Svoj prvý elektrický ťahač predstavila aj Scania, ponúkne dojazd 250 km

ZDROJ | Scania

Scania, súčasť koncernu Volkswagen, predstavila dva nové elektrifiované ťahače. Jeden z nich je zároveň prvý plne elektrický ťahač pre krátke vzdialenosti. Novinka ponúkne dojazd 250 km. Lepšie je na tom hybridný model s 90 kWh batériou, ktorý síce ponúkne len 60 km na jedno nabitie, ale jeho rádius je vďaka prítomnosti naftového agregátu podstatne väčší.

ZDROJ | Scania

Henrik Henriksson, CEO Scanie s nadšením predstavil dva elektrifikované modely, ktoré prídu na trh ešte tento, resp. budúci rok. Jeden z nich je ale zaujímavejší, a to logicy, prvý plne elektrický ťahač Scania 25L, alebo 25P.

ZDROJ | Scania

Novinku bude poháňať 230 kW (310 k) elektromotor s dvojstupňovou prevodovkou, s až 2 200 Nm krútiacim momentom a batérie s kapacitou 165 až 300 kWh. Najmenšia batéria je z 5 modulov, najväčšia z 9, vybrať si pritom zákazník môže napríklad aj 7-modulovú batériu s kapacitou zhruba 230 kWh.

ZDROJ | Scania

Nie do každej verzie je ale možné vložiť akúkoľvek batériu, keďže moduly sa vkladajú do priestoru medzi nápravami. Tie väčšie je možné použiť iba s väčšími modelmi. Konfigurovať je možné modely s pohonom 4×2 a 6×2. Maximálne zaťaženie je 29 ton.

Tá najväčšia batéria dodá dostatok energie pre 250 km jajzdy na jedno nabitie. Menšia bude ale zas lacnejšia. Škoda vša, že Scania zvolila pomerne slabý výkon nabíjania – 130 kW. Zaujímavosťou je tzv. DC box, ktorý dokáže z batérie odoberať 60 kW energie pre chladiaci systém, nakladacie rameno či akékoľvek iné zariadenie na ťahači požadujúce energiu pre fungovanie.

ZDROJ | Scania

 

ZdrojScania

Komentáre k článku