Svetovým predajom v roku 2019 dominoval iPhone, v Európe však zabodoval Samsung

Správa o predajoch smartfónov za uplynulý rok priniesla niekoľko prekvapení. Zatiaľ čo si jednotlivé svetové trhy podelili Apple, OPPO a Samsung, doposiaľ dravému Huawei sa darilo iba v Číne.

Rebríček desiatich najpredávanejších smartfónov analytickej spoločnosti Counterpoint Research ovládol v globálnom merítku Apple iPhone XR. Nie je to až takým prekvapením, ide o cenovo dostupný model ešte z roku 2018, ktorého cena v minulom roku tesne pred a najmä po uvedení novej generácie iPhonov ešte výraznejšie klesla.

ZDROJ | Counterpoint Research

Prekvapením je skôr to, že ho na druhej priečke nasleduje nový Apple iPhone 11, ktorý bol z celého predajného obdobia v skutočnosti na trhu iba necelé štyri mesiace. Na tretej priečke sa umiestnil Samsung Galaxy A50 a za ním cenovo ešte dostupnejší Samsung Galaxy A10. Svetovú päťku uzatvára OPPO A5.

Pozrite siSamsung predstavil Galaxy M31, má štyri fotoaparáty a obrovskú batériu

Do prvej desiatky sa na šiestom mieste zmestil ešte aj Apple iPhone 8, ktorý sa v predajoch na americkom trhu umiestnil ešte na treťom mieste. Európsky trh má túto zostavu značne poprehadzovanú. Na prvom mieste skončil Samsung Galaxy A50, kým Apple iPhone XR obsadil druhú priečku a iPhone 11 až tretiu.

ZDROJ | Counterpoint Research

Motorola sa v prvej päťke presadila iba v Latinskej Amerike, zatiaľ čo Vivo a Huawei získali svoje priečky iba v Číne. V rámci zvyšku Ázijsko-tichomorských trhov sa v rebríčku objavil aj realme so smartfónom realme C2. Za pozornosť stojí aj fakt, že trh Blízkeho východu a v severnej Afriky si kompletne získal Samsung.

Pozrite siKonečne pokoj od okolia! – Huawei FreeBuds 3| MAREKOVA MINÚTA

Aj keď je Huawei v rebríčku objemu globálnych predajov na druhom mieste, v prípade desiatky najpredávanejších modelov na celom svete žiadne miesto nezískal. Dôvodom je pravdepodobne obchodná vojna Spojených štátov s Čínou a jej spor so spoločnosťou Huawei, pre ktorý zostala odstrihnutá od hardvéru a softvéru od amerických spoločností.

ZdrojCounterpoint Research

Komentáre k článku