Team Indus – prvá súkromná firma na Mesiaci!

Indická startupová firma Team Indus bude pravdepodobne prvou súkromnou entitou, ktorá pristane na Mesiaci. Vesmírny závod sa môže začať.

Mesiac sa stal symbolom vesmírnych závodov medzi mocnosťami počas studenej vojny pred viac ako 50 rokmi. Tentokrát sa opäť hlási o slovo a vyzerá to tak, že práve indická startup firma Team Indus sa na náš Mesiac opäť pozrie.

team-indus
ZDROJ | Mashable

Pozrite siSpaceX dopravila do vesmíru japonskú družicu. Prvý stupeň opäť úspešne pristál

Zakladateľ firmy, Rahul Narayan sa venoval softvérovým a eCommerce riešeniam. Firma sa však zapojila do súťaže Google Lunar X-Prize, v ktorej išlo o postavenie roveru, ktorý by na Mesiaci spravil fotografie a bezpečne sa vrátil na Zem.

Indický tím si povedal, že idú do toho a začali sa vzdelávať na poli vesmírnych technológii. Narayan dokonca priznáva, že v počiatkoch začínali hľadať informácie na stránke Wikipedia, kde začali čítať, ako postaviť kozmickú loď.

Tento utorok firma oznámila, že získali funkčnú raketu od indickej organizácie Space Research Organisation (ISRO).

team-indus-pdr
ZDROJ | Team Indus

Pozrite siLet na Mars má problém – hrozí „vesmírna demencia“

Ak všetko pôjde podľa plánu, už budúci december v roku 2017 loď odštartuje na Mesiac. Cesta by mala trvať 21 dní, po ktorej by sa mala loď bezpečne vrátiť na Zem.

Team Indus na súťaži Google Lunar X-Prize vyhral milión dolárov. Jednou z podmienok je získať 90% financií od súkromných spoločností. Team Indus si však získal už množstvo sponzorov. Medzi nimi napríklad Ratan Tata z Tata Group, spolu-zakladateľ Infosys, Nandan Nilekani, spolu-zakladatelia Flipkart, Sachin Bansal a Binny Bansal.

Team Indus však nie je jediným tímom, ktorý vyšle na Mesiac plavidlo. Okrem Indie je zastúpený aj tím z Izralu SpaceIL, ktorý tiež plánuje vyslať raketu SpaceX Falcon 9 v druhej polovici roku 2017. Ďalším tímom je americký Moon Express, ktorý tiež plánuje štart v roku 2017. Posledným je medzinárodný tím Synergy Systems, ktorý majú štart taktiež naplánovaný na druhú polovicu roka 2017.

Budeme samozrejme indickému tímu držať palce a už sme zvedaví, ktorý z tímov budúci rok uspeje.

ZdrojMashable,Google LunarX Prize

Komentáre k článku