Synthetic Sensors – ako spraviť dom skutočne inteligentným

ZDROJ | gierad

Synthetic Sensors je produkt, ktorý by mohol vyvolať menšiu revolúciu na poli inteligentných domácností. Ako môže malý čip zmeniť domov na inteligentnú bytosť?

https://www.youtube.com/watch?v=aqbKrrru2co

Smart domácnosť je trendom, ktorý postupne čo raz viac preniká do našich životov. Svedčí o tom aj rozmach množstva firiem, ktoré začali ponúkať inteligentné žiarovky, kamery, reproduktory, hlasových asistentov atď.

Synthetic Sensors vytvorili malý čip v podobe senzora, ktorý dokáže monitorovať veľký obsah bez potreby kúpy samotných smart zariadení.

ZDROJ | gierad

Pozrite siBude internet vecí ďalším „technologickým zabijakom“, alebo bublinou?

Senzory disponujú napríklad akcelerometrom, mikrofónom a inými technológiami, ktoré merajú jednotlivé spustené udalosti a to veľmi detailne. Napríklad, keď pustíte vodu, program vám neukáže len, že voda je pustená, ale aj koľko objemu vody tečie. Autori navyše sľubujú, že všetky senzory sú vysokorýchlostné, takže by mali merať a odosielať dáta okamžite.

Využitie senzorov je skutočne bohaté. Autori projektu Synthetic Sensors napríklad demonštrujú pustenie plynu, sprchy, vody, čajníka a iných spotrebičov, no tiež napríklad počet servítok, ktoré ostali alebo zaklopanie na dvere.

ZDROJ | gierad

Pozrite siPočet DDoS útokov vedených cez IoT zariadenia narastá

Samozrejme každý senzor funguje trochu odlišne, keďže každý je vytvorený pre konkrétny produkt alebo konkrétny jav v domácnosti. Vývojári však pracujú na rozdelení pre konkrétne spotrebiče. Pre viac špecifické javy je potreba menšia znalosť programovania, takže spotrebitelia si môžu senzory upraviť aj podľa seba.

Otázne sú aj falošné spúšťače udalostí, napríklad zvuky prostredia. Autori sa toto snažia vyriešiť integrovaním tzv. zvukov, ktoré sa majú ignorovať alebo metódu postupného testovania a tréningu.

ZDROJ | gierad

Pozrite siBond: smart domácnosť aj bez inteligentných spotrebičov

Syntehtic Sensors sa dajú zapojiť do bežnej zásuvky pri spotrebe 120 mA pri 5 voltoch. Jeden senzor môže mať na starosti viacero spotrebičov v jednej miestnosti. Dosah sa dá aj rozšíriť a to najmä pri zvukových a vibračných podnetoch. Pri svetelných efektoch je dosah limitovaný rozsahom pohľadu samotného senzora.

Ide rozhodne o revolučný projekt a veríme, že sa ho dočkáme aj reálne v našich domácnostiach, pretože postupné kupovanie drahých smart spotrebičov a napájanie ich na internet vecí (IoT), ktorý je čoraz zraniteľnejší, nie je úplne ideálne.

ZDROJ | gierad

ZdrojGierad

Komentáre k článku