Syntetický materiál, ktorý sa správa ako koža chameleóna

Už sme tu mali topánky, ktorých farba sa menila ako chameleón. Áno, dnes si predstavíme niečo ďalšie z produktov, v tomto skôr z materiálov, ktoré pripomínajú tohto zvláštneho tvora – chameleóna. Zviera, ktoré v pokoji má jednotný odtieň kože, pri pohybe povrch jeho tela naberá na farebnej rozmanitosti. Ale je aj mnoho iných zvierat, ktoré sú schopné prispôsobovať farbu svojej kože okolitému prostrediu. Aké úžasné! Kamufláž, ochrana pred predátormi či iba strategická zmena farby na balenie svojej vyvolenej samice.

Synthetic chameleon skin

ODPORÚČAME: Nové materiály, ktoré môžu zmeniť náš svet!

Za zmenou farby kože chameleóna je úplne jednoduchý princíp. Vrstva kožných buniek chameleóna obsahuje nanokryštály, ktoré odrážajú svetlo v rôznych vlnových dĺžkach v súvislosti s ich rozostupom. Keď je koža chameleóna uvoľnená, jej farba je celistvá. Ak sa koža napne, a tým pádom sa nanokryštály rozostúpia, koža chameleóna má v tej chvíli na sebe rozmanitú paletu farieb.

Synthetic chameleon skin

NEPREHLIADNITE: Vedci našli náhradu za titán, ktorý stojí iba desatinu.

Na podobnom princípe funguje aj syntetický materiál, ktorý je schopný svoju farbu meniť podobných spôsobom. Rovnako ako sa nachádzajú na koži chameleóna nanokryštály, tak aj na spomínanom syntetickom materiáli sa nachádzajú štruktury nanočastíc. Jednoducho povedané, v celej štruktúre sa nachádzajú hrebienky, ktoré odrážajú špecifickú vlnovú dĺžku svetla a tým pádom i farbu. Zmenou vzdialenosti medzi hrebienkami je možné ovplyvňovať vlnovú dĺžku odrazeného svetla a tým ovplyvniť výsledný odtieň odrazenej farby. Rovnako ako koža chameleóna, tak i tento syntetický materiál mení farbu pri napnutí.

LEN PRE ŽENY: Topánky, ktoré sa budú vždy hodiť k vašim šatom. Dokážu totiž zmeniť farbu.

Vynálezci nového syntetického materiálu veria, že čoskoro ich objav nájde uplatnenie v bežnom svete, od výroby displejov až po produkciu automobilov.

Foto: zeenews.india.com, The Optical Society

Komentáre k článku