Tablet od Googlu s orientačným zmyslom je v predaji, dáva ochutnať budúcnosť

Smartfóny a tablety sú stále inteligentnejšie. Aj keď nejde o inteligenciu v pravom zmysle slova – nedokážu skutočne poznávať a učiť sa –, ich stále dokonalejší hardvér a softvér dokáže túto ľudskú vlastnosť do značnej miery imitovať. Schopnosti smartfónov v najbližších rokoch pôjdu pravdepodobne aj smerom pokročilého vnímania priestoru. Podobný trend minulý rok naznačili aj Dell a Intel.

Google Project Tango

Ako vraví prastarý výrok – nič nové pod Slnkom. Aj dnešné smartfóny sa dokážu orientovať v priestore, spomeňme len množstvo aplikácií a hier s rozšírenou realitou. Project Tango od Googlu je však na podstatne vyššej úrovni.

Po hardvérovej stránke ide najmä o viacero fotoaparátov a citlivejších polohových senzorov, ktoré spoločnými silami dokážu „vnímať“ pohyb zariadenia v priestore. Výkonný procesor (v tomto prípade od Nvidie) sa zasa postará, aby všetky informácie zo senzorov boli spracované. Softvér zabezpečuje reakciu danej aplikácie na namerané hodnoty.

Google Project Tango

V praxi môže tento „orientačný zmysel“ vyústiť do viacero praktických použití. Podstatne realistickejšia rozšírená realita, zábavnejšie hry, zaznamenávanie pôdorysu objektov, navigácia vnútri budov, virtuálna prehliadka rôznych miest… bude toho viac.

Google totiž práve v týchto dňoch uvoľnil vývojársky tablet pre Project Tango do voľného predaja. Nachádza sa v rámci Google Play Store, u nás ho žiaľ nekúpite, keďže sekcia Zariadenia (zatiaľ) na Slovensku nie je dostupná. V každom prípade, vo vybraných krajinách si ho môže kúpiť ktokoľvek, i keď výrobca zariadenie odporúča iba vývojárom. Jeho cena je symbolických 512 dolárov.

Zdroj a foto: Geeky Gadgets, 9to5Google

Komentáre k článku