novinka pod názvom Technics SP-10R dostala hneď prívlastok najprémiovejší analógový direct-drive gramofón na trhu.

ZDROJ | Technics

Rastúci záujem po analógovom zvuku a gramofónoch núti spoločnosti ako Sony, Audio-Technica či Technics reagovať na dopyt. Práve posledná menovaná firma prišla so skutočne výnimočným kúskom.

Keď sa na gramofón bližšie pozrieme, hneď nám je jasné, že tento kúsok bude určený pre audiofilov. Nielenže vyzerá krásne po dizajnovej stránke, ale má aj perfektné vlastnosti.

Pozrite siTechnics Grand Class – návrat legendárnych gramofónov

Prvou vecou, čo na gramofóne zaujme, je masívny tanier, ktorý váži 7 kilogramov a okrem tradičného hliníku tvorí jeho materiál guma a mosadz.

Aby sa znížili vibrácie, gramofón má oddelenú časť, kde je uschovaný motor. Napriek tomu, že gramofón má direct drive pohon, Technics sľubuje elimináciu akýchkoľvek neželaných vibrácií či zvukov, ktoré by mohli vzniknúť. Technics zároveň sľubuje, že samotný motor je ultra tichý.

Technics SP-10R je vybavený celkom novým bezjadrovým motorom s priamym náhonom (direct-drive). V ňom sa okrem dvojstranného rotora, známeho už z predchádzajúceho modelu SL-1200G, nachádzajú aj statorové cievky po oboch stranách rotora.  Výsledkom by malo byť mohutnejšie a precíznejšie zvukové podanie.

Pozrite siAudio-Technica ATH-ADX5000 – luxusné slúchadlá za vyše 2 000 eur

Panasonic, ktorý je materskou spoločnosťou Technics, sa vyjadril, že komerčné vydanie Technics SP-10R sa chystá na leto 2018. Súčasťou gramofónu by malo byť samozrejme kvalitné rameno, prenoska a ihla, no o tých zatiaľ Technics mlčí. Rovnako je zatiaľ otázna cena, no keďže posledné modely gramofónov od Technics sa predávajú za 1 500 dolárov a viac, najprémiovejší gramofón môže mať cenu ešte vyššiu.

Nechajme sa prekvapiť, no napriek prvotriednej kvalite, ktorú Technics SP-10R sľubuje už teraz vieme, že tento kúsok nebude určený pre každého. Napriek tomu si však gramofónoví nadšenci určite prídu na svoje. Čo na tento nádherný kúsok poviete?

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2017 ďakujeme spoločnosti Samsung.

ZdrojPanasonic

Komentáre k článku